EU by podle Adamové měla přispívat k vzniku globální aliance demokratických sil

Evropská unie a její členské státy by měly přispívat k vytvoření celosvětové aliance demokratických sil. Mocnostem, které se snaží narušit mezinárodní systém založený na pravidlech, je nutné čelit na globální úrovni. Při zahájení meziparlamentní konference o společné zahraniční a bezpečnostní politice a společné bezpečnostní a obranné politice v Praze to řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Markéta Pekarová Adamová

"Základem spolupráce by měla být transatlantická vazba. Musíme však budovat spojenectví s dalšími demokratickými státy či k demokracii směřujícími hráči v dalších regionech. Od Afriky po Indopacifik," míní šéfka dolní komory. EU a členské státy mají podle ní velmi dobré nástroje, jak k vytvoření globální aliance demokratických sil přispívat. Jedním z nich je společná obchodní politika a ekonomické vztahy se třetími zeměmi.

Pekarová Adamová se též vyjádřila k debatám o zavedení rozhodování kvalifikovanou většinou místo jednomyslnosti v otázkách zahraniční či daňové politiky. O možné reformě unijních pravidel minulý týden v Praze hovořil také německý kancléř Olaf Scholz.

"Jsem přesvědčena o tom, že samotná pravidla či jejich případná změna nejsou zdrojem našich problémů," míní šéfka Sněmovny. Konsenzuální rozhodnutí má podle ní ale vždy největší hodnotu, ač je ho často těžké dosáhnout na evropské i národní úrovni.

Apelovala na ty, kteří se často uchylují k blokování kompromisů v rámci unie, že je potřeba si uvědomit, že případné bezprostřední zisky jsou později velmi draze vykoupeny neakceschopností evropského společenství. Blokování společné pozice by podle ní měly státy využívat ve zvláštních případech, kdy se jedná o přímé ohrožení klíčových národních zájmů.

Předsedkyně dolní komory také ocenila dřívější rozhodnutí udělit status kandidáta pro vstup do EU Ukrajině. "Putinova propaganda, bohužel ochotně šířená i některými politiky v Evropě, se nám snaží namluvit, že viníky současné situace jsme my. Že naše ochota byť jen částečně integrovat Ukrajinu a další země do evropské rodiny demokratických národů, byla ve skutečnosti agresivní expanzí ohrožující životní zájmy Ruska. Nesmíme se však nechat těmito lživými nesmysly zastrašit," řekla.

Je podle ní naopak čas ukázat, že model založený na hodnotách svobody a demokracie je životaschopný a univerzální. "S tím souvisí i nutnost otevřít naši náruč těm zemím a národům, které se dobrovolně rozhodly tento model sdílet," dodala.

Po ruské invazi na Ukrajinu se podle ní změnila i samotná diplomacie. Dříve byla svébytnou disciplínou, jež byla málokdy předmětem vnitropolitické debaty. Nyní je stále častěji tématem volebních kampaní a udržení konsenzu napříč politickým spektrem není automatické, míní Pekarová Adamová.

"Naši občané čelí a budou čelit vysokým cenám energií a inflaci obecně. Lze čekat nárůst kritických, někdy i velmi radikálních hlasů," řekla. Situaci podle ní zhoršuje i záměrně polarizující chování některých populistických politiků. Proto má za důležitou aktivní komunikaci a vysvětlování zahraniční politiky.

Ruská anexe je hanebným porušováním práva a sprostou krádeží, řekl Lipavský

02.10.2022 19:13 Česká republika nebude tolerovat ruské hanebné porušování mezinárodního práva, sprostou krádež…

Havlíček: ANO senátní finále prohrálo, o referendum o vládě nešlo

02.10.2022 13:11 Druhé kolo letošních senátních voleb skončilo prohrou hnutí ANO, řekl v dnešní Partii Terezie…

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda podle Kupky zdanit 40 až 60…

02.10.2022 12:50 Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na…

Policie už o víkendu zkontrolovala na hranicích 18 tisíc lidí. Zadržela…

02.10.2022 11:15 Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18.781 lidí, zadrželi…

Zeman, Čaputová a další prezidenti odmítli anexi okupovaných ruských území

02.10.2022 10:44 Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy, včetně Miloše Zemana, ve společném prohlášení…

Dočasnou ochranu za poslední týden získalo 3152 Ukrajinců

02.10.2022 10:05 Dočasnou ochranu v Česku za uplynulý týden získalo 3152 uprchlíků před válkou na Ukrajině, je to o…

Šíření covidu nadále zrychluje, přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

02.10.2022 08:50 Šíření covidu-19 v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru,…

Návrh ANO na širší osvobození od koncesionářských poplatků u vlády asi…

02.10.2022 08:44 Zejména kvůli zásadním dopadům na příjmy České televize a Českého rozhlasu kabinet Petra Fialy (ODS…

Vláda nejspíš neupraví povinnosti nezaměstnaných vůči úřadům práce

02.10.2022 08:33 Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na úpravu povinností nezaměstnaných lidí vedených na úřadech…

Spolu má velkou budoucnost, řekl Fiala po úspěchu ve volbách. Babiš…

01.10.2022 20:25 Aktualizováno ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při…

Související:

Nejnovější