EU nejspíš umožní použít fondy na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

Nevyužité peníze z operačních evropských programů by mohlo Česko podle návrhu, s nímž do země přijel generální ředitel pro zaměstnanost Evropské komise Joost Korte, použít na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Návrh počítá s 40 eury (974 Kč) týdně na jednoho uprchlíka po dobu tří měsíců.

Obyvatelé Ukrajiny utíkají před invazí ruské armády

Korte s tím seznámil náměstkyni ministra práce a sociálních věcí Martinu Štěpánkovou při dnešní návštěvě pražského hotelu, který od konce února ubytovává Ukrajince uprchlé z vlasti napadené ruskými vojsky.

Hotel v centru metropole, který byl po době covidu prázdný, provozuje s pomocí dobrovolníků Organizace pro pomoc uprchlíkům ze sponzorských peněz. Nyní hotel poskytuje střechu a zázemí 250 uprchlíkům, většinou ženám a dětem.

V Praze bylo ve čtvrtek odbaveno dalších 860 lidí, kteří přišli do Česka z válkou zmítané Ukrajiny, uvedli pražští hasiči. Celkem prošlo asistenčním centrem v hlavním městě již 62 584 lidí. Ministerstvo vnitra dnes na twitteru informovalo, že počet ukrajinských občanů v Česku s udělenou dočasnou ochranou překročil čtvrt milionu. 

O formě podpory Evropské unie zemím, do nichž uprchlíci míří, bude dnes Korte jednat se zástupci ministerstva práce a sociálních věcí. "Změny, se kterými EK přichází, a ta flexibilita se týkají zejména stávajícího programového období. Ty finanční prostředky jsou ale v drtivé většině již vyčerpány," řekla Štěpánková novinářům s tím, že je třeba hledat i nové zdroje. Z dosavadních peněz ministerstvo plánuje například umožnit vznik 3000 míst v dětských skupinách. "Ale to se bavíme už o zbytkových penězích. Takže pro nás by bylo 40 euro na týden přínosné, na druhou stranu budeme obtížně hledat zdroje, ze kterých bychom k tomu mohly prostředky vzít a do terénu poslat," uvedla. Bez dodatečných zdrojů podle ní bude situaci "velmi obtížné zvládnout".

Operační program, s nímž nakládá ministerstvo práce a sociálních věcí, měl rozpočet 60 miliard korun, rozběhl se už v letech 2013 a 2014. V novém programovacím období má dosáhnout zhruba 40 miliard korun na projekty, které mají skončit až v roce 2030. "Nemůžeme ty zdroje vyčerpat okamžitě. Navíc, když se bavíme o nákladech spojených s uprchlickou krizí, tak se bavíme o miliardách, dovolím si říci i o desítkách miliard, takže ty dodatečné zdroje pro stát budou potřeba," uvedla. Věří tomu, že se nakonec najdou, pomoc by podle ní mohlo i zpětné proplácení nákladů vynaložených ze státního rozpočtu.

Korte do Prahy přijel, aby se seznámil s potřebami uprchlíků. V plánu má navštívit i další země, do nichž míří nejčastěji. Ocenil práci dobrovolníků a systém, kterým Česko uprchlíky přijímá. Využití hotelu, kde dobrovolníci pomáhají s integrací dětí i dospělých například jazykovými kurzy, označil za dobrý příklad.

Rusové si zřejmě nad Ukrajinou sestřelili vlastní stíhačku

04.10.2023 15:15 V minulém týdnu ruské síly pravděpodobně sestřelily svou vlastní stíhačku Suchoj Su-35 na území…

Policie od zahájení namátkových kontrol zachytila už desítky migrantů

04.10.2023 13:52 Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s…

U Benátek se zřítil autobus z nadjezdu, zemřelo přes 20 lidí

04.10.2023 09:33 Aktualizováno Nejméně 21 obětí na životech si v úterý na předměstí italského města Benátky vyžádala nehoda, při…

EK trvá na vysvětlení polského skandálu s vydáváním víz

03.10.2023 20:13 Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by…

Počasí: Silný vítr dosáhne rychlosti 70 kilometrů za hodinu

03.10.2023 15:21 Nadprůměrně teplé počasí ještě dnes odvane z Česka silný vítr, před nímž varuje aktuální výstraha…

Česko je na tom z EU nejlépe, co se týká nezaměstnanosti

03.10.2023 09:18 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský…

Fico dostal od Čaputové dva týdny na sestavení vlády

02.10.2023 18:53 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních…

Ficův Smer není proruský, zní z Moskvy

02.10.2023 13:52 Slovenskou stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu…

Volby v Polsku se blíží. Do ulic vyrazil vládní i opoziční tábor

02.10.2023 08:40 Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v…

Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci

01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…

Související:

Nejnovější