EU musí podle Lipavského přehodnotit strategii vztahů s Ruskem

Evropská unie potřebuje kvůli ruské agresi na Ukrajině novou dlouhodobou strategii vztahů s Moskvou. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí zemí EU to prohlásil český ministr Jan Lipavský, podle něhož jsou nynější principy unijního přístupu k Rusku zastaralé.

Jan Lipavský

Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella by se dnes ministři měli shodnout na financování nákupů dalších zbraní pro Ukrajinu a otevřít cestu k rychlému přijetí nových protiruských sankcí.

Evropský blok svou dlouhodobou politiku vůči Rusku naposledy upravoval před rokem, kdy byly vztahy obou stran napjaté, unie však nepočítala s možností přímého ruského útoku proti sousední zemi. Stávající strategie tak počítá na jedné straně s posilováním společné obrany, na druhé však hovoří o diplomatické snaze a spolupráci v oblastech společných zájmů s Ruskem.

"Je to zcela zastaralé. Musíme zohlednit novou realitu (ruského) nepřátelství a být připraveni na obranu před ruskou hrozbou," řekl dnes novinářům Lipavský. O možné podobě nové strategie chce s kolegy podrobněji hovořit na neformální ministerské schůzce, kterou české předsednictví EU uspořádá na konci srpna v Praze.

Dnes ministři proberou další rozšíření sankcí proti režimu prezidenta Vladimira Putina, které v pátek navrhla Evropská komise. Vedle zákazu dovozu ruského zlata do EU počítá návrh hlavně s vyladěním dosavadních sankcí. Unijní země by postihy podle diplomatů mohly finálně schválit ještě do konce tohoto týdne.

"Někteří evropští lídři říkají, že uvalení sankcí byla chyba. Nemyslím si to. Museli jsme to udělat a budeme v tom pokračovat," prohlásil před jednáním Borrell, podle něhož je další rozšiřování sankcí potřeba s ohledem na pokračující ruskou agresi. Výraznější posilování postihů však nemá podporu některých zemí v čele s Maďarskem, jehož premiér Viktor Orbán je považován za Putinovi nejbližšího unijního lídra.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější