EU by podle Adamové měla přispívat k vzniku globální aliance demokratických sil

Evropská unie a její členské státy by měly přispívat k vytvoření celosvětové aliance demokratických sil. Mocnostem, které se snaží narušit mezinárodní systém založený na pravidlech, je nutné čelit na globální úrovni. Při zahájení meziparlamentní konference o společné zahraniční a bezpečnostní politice a společné bezpečnostní a obranné politice v Praze to řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Markéta Pekarová Adamová

"Základem spolupráce by měla být transatlantická vazba. Musíme však budovat spojenectví s dalšími demokratickými státy či k demokracii směřujícími hráči v dalších regionech. Od Afriky po Indopacifik," míní šéfka dolní komory. EU a členské státy mají podle ní velmi dobré nástroje, jak k vytvoření globální aliance demokratických sil přispívat. Jedním z nich je společná obchodní politika a ekonomické vztahy se třetími zeměmi.

Pekarová Adamová se též vyjádřila k debatám o zavedení rozhodování kvalifikovanou většinou místo jednomyslnosti v otázkách zahraniční či daňové politiky. O možné reformě unijních pravidel minulý týden v Praze hovořil také německý kancléř Olaf Scholz.

"Jsem přesvědčena o tom, že samotná pravidla či jejich případná změna nejsou zdrojem našich problémů," míní šéfka Sněmovny. Konsenzuální rozhodnutí má podle ní ale vždy největší hodnotu, ač je ho často těžké dosáhnout na evropské i národní úrovni.

Apelovala na ty, kteří se často uchylují k blokování kompromisů v rámci unie, že je potřeba si uvědomit, že případné bezprostřední zisky jsou později velmi draze vykoupeny neakceschopností evropského společenství. Blokování společné pozice by podle ní měly státy využívat ve zvláštních případech, kdy se jedná o přímé ohrožení klíčových národních zájmů.

Předsedkyně dolní komory také ocenila dřívější rozhodnutí udělit status kandidáta pro vstup do EU Ukrajině. "Putinova propaganda, bohužel ochotně šířená i některými politiky v Evropě, se nám snaží namluvit, že viníky současné situace jsme my. Že naše ochota byť jen částečně integrovat Ukrajinu a další země do evropské rodiny demokratických národů, byla ve skutečnosti agresivní expanzí ohrožující životní zájmy Ruska. Nesmíme se však nechat těmito lživými nesmysly zastrašit," řekla.

Je podle ní naopak čas ukázat, že model založený na hodnotách svobody a demokracie je životaschopný a univerzální. "S tím souvisí i nutnost otevřít naši náruč těm zemím a národům, které se dobrovolně rozhodly tento model sdílet," dodala.

Po ruské invazi na Ukrajinu se podle ní změnila i samotná diplomacie. Dříve byla svébytnou disciplínou, jež byla málokdy předmětem vnitropolitické debaty. Nyní je stále častěji tématem volebních kampaní a udržení konsenzu napříč politickým spektrem není automatické, míní Pekarová Adamová.

"Naši občané čelí a budou čelit vysokým cenám energií a inflaci obecně. Lze čekat nárůst kritických, někdy i velmi radikálních hlasů," řekla. Situaci podle ní zhoršuje i záměrně polarizující chování některých populistických politiků. Proto má za důležitou aktivní komunikaci a vysvětlování zahraniční politiky.

Kupka doufá, že ceny potravin v Česku se zvyšovat nebudou

10.12.2023 21:32 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) doufá, že potraviny v příštím roce nebudou zdražovat, ačkoliv…

ANO by vyhrálo volby, ukázal průzkum. Lidovci se propadají na dno

10.12.2023 16:06 Sněmovní volby by na přelomu listopadu a prosince suverénně vyhrálo opoziční hnutí ANO expremiéra…

České dráhy jezdí ode dneška za nové ceny

10.12.2023 09:43 České dráhy od neděle jezdí za nové ceny. Došlo totiž k avizované úpravě kilometrického tarifu,…

Míra nezaměstnanosti dosáhla v listopadu v Česku 3,5 procenta

08.12.2023 17:31 V listopadu dosáhla nezaměstnanost v Česku 3,5 procenta, což je stejná úroveň jako v říjnu a shodná…

Fiala uzavřel dohodu s lékaři, na platy jde téměř 10 miliard korun

08.12.2023 12:45 V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a…

Lékařské odbory podpoří páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu…

07.12.2023 20:47 Lékařské odbory podpoří páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s…

Na Hradě se řešila česká zahraniční politika i post velvyslance v Rusku

07.12.2023 13:58 Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších…

Pohonné hmoty v Česku mají nadále zlevňovat

07.12.2023 10:45 V Česku v uplynulém týdnu zlevňovaly pohonné hmoty o desítky haléřů za litr. Ceny benzinu a nafty u…

Ministerstvo oznámilo nejvyšší nominální navýšení minimální mzdy

06.12.2023 11:21 Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení…

Exprezident Klaus musel být hospitalizován s těžkým covidem

05.12.2023 15:52 Bývalý prezident Václav Klaus musel být v uplynulých dnech hospitalizován s onemocněním covid-19.…

Související:

Nejnovější