Odborníci na vakcinaci doporučují zkrátit interval pro přeočkování proti covidu-19 ze současných osmi na šest měsíců po poslední dávce. O stanovisku České vakcinologické společnosti dnes na twitteru informoval její předseda Roman Chlíbek. Možnost přeočkování po šesti měsících u vakcíny od firem Pfizer/BioNTech pro lidi starší 18 let už v pondělí schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) napsal, že je ještě potřeba souhlas klinické skupiny. S přeočkováním podle zkráceného intervalu by se mohlo podle něj začít 18. října. Do konce října by tak mohlo mít nárok přes milion lidí, na konci roku 3,2 milionu.
"Dnes jsem dal na jednání Centrálního řídícího týmu pokyn připravit zázemí pro očkování posilující dávky již šest měsíců po dokončení prvovakcinace," uvedl Vojtěch s odkazem na stanovisko odborníků. "Nyní ještě souhlas klinické skupiny. Pak můžeme začít 18.10.," doplnil.
V současnosti mohou lidé v Česku posilující dávku očkování dostat po osmi měsících od poslední dávky, nyní na ni mají nárok především senioři a zdravotníci, kteří se začali očkovat proti covidu mezi prvními. Ke středě ji dostalo asi 13.600 lidí. Nárok podle současných pravidel mělo ke konci září asi 40.000 lidí a na konci roku zhruba milion. Nově už po půl roce od druhé dávky očkování by to bylo na konci října milion lidí očkovaných do dubna a na konci roku 3,2 milionu lidí očkovaných do června. Jen za červen dostalo druhou dávku 1,7 milionu z nich.
Zahraniční i česká data podle odborníků naznačují klesající účinnost vakcinace proti covidu-19 v čase, pokles je patrný především u lidí nad 65 let. Odborníci na vakcinaci proto v návaznosti na rozhodnutí EMA doporučují interval pro přeočkování zkrátit. "Posilovací dávku je možné aplikovat také kdykoli později," uvedl Chlíbek.
EMA také uvedla, že podporuje aplikování třetích dávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna osobám se sníženou imunitou. V tomto případě lze třetí vakcínu podat už 28 dní od druhé dávky. I toto přeočkování už v Česku funguje.
Bývalý princ Andrew loni přišel o několik titulů a letos z rozhodnutí krále Karla III. definitivně přijde i o střechu nad hlavou. Podle nejnovějších informací britských médií odpočítává poslední dny v jednom ze sídel britské královské rodiny. Ještě v lednu by se totiž mladší bratr panovníka měl přestěhovat do vlastního.
Veronika Žilková ve svých 64 letech zažila o Vánocích zase něco nového. Se současným partnerem, scénáristou Ivanem Hubačem, vyrazila karavanem na lyže. Nyní se poprvé po návratu domů vyjádřila k tomu, jaké to bylo.
Slovensko zasáhla v úvodním měsíci letošního roku velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 37 let zemřel populární moderátor Marcel Osťo Osztas. Osudnou se mu stala vážná nemoc. O úmrtí informoval deník Nový Čas.
Pražská policie se zabývá pokusem o vraždu bezdomovce, kdy podezřelým je stále ještě nezletilý teenager. Muži způsobil těžká zranění v podchodu u stanice metra Vltavská. Soud poslal mladíka do vazby. O případu informoval web novinky.cz.
Na podzim se poměrně často skloňovalo jméno Vilmy Cibulkové, kterou postihla nepříjemná nemoc, což mělo pochopitelně dopad na její pracovní závazky. Známá herečka například skončila v televizním seriálu Polabí. Nyní to vypadá, že přišla i o roli v divadelním představení.
Sněmovna pouhý den poté, co vyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO), vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval navržené členy vlády, konkrétně poslance Filipa Turka, který je kandidátem Motoristů na post ministra životního prostředí. Pražský hrad vzápětí reagoval. Pavel se stanoviskem dolní parlamentní komory řídit nehodlá.
Karlos Vémola zřejmě má alespoň nějakou šanci se dostat z vazby. V posledních dnech se mluví o tom, že by se mohl dostat ven na kauci. Nyní se objevily další podrobnosti k tomuto scénáři. Peníze by podle nich dalo na stůl hned několik lidí.
Česko se před několika týdny dozvědělo, že Lucie Vondráčková se rozešla se svým posledním partnerem. Možná i proto je stěhování do nového domu složitější, než si populární herečka a zpěvačka mohla myslet. Má už hotovo?
Americký prezident Donald Trump už dlouho touží po Nobelově ceně míru. Teď se jí dočkal, i když na oficiálním seznamu laureátů ho stále nenajdete. Své ocenění mu ale předala opoziční venezuelská politička María Corina Machadová.
Začal další rok a legendární kapela Olympic tu s námi stále je a nadále koncertuje. Frontman Petr Janda přitom na jaře oslaví 84. narozeniny a připouští si, že zdravotně už na tom s ohledem na pokročilý věk lépe nebude.
Mlhy, námraza a vítr. Meteorologové řekli, s čím je třeba počítat ve zbytku probíhajícího lednového týdne. Mrznout bude hlavně v noci, přes den má být nad nulou. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek večer vyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak na závěr jednání, které s přestávkami probíhalo od úterý. Babišova vláda je u moci od poloviny prosince, kdy její členy jmenoval prezident Petr Pavel.