Evropská komise nakoupí asi 110.000 dávek vakcíny proti opičím neštovicím. O podpisu smlouvy s dánskou farmaceutickou společností Bavarian Nordic dnes informovala eurokomisařka pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová. Jde o první případ, kdy peníze z unijního rozpočtu jsou používány přímo na nákup vakcín. Očkovací látka bude dostupná pro členské země sedmadvacítky, Norsko a Island.
Eurokomisařka před dnešní schůzkou ministrů zdravotnictví EU řekla, že dodávky vakcín zemím, které je nejvíce potřebují, začnou koncem června. Portál Euronews připomíná, že zatímco v případě vakcín proti covidu-19 Evropská komise očkovací látky sháněla a jednotlivé členské státy pak za ně platily samy, peníze na nákup vakcín proti opičím neštovicím půjdou přímo ze společného rozpočtu. "Je to poprvé, kdy používáme peníze EU na nákup vakcín, které pak budou poslány do členských států," řekla Kyriakidisová. "Toto ukazuje, co dokážeme, když spolupracujeme, a jak důležité je, aby existovaly struktury pro to, abychom mohly okamžitě reagovat na krizi, jakou máme teď," dodala eurokomisařka.
Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se v zemích, kde opičí neštovice nejsou endemické, vyskytlo skoro 1300 případů nákazy, většina z nich v západní Evropě. Některé země se kvůli tomu chystají očkovat určité skupiny obyvatel. Například německá Stálá očkovací komise (Stiko) minulý týden doporučila, aby vakcínu dostali lidé, kteří byli nebo jsou v blízkém kontaktu s někým nakaženým. Německo a Španělsko si vakcíny proti opičím neštovicím objednaly samy.
V Česku se zatím laboratorně potvrdilo šest případů nákazy opičími neštovicemi.
Vakcína jménem Imvanex od firmy Bavarian Nordic je v EU schválena k použití proti neštovicím, nicméně chrání lidi i před opičími neštovicemi.
Na Ukrajině zemřeli při nočních ruských úderech ze vzduchu nejméně dva lidé. Prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci vyzval k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Stalo se tak den poté, co Spojené státy udělily výjimku Maďarsku, aby mohlo dále kupovat ruský plyn a ropu bez sankcí.
Nemůže být pochyb o tom, že dcera Dary Rolins je hudebně nadaná, když je potomkem dvou hudebníků. Přesvědčit se o tom mohli i návštěvníci prvního ze dvou bratislavských koncertů zpěvačky. Sedmnáctiletá Laura se totiž objevila na pódiu s mikrofonem v ruce.
Česko v týdnu zasáhla mimořádně smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel kardinál Dominik Duka, v závěru života se potýkal se zdravotními problémy. Informace doputovala i do Vatikánu, odkud přišel kondolenční dopis od papeže Lva XIV. Potvrdilo to pražské arcibiskupství.
Česko v týdnu opustila jedna výrazná osobnost. Ve věku 82 let zemřel kardinál Dominik Duka, který se v závěru života potýkal se zdravotními potížemi. Dobře o nich věděla i legendární herečka Jiřina Bohdalová. I když chtěla, spojit se s duchovním se jí už nepodařilo.
Exprezident Miloš Zeman se po středeční operaci ohlásil svým příznivcům z jedné z pražských nemocnic. Zákrok byl podle jeho slov i díky skvělému lékařskému týmu úspěšný. Zeman se zároveň vyjádřil k jedné z událostí na politické scéně.
TOP 09 si zvolila nového předsedu, který nahrazuje končící Markétu Pekarovou Adamovou. Stranu od soboty povede poslanec Matěj Ondřej Havel, byl jediným kandidátem na nejvyšší stranickou funkci.
Právě dnes se koná už tradiční Sbírka potravin, která spojuje obchodníky, dobrovolníky i širokou veřejnost s cílem pomoci lidem v nouzi. Český systém darování potravin a potravinových sbírek díky efektivní spolupráci patří mezi nejlépe fungující v Evropě.
Americký prezident Donald Trump udělil Maďarsku výjimku ze sankcí kvůli pokračujícím nákupům ruské ropy a plynu po dobu jednoho roku. Informovala o tom BBC po návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána v Bílém domě.
Karel Šíp letos oslavil kulaté osmdesáté narozeniny. Mohl by si tak užívat zcela zaslouženého důchodu, i když televizní diváci by si to nepřáli. Dvacet let už jsou v programovém schématu České televize zvyklí na talk show Všechnopárty. Bude se populární pořad vysílat i v příštím roce?
Pražané musí počítat s omezením provozu metra i během druhého listopadového víkendu. Na Florenci finišuje výměna stropních nosníků, zavedena je proto náhradní tramvajová doprava. Stavební práce ve stanici budou pokračovat i v příštím roce.
Princ Harry, vévoda ze Sussexu, se oficiálně omluvil Kanadě za to, že si na zápas Světové série proti týmu Toronto Blue Jays vzal čepici Los Angeles Dodgers. Vévoda v rozhovoru pro CTV žertoval, že byl „pod nátlakem“, když si jasně modrou kšiltovku nasadil během čtvrtého utkání série v Los Angeles. Uvedl, že to považoval za „slušné gesto“ poté, co byl na zápas pozván přímo majitelem Dodgers.
Soudní spory mezi bývalým hollywoodským párem Bradem Pittem a Angelinou Jolie eskalují. Pitt údajně žaluje svou exmanželku o 35 milionů dolarů (přibližně 820 milionů Kč) a zároveň se snaží vynutit zveřejnění neveřejné komunikace mezi nimi. Předmětem jejich vleklého sporu je francouzské vinařství Château Miraval, které manželé zakoupili v roce 2011 za zhruba 60 milionů dolarů.