EU odsoudila ruské dezinformace o Ukrajině a vměšování do členských zemí

Špičky Evropské unie dnes ve Štrasburku varovaly před ruským vměšováním do západních demokracií a před dezinformacemi. Kreml je podle nich šíří v zahraničí a využívá k ospravedlnění invaze na domácí půdě. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella je třeba, aby proti tomuto postupu EU aktivně bojovala.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová přirovnala počínání Moskvy k praktikám Sovětského režimu, které jsou Evropě známé již desítky let.

"Jsme svědky toho, jak pokračuje ruský útok na Ukrajinu. Tento útok bolestně ukazuje, jak nezbytně musíme věnovat pozornost zahraničnímu vměšování a zejména zahraničním dezinformacím a manipulacemi s informacemi. Ty představují skutečnou hrozbu pro naši demokracii, stabilitu a bezpečnost a musíme se jimi zabývat," uvedl Borrell na úvod rozpravy o zprávě Výboru pro otázky zahraničního vměšování.

Podle Borrella je Kreml v propagandě velmi účinný. Před invazí si připravoval půdu tím, "že zobrazoval Rusko a ruský lid jako oběti genocidy". Stovky dezinformací ale podle šéfa unijní diplomacie kolují i v Evropské unii. Borrell připomněl, že EU proto mimo jiné zakázala šíření vysílání televize Russia Today (RT) a webu Sputnik kvůli jejich dezinformačnímu obsahu.

"Víme že zahraniční vměšování a dezinformace jsou součástí vojenské doktríny již desetiletí. Rusko nás systematicky připravovalo, že se to stane," řekla europoslancům Jourová. "Vidíme, že tento scénář není úplně nový. Ti, kteří si pamatují časy Sovětského svazu, jako já, vědí, že pravda byla největším nepřítelem tohoto represivního režimu," řekla Jourová. Putin chce podle ní zaslepit a ohlušit svůj národ. Přivítala proto pondělní rozhodnutí americké společnosti Netflix, která oznámila přerušení provozu v Rusku.

Borrell i Jourová uvedli, že je naléhavě zapotřebí, aby EU posílila boj proti zahraničnímu vměšování a dezinformacím. Poslanci budou ve středu hlasovat o návrhu usnesení, který zahrnuje postupy, jak zahraničním útokům čelit, i jak jim předcházet. Navrhuje mimo jiné sankční režim či osvětové kampaně.

Česká pirátská europoslankyně Markéta Gregorová uvedla, že invaze na Ukrajinu potvrdila zjištění výboru pro zahraniční vměšování a dezinformace, který koordinuje. Diktátoři podle Gregorové zneužívají netransparentní financování v EU, aby si koupili vliv, a šíří svou propagandu na sociálních sítích, které sedmadvacítka dostatečně nereguluje.

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský ČTK řekl, že je naprosto neakceptovatelné, aby jakékoli státy zvnějšku zasahovaly do demokratických procesů v EU; sedmadvacítka podle něj musí proti vměšování bojovat rázněji.

"Evropská unie se určitě snaží tyto záležitosti koordinovat, ale podcenila a dlouhodobě podceňuje to, co kritizujeme - boj s dezinformacemi," uvedl Zdechovský. Dezinformátoři jsou podle něj silní a řada zemí ani sociální sítě proti nim dostatečně nezakročují. Lživé příspěvky by měly buď označovat, nebo mazat, prohlásil poslanec.

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 13:04 Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 11:22 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Papež je v nemocnici kvůli nemoci dýchacích cest. Covid nemá

29.03.2023 21:23 Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom…

Do okupované Záporožské JE přijel šéf MAAE, chce zajistit její ochranu

29.03.2023 20:52 Aktualizováno Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou…

Reznikov: Ukrajinská protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu

29.03.2023 17:27 Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější…

Související:

Nejnovější