Polsko, Litva a deset dalších zemí východního křídla Evropské unie včetně Česka požadují, aby evropský blok usnadnil stavbu hraničních bariér bránících ve vstupu migrantům.
Dopis Evropské komisi adresovaly před dnešním jednáním unijních ministrů vnitra v reakci na nápor běženců, které k polským a litevským hranicím nechal převážet běloruský autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. EU by podle výzvy podepsané ministry vnitra měla financovat stavbu bariér ze společného rozpočtu.
Polsko a Litva začaly na svých hranicích stavět bariéry kvůli tomu, že tam běloruské úřady od léta svážejí tisíce běženců, které unijní státy nechtějí vpustit na své území. Na polské hranici platí kvůli tomu od začátku září výjimečný stav a Polsko se chystá stavět další ploty. Lukašenko využívá uprchlíky k odvetě za sankce, které na něj EU uvalila za květnové vynucené přistání civilního letadla s kritikem režimu na palubě.
"Je to hybridní útok proti Litvě a celé Evropě," řekla při příchodu na dnešní jednání litevská ministryně vnitra Agné Bilotaitéová, podle níž její země navrhne další právní úpravy zefektivňující boj proti nelegální migraci.
Dnes mají ministři na stole dopis 12 kolegů, požadující unijní podporu bariér. "Toto legitimní opatření by mělo být jako prioritní záležitost nově a adekvátně financováno z rozpočtu EU," píše se ve výzvě, kterou má ČTK k dispozici.
Ministři připomínají, že pravidla schengenského prostoru nijak neupravují situace, kdy některá země nezvládá pouhými kontrolami předcházet příchodům velkých skupin lidí bez potřebných dokumentů. Navrhují proto, aby se jako dodatečné opatření začala oficiálně využívat stavba plotů, na níž mají země EU rozdílné pohledy. Vedle tří zmíněných států výzvu podepsalo Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Bulharsko, Řecko, Dánsko, Lotyšsko, Estonsko a Kypr. Většina zemí západní Evropy se naproti tomu vůči bariérám staví spíše kriticky.
Den matek sice teprve bude, ale jedna dcera slavné maminky zveřejnila dojemné vyznání už v těchto dubnových dnech. Agáta Hanychová prozradila fanouškům, jak jí Veronika Žilková umí zlepšit dny, kdy na tom není nejlépe.
Charlotte Gottová již o víkendu oznámila světu, že se vydává ve stopách slavného otce a zahajuje sólovou dráhu. Pochopitelně se může spolehnout na podporu rodiny v čele s maminkou Ivanou. Jaká je role vdovy v pozadí aktuálních událostí?
Jitka Zelenková brzy oslaví již 76. narozeniny. O to větší šok jí způsobil fakt, že někteří lidé uvěřili nepravdivé zprávě o její svatbě a snad i o těhotenství. Oblíbená zpěvačka s nezaměnitelným účesem se rozhodla reagovat.
Jedna ze šoubyznysových kauz minulého týdne se týkala Lea Beránka, který v bohnické léčebně napadl jiného muže. Potvrdili to i policisté, dokonce kontroverzního muže obvinili. Není divu, že na nejnovější událost reagovala i organizace, která chtěla nechat Beránka zápasit v kleci.
Dara Rolins a Pavel Nedvěd mají důvod se těšit na léto. V Itálii, kde bývalý fotbalista strávil značnou část veleúspěšné sportovní kariéry, ho budou moci trávit ve vlastním. Zpěvačka to potvrdila, když prozradila, kdy bude hotové jejich italské sídlo.
Charlotte Gottová se rozhodla jít ve stopách slavného otce, na konci dubna odstartuje sólovou kariéru. Při té příležitosti si pozměnila příjmení, což se částečně setkalo s nelibostí. Jde přitom o logický krok.
Teprve sice začala poslední dubnová dekáda, ale meteorologové už mají tušení, jak bude do poloviny května. Úplně skvělé zprávy pro nás nemají, protože teploty nebudou šplhat moc vysoko. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jeden z nejlepších českých herců Ondřej Vetchý se po státním vyznamenání dočká dalšího významného ocenění. Za uplynulý rok získá Cenu Arnošta Lustiga, informovala Česká televize. Cena se uděluje za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost.
StarDance by klidně mohla zítra začít. Česká televize v úterý představila složení tanečních párů, které se až na podzim představí v přímých přenosech na parketu. Čtrnáctá řada StarDance proběhne od října do prosince.
Bývalý prezident Miloš Zeman v uplynulých dnech vyrazil do společnosti, aby popřál ke kulatinám jedné ze známých českých hereček. Šlo o Jaroslavu Obermaierovou. Zemana mohlo mrzet snad jen to, že nakonec nedorazila Jiřina Bohdalová.
Loterie Sportka společnosti Allwyn (dříve Sazka) opět plní velké sny. Pro sázejícího ze Středočeského kraje se rok 2026 zapíše jako životní milník – v nedělním slosování totiž ve druhém sloupci uhodl všech šest čísel druhého tahu a vyhrál Jackpot ve výši 2 247 780 korun. Díky shodě koncového čísla doplňkové hry Šance s vylosovaným číslem však získal ještě bonusovou část a celkový Superjackpot v hodnotě 187 454 975 korun.
Velkým dnem je dnešek pro Spojené království. Britové si totiž připomínají královnu Alžbětu, protože na úterý připadají její nedožité sté narozeniny. Její syn a současný král Karel III. v projevu při této příležitosti připomněl, jaká jeho matka byla.