EU nalezla shodu na nejvyšší ceně za barel ruské ropy

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 2. prosince 2022 18:53 | akt. 2. prosince 2022 19:22
Sdílej:

Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu převáženou tankery. Oznámilo to české předsednictví EU. V rámci dohody skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se klíčová ruská exportní surovina nebude moci prodávat za více než 60 dolarů (1390 Kč) za barel.

Evropský blok by měl dohodu, kterou dosud blokovalo Polsko požadující nižší maximální cenu, formálně potvrdit během víkendu.

V pondělí vstupuje v platnost zákaz dovážet po moři ruskou ropu do EU, strop se tak bude týkat dodávek mířících do jiných zemí.

Západní země se dlouhodobě snaží omezit příjmy ruského režimu a připravit jej o zdroje k financování války na Ukrajině. Skupina tvořená Spojenými státy, Kanadou, Japonskem, Británií, Francií, Itálií a Německem se začátkem září dohodla na tom, že znemožní přepravu ropy nad stanovenou maximální cenou.

Minulý týden G7 navrhla strop v rozmezí 65 až 70 dolarů, některé unijní země v čele s Polskem však požadovaly jeho snížení. Současná tržní cena ruské ropy Ural se totiž pohybuje pod 70 dolary. Unie se proto v posledních dnech usnesla na 60 dolarech, Varšava však požadovala další opatření zajišťující, že Rusku příjmy skutečně klesnou. Podle polského velvyslance Andrzeje Sadoše proto dohoda obsahuje dodatek, že strop bude alespoň o pět procent nižší, než je tržní cena ruské ropy.

Shodu na cenovém stropu mezi členskými zeměmi unie dnes uvítal Bílý dům, podle kterého by měla pomoci omezit ruské příjmy. "Stále věříme, že cenový strop pomůže omezit možnost (ruského prezidenta Vladimira) Putina profitovat z ropného trhu, aby mohl dál financovat válečnou mašinérii, která nadále zabíjí nevinné Ukrajince," řekl novinářům mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Výše stropu je podle něho vhodně stanovena.

Omezení by mělo začít platit od pondělka. Rejdařské společnosti nebudou moci přepravovat ropu, kterou by Moskva prodávala nad stanovenou cenou. Nebudou jim také moci být poskytovány pojišťovací služby, což přepravu prakticky znemožní. Společnosti ze západních zemí tvoří podstatnou část dopravců ruské ropy, proto by podle diplomatů mělo Rusko opatření pocítit. Některé unijní země přitom nechtěly, aby byl strop příliš nízký a Rusko nestáhlo svou ropu z trhu úplně, kvůli čemuž by hrozil výrazný růst cen.

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové povede stanovená cena nejen k omezení ruských příjmů. "Pomůže nám stabilizovat globální ceny energií, z čehož budou mít prospěch rozvíjející se ekonomiky celého světa," reagovala dnes na shodu šéfka unijní exekutivy.

Stalo se
Sport
Hokej, ilustrační foto

MS v hokeji 2026: Češi se protrápili k další výhře. V sobotu si zahrají se sousedy

Češi se na středeční vítězství nad podceňovanou Itálií až nečekaně natrápili, ale nakonec mají třetí výhru ze čtyř zápasů. Nyní je čekají dva dny volna před netrpělivě očekávaným bratrským soubojem se sousedním Slovenskem. 

Domácí
Adam Vojtěch

Bulovka přijala Američana s podezřením na ebolu. Dorazil z Ugandy

Na Bulovce v Praze je od uplynulé noci hospitalizován americký lékař, u kterého panuje podezření na nákazu nebezpečnou ebolou. Nemocnice potvrdila přijetí pacienta. Ministerstvo zdravotnictví ujistilo veřejnost, že lidem žádné nebezpečí nehrozí. 

České celebrity
Charlotte Gottová

Charlotte Gottová a první píseň v číslech. Není to vůbec špatné

Jsou to tři týdny, co velkolepě začala sólová kariéra nadané Charlotte Gottové. S pomocí čísel už je tak možné říct, zda má nakročeno k úspěchu. Jedno je jisté. Posluchače si její první písnička našla. 

Světové celebrity
Princ William

Brity čekají velké změny, nastínil princ William!

Britský princ William potvrdil svá loňská slova o tom, že se nebojí změn a má v plánu přinést do fungování monarchie modernější přístup. Následník trůnu se chystá v následujícím desetiletí prodat přibližně dvacet procent pozemků spadajících pod Cornwallské vévodství, čímž chce získat půl miliardy liber. Tuto obrovskou finanční částku hodlá investovat zpět do země, konkrétně na boj s krizí v oblasti bydlení a na ochranu životního prostředí.