Evropská unie jedná o úpravách návrhu Evropské komise (EK) na snížení spotřeby plynu. Diplomaté dnes diskutují o revizi návrhu, který připravila Česká republika a který zahrnuje výjimky v případě, že si situace vyžádá povinné omezení spotřeby. Informuje o tom agentura Reuters, která k návrhu získala přístup.
Česko je nyní předsednickou zemí EU, v úterý by se měli pokusit dosáhnout dohody ohledně snižování spotřeby plynu ministři energetiky členských zemí EU.
Evropská komise minulý týden navrhla, aby členské země EU kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezily v nadcházející topné sezoně spotřebu plynu o 15 procent. Tento cíl by měl být dobrovolný, Brusel by však podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, a učinit tak snížení spotřeby v celé EU povinným.
Řada zemí EU má vůči tomuto návrhu výhrady. Objevily se pochybnosti, zda by EK měla mít v případě nouze právo snížení spotřeby nařídit. Některé země navíc považují za nesprávné, že navrhovaný rozsah snížení spotřeby plynu je pro všechny členské státy stejný.
Revidovaný návrh podle Reuters předpokládá zachování dobrovolného rozsahu snížení spotřeby pro všechny země. Zahrnuje ale řadu výjimek v případě povinného omezení spotřeby. Země, které nemají plynovou síť propojenou se zbytkem EU, například Irsko a Malta, by podle návrhu byly z povinného omezení spotřeby vyňaty. Po zemích s velkým objemem zásob zemního plynu a zemích, které plyn vyvážejí, by pak revidovaný návrh vyžadoval mírnější snížení spotřeby. Výjimku by mohla dostat i klíčová průmyslová odvětví, například chemický a ocelářský průmysl, uvedl Reuters.
Návrh také předpokládá, že rozhodnutí o přechodu od dobrovolného k povinnému snižování spotřeby by měly na starosti spíše vlády členských zemí než Evropská komise. Tento přechod by tak vyžadoval většinovou podporu členských zemí.
Někteří diplomaté revidovaný návrh přivítali jako základ pro dohodu. Jiní však vyjádřili pochybnosti, zda se při tak velkém počtu výjimek podaří snížit spotřebu natolik, aby EU přestála zimu i v případě zastavení dodávek z Ruska.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.