EU má na summitu konečně posvětit další pomoc Ukrajině

Lídři členských států Evropské unie potvrdí své odhodlání poskytovat Ukrajině vojenskou podporu na mimořádném summitu EU v Bruselu.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Podle návrhu závěrů summitu, který byl zveřejněn v úterý, se lídři EU zavazují pokračovat ve "včasné, předvídatelné a udržitelné podpoře pro Ukrajinu". Návrh rovněž zdůrazňuje naléhavou potřebu urychlit dodávky munice a raket.

V textu návrhu však není jasné, zda lídři EU slíbí dalších pět miliard eur pro fond nazvaný Evropský mírový nástroj (EPF), který je využíván k financování vojenské podpory pro Ukrajinu. Tato část je označena hranatými závorkami, což naznačuje, že o ní stále probíhají jednání.

Členové EU se již několik měsíců neshodují ohledně toho, jak budou prostředky z EPF využity v budoucnosti. Německo navrhovalo, aby se zdůraznila bilaterální pomoc od jednotlivých zemí EU.

Hlavním bodem nadcházejícího summitu je snaha dohodnout se na schválení balíčku pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 50 miliard eur. V předešlém summitu v prosinci byly všechny návrhy týkající se zvýšení společného rozpočtu na roky 2024–2027, včetně finanční pomoci pro Ukrajinu, zablokovány Maďarskem.

Maďarsko je ale nově otevřeno možnosti, aby Evropská unie použila prostředky ze svého rozpočtu na plánovanou pomoc Ukrajině ve výši 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč). Uvedl to na sociální síti X Balázs Orbán, poradce maďarského premiéra Viktora Orbána. Zdůraznil ale, že Maďarsko si přeje možnost později změnit své rozhodnutí.

Budapešť předložila do Bruselu nový návrh, v němž specifikovala, že je otevřená využití finančních prostředků z unijního rozpočtu na pomoc Ukrajině a dokonce uvažuje o společném zadlužení.

Balázs Orbán však dodal, že tato podpora bude podmíněna tím, že dohoda bude obsahovat ustanovení, která umožní Maďarsku později přehodnotit svůj postoj.

Maďarsko už dříve naznačilo, že by mohlo zrušit své veto ohledně pomoci EU Ukrajině ve výši 50 miliard eur za podmínky, že toto financování bude každoročně přezkoumáváno. Uvedl to server Politico.

Evropská komise v červnu loňského roku navrhla navýšení rozpočtu EU pro období 2021-2027 dodatečnými platbami ve výši 66 miliard eur a pokračování podpory Ukrajiny částkou 17 miliard eur a 33 miliard eur ve formě úvěrů. Zbytek měl být částečně použit k pokrytí zvýšených úrokových nákladů EU v důsledku nejistoty v důsledku ruské invaze a částečně na nové účely.

Maďarská vláda začala tento návrh napadat z různých důvodů. Předseda maďarské vlády Viktor Orbán nakonec na prosincovém summitu EU vetoval balík pomoci ve výši 50 miliard eur, který měl být použit k podpoře ukrajinského rozpočtu během následujících čtyř let.

Politico informuje, že maďarská vláda by mohla odvolat své veto, pokud by Rada Evropské unie každoročně přezkoumávala tuto pomoc a schvalovala ji jednomyslně. To by znamenalo, že Ukrajina by obdržela podporu ve formě ročních splátek ve výši 12,5 miliardy eur, a maďarská vláda by měla možnost každý rok vydírat EU prostřednictvím svého veta.

Politico zdůrazňuje, že to není první takový nápad v případě Maďarska, ale považuje to za významný krok zpět v rétorice Viktora Orbána v posledních týdnech, kdy ostře protestoval proti jakékoli podpoře Ukrajiny z rozpočtu EU.

Maďarský expert na Rusko András Rácz uvedl, že v rámci EU je Orbánovo veto slabé, protože lze najít obejít. Dodal, že by se mohlo uplatnit mezivládní dohoda, což by bylo komplikovanější a dražší, ale realizovatelné. Rácz proto nepovažuje za ohroženou finanční podporu od EU.

V otázce finanční pomoci ve výši 50 miliard eur, které má Kyjevu poskytnout EU ze svého revidovaného rozpočtu ve formě půjček a grantů, Orbán využil svého práva veta a balíček zablokoval.

Lídři EU by tak v této věci měli jednat na mimořádném zasedání v Bruselu. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ale existuje šance, že se Orbána podaří přesvědčit, aby přistoupil na balíček finanční pomoci pro Ukrajinu.

Europarlament schválil poskytnutí 50 miliard eur Ukrajině

27.02.2024 21:50 Evropský parlament v úterý schválil navýšení víceletého rozpočtu unie do roku 2027, v jehož rámci…

Ukrajinci se pochlubili dalším sestřelem ruského letadla

27.02.2024 17:09 Ukrajinská armáda sestřelila další ruský letoun Su-34. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom v…

NATO nemá v plánu poslat vojáky na Ukrajinu

27.02.2024 14:47 Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý její generální…

Biden věří v zahájení příměří v Pásmu Gazy

27.02.2024 11:37 Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout…

Macron nevyloučil nasazení vojáků západních zemí na Ukrajině

27.02.2024 09:13 Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na…

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Související:

Nejnovější