EU má podle Borella sankce proti Rusku připravené

Evropská unie připravila sadu sankcí pro případ ruského útoku na Ukrajinu a je připravena ji podle potřeby předložit. Prohlásil to dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell, zatímco západní činitelé dál vyjadřovali obavy ze zhoršení rusko-ukrajinského konfliktu.

EU (Evropská Unie), photo by Christian Lue

Diplomatické snahy kolem současné krize mezitím pokračovaly také neformálním jednáním Evropské rady v Bruselu a telefonátem mezi předsedou rady Charlesem Michelem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Unijní lídři včetně českého premiéra Petra Fialy zdůrazňovali jednotu bloku, příliš konkrétní ale nebyli.

Diskuse premiérů a prezidentů sedmadvacítky se podle vyjádření některých lídrů týkala i sankcí, které by EU uvalila na Rusko jako odvetu za případný útok. "Už jsme připravili kompletní sadu sankcí... Máme připravený velmi tvrdý balík a já jsem připraven tento balík předložit, jakmile to bude potřeba," řekl Borrell podle agentury Reuters. Finská premiérka Sanna Marinová nicméně novinářům řekla, že k detailům sankčního plánu se dnes lídři zemí EU nedostali.

Podle Fialy se připravuje "celý katalog sankcí", které by na Rusko dopadly tak, že by si uvědomilo, že Západ není připraven "jakoukoli formu agrese" akceptovat. Válku si podle něj nikdo nepřeje, možnost zhoršení situace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou je však třeba brát vážně. Evropa je podle Fialy připravená na takovýto vývoj reagovat.

"Měl jsem velkou radost z té společné pozice. Z toho, že tam bylo jasně vidět, že evropské státy o té situaci přemýšlejí stejně a jsou připraveny zachovat jednotný postoj," řekl Fiala k odpolední diskusi s kolegy z členských zemí EU. Unie podle něj v minulosti nedokázala vždy vůči Rusku zachovat jednotný postoj. Údajnou jednotu bloku dnes vyzdvihovali i další lídři, neobjasnili však, zda se tato jednota týká i rozsahu plánovaných sankcí či podmínek pro jejich uvalení.

"Dokonalá jednota EU, NATO," uvedl například po jednání na twitteru šéf unijních summitů Michel. Neformální schůze Evropské rady na téma krize na rusko-ukrajinských hranicích trvala asi hodinu a v zájmu zajištění důvěrnosti účastníci nemohli mít elektronická zařízení.

Již před setkáním unijních lídrů Michel uvedl, že mluvil s ukrajinským prezidentem Zelenským. EU je podle předsedy Evropské rady odhodlaná pokračovat v hledání diplomatického řešení současné krize.

Špičky unie situaci probíraly v den, kdy proruští povstalci na východě Ukrajiny vznesli obvinění, že je brzy ráno ukrajinská armáda ostřelovala minomety. Kyjev toto tvrzení popřel a naopak obvinil proruské síly z provokace. Západní činitelé mezitím varují před údajnou ruskou snahou vytvořit si záminku pro napadení Ukrajiny a uvádí, že Rusko nestahuje své jednotky od ukrajinských hranic, jak v posledních dnech tvrdí.

Kachovská přehrada skutečně vybuchla, potvrzují data seismologů

09.06.2023 20:49 Norský seismologický institut NORSAR v pátek uvedl, že zaznamenal "explozi" v oblasti, kde stojí…

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin

09.06.2023 18:25 Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala,…

Rusko začne v červenci rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku

09.06.2023 15:33 Rusko začne rozmísťovat taktické jaderné zbraně do Běloruska, jakmile ve dnech 7. a 8. července…

EU plánuje nová pravidla proti obcházení protiruských sankcí

09.06.2023 14:35 Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU…

Důsledky masivních požárů v Kanadě už pociťuje i Evropa. USA se dusí kouřem

09.06.2023 12:11 Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s…

Ukrajinská protiofenziva se zřejmě soustředí na Záporoží, boje pokračují

09.06.2023 09:03 O útočných operacích ukrajinské armády informují v pátek další velká světová média v čele s BBC. Už…

Záběry z dronů nepodporují ruské tvrzení o útoku na přehradu raketami

08.06.2023 21:53 Záběry z dronů prezentované agenturou AP, které ukazují zhroucení ukrajinské přehrady a zatopení…

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Související:

Nejnovější