Podle strategického dokumentu vypracovaného španělským předsednictvím Rady EU, který má k dispozici agentura Reuters, by Evropská unie do roku 2030 mohla být stejně závislá na Číně v oblasti lithium-iontových baterií a palivových článků, jako byla v oblasti energie před konfliktem na Ukrajině na Rusku. Tato závislost na Číně by mohla mít důležité důsledky pro energetickou bezpečnost a strategickou nezávislost EU.
Dokument, který má být použit jako základ pro jednání o hospodářské bezpečnosti Evropy na summitu Evropského politického společenství v Granadě dne 5. října, zdůrazňuje, že kvůli nestálé povaze větrné a solární energie bude Evropa potřebovat mechanismy pro skladování energie, aby mohla dosáhnout svého cíle nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050. To znamená, že EU bude v příštích letech potřebovat mnohem více lithium-iontových baterií, palivových článků a elektrolyzérů, a to až desetkrát až třicetkrát více než dosud.
Lídři, znepokojeni rostoucí globální asertivitou a ekonomickou váhou Číny, budou diskutovat o návrzích Evropské komise na snížení rizika přílišné závislosti Evropy na Číně a potřeby diverzifikace směrem k Africe a Latinské Americe.
"Bez zavedení účinných opatření by se evropský energetický ekosystém mohl do roku 2030 stát závislým na Číně," uvádí se v dokumentu španělského předsednictví. Tato závislost bude mít jiný charakter, ale podobný rozsah jako závislost na Rusku před jeho invazí na Ukrajinu. Podle autorů dokumentu má EU dobrou pozici ve výrobě elektrolyzérů, ale v oblasti palivových článků a lithium-iontových baterií potřebných pro elektromobily je silně závislá na Číně.
Kromě lithium-iontových baterií a palivových článků by EU mohla čelit podobným výzvám i v oblasti digitálních technologií. Prognózy naznačují, že poptávka po senzorech, dronech, serverech, úložných zařízeních a sítích pro přenos dat v tomto desetiletí prudce vzroste. EU má v oblasti sítí poměrně silnou pozici, ale v jiných oblastech může mít významné nedostatky.
Jsme sice v polovině května, ale jeho součástí je každoročně takzvaný týden ledových mužů. Ochlazení se dostavilo i letos, na horách ho doprovodilo sněžení. Na hřebenech se sníh udržel i několik dní, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Češi si po dvou zápasech letošního mistrovství světa představovali lepší bilanci. Proti dvěma outsiderům vybojovali na úvod skupinové fáze jen jednu výhru. Příští zápas navíc kvalitu národního týmu prověří zatím nejvíce.
Vilma Cibulková v posledních měsících vystrašila mnoho lidí, ať už kolegů a kamarádů nebo fanoušků. Navíc se opět odmlčela, takže se pořádně nevědělo, jak na tom je. Nyní se ale konečně podařilo se známou herečkou spojit.
Policie oznámila v neděli dopoledne skvělou zprávu. Expertům se podařilo zachránit lebku svaté Zdislavy, kterou obviněný muž po úterní krádeži z kostela v Jablonném v Podještědí zalil do betonu. Vzácnou relikvii teď čekají restaurátorské práce.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup už si snad ani nemohou přijít na jména. Justiční válka bývalých partnerů má už brzy pokračovat dalším sporem, potvrdila dcera herečky Veroniky Žilkové. Přiznala také strach o dceru.
Novela zákona, která počítá se zrušením poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, prošla připomínkovým řízením. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se nyní bude muset vypořádat s množstvím připomínek, výhrad a dalších návrhů.
Ondřej Brzobohatý a jeho manželka Daniela (za svobodna Písařovicová) v uplynulých dnech učinili přítrž spekulacím a oznámili odloučení. Už se ale rozjíždějí nové spekulace o tom, zdali za rozpadem jejich manželství není třetí osoba.
Velkou Británií otřásla tragédie, která zasáhla i krále Karla III. Na jezdecké show v pátek tragicky zahynul voják, když spadl z koně. Panovník se hodlá spojit s jeho rodinou, aby jejím členům vyjádřil upřímnou soustrast.
V Česku je probíhající víkend deštivý. Dokonce panovaly obavy z vydatných srážek v části země. Příští květnový víkend přinese docela jiné počasí, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na čerstvě pětadevadesátileté Jiřině Bohdalové se podepisuje náročný květnový program. Z Prahy se vytratila už po narozeninové oslavě a do města nevyrazí ani dnes, i když se měla objevit na jedné akci. Proč se slavná herečka nedostaví na místo určení?
I nadále se v dalším průběhu víkendu očekává deštivé počasí, ale srážek nakonec místy nebude tolik, kolik se očekávalo. Meteorologové proto v sobotu odpoledne zrušili výstrahu před vydatným deštěm v Beskydech.
Podvodů, kdy se internetoví zločinci vydávají za slavné osobnosti, přibývá. Tentokrát je obětí žena, který uvěřila, že si píše s opravdovým Pavolem Haberou. Přišla zároveň o desítky tisíc korun. Případem se zabývá policie.