Evropská unie bude hledat konkrétní důkazy, zda Írán skutečně dodává ruské armádě drony využívané k útokům proti cílům na Ukrajině. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí členských zemí to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož zatím unie nechystá sankce za íránskou podporu ruské agrese.
Ministři by se podle něj naproti tomu měli shodnout na uvalení sankcí proti činitelům odpovědným za tvrdé potlačování demonstrací proti tamnímu režimu. V souvislosti s Íránem rovněž uvedl, že neočekává pokrok v jednáních o omezení íránského jaderného programu.
Rusko podle Kyjeva využívá drony poskytnuté Teheránem k útokům na města na jihu země. O jejich dodávkách informovaly i americké zpravodajské služby a Ukrajina kvůli dodávkám bezpilotních letounů vypověděla íránského velvyslance. Teherán však popírá, že by zásoboval Rusko těmito moderními stroji, které jsou zkonstruovány tak, aby samy sloužily k přímému útoku na cíl, při němž jsou zničeny.
"Budeme hledat přímé důkazy o jejich zapojení," řekl dnes Borrell. Hovořit v této souvislosti o možných sankcích je podle něj předčasné. Nové informace by dnes mohl unijním kolegům poskytnout ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, dodal.
Naproti tomu očekává schválení postihů proti íránským činitelům odpovědným za násilí íránských bezpečnostních sil proti demonstrantům ve městech s většinově kurdským obyvatelstvem. Protesty začaly v polovině září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle řady zdrojů zemřela na následky policejní brutality, což íránské úřady popírají.
Předseda hnutí ANO a pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš si opět postěžoval na vládu Petra Fialy (ODS) kvůli návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podle Babiše v něm chybí desítky miliard na výdaje. Současný kabinet v týdnu podal v souladu s ústavou demisi.
Simona Stašová i její maminka Jiřina Bohdalová mají důvod, proč se těšit na závěr letošního roku. Prvně jmenovaná se stane babičkou a druhá dokonce prababičkou. Simonin syn Vojtěch totiž čeká prvního potomka. Jak se na vnouče těší matka nastávajícího otce?
Šest let uplynulo v říjnu od smrti Karla Gotta, ale tentokrát se až tolik nevzpomínalo, protože rodina polevila ve svých aktivitách. Na nejslavnějšího českého zpěváka se ale samozřejmě nezapomnělo. Připomněli ho jiní lidé.
Až 16 hodin mohou trvat nedělní výpadky dodávek energií na Ukrajině po posledních ruských útocích, uvedla společnost Ukrenergo, která spravuje distribuční síť v zemi. Informoval o tom britský deník Guardian. Energetici budou provádět nezbytné opravy.
Jsou sice jen ukazatelem popularity, přesto mají ceny Český slavík velkou prestiž. Zájem je mezi muzikanty i o vystoupení na galavečeru. Letos se podle všeho chystá jedno speciální vystoupení. Bude věnované nadané zpěvačce, která podlehla zákeřné nemoci.
Je sice stále ještě podzim, ale zimní počasí už chvílemi vystrkuje růžky. V noci ze soboty na neděli poprvé výrazněji sněžilo i mimo horské oblasti, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Konkrétně v Brdech napadlo i kolem pěti centimetrů nového sněhu.
Štěstí v loterii se usměje jen na minimum lidí, ale může se stát, že vyhraje i známý člověk, který by neměl mít nouzi o peníze. Téměř milion korun si ze Sportky odnesl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Politik prozradil, že si výhru nenechá.
Každým dnem se blíží prosincový začátek meteorologické zimy, ale výraznější ochlazení nemá nastat ani během příštího víkendu v polovině listopadu. Odpolední maxima vyšplhají až na 13 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na Ukrajině zemřeli při nočních ruských úderech ze vzduchu nejméně dva lidé. Prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci vyzval k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Stalo se tak den poté, co Spojené státy udělily výjimku Maďarsku, aby mohlo dále kupovat ruský plyn a ropu bez sankcí.
Nemůže být pochyb o tom, že dcera Dary Rolins je hudebně nadaná, když je potomkem dvou hudebníků. Přesvědčit se o tom mohli i návštěvníci prvního ze dvou bratislavských koncertů zpěvačky. Sedmnáctiletá Laura se totiž objevila na pódiu s mikrofonem v ruce.
Česko v týdnu zasáhla mimořádně smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel kardinál Dominik Duka, v závěru života se potýkal se zdravotními problémy. Informace doputovala i do Vatikánu, odkud přišel kondolenční dopis od papeže Lva XIV. Potvrdilo to pražské arcibiskupství.
Česko v týdnu opustila jedna výrazná osobnost. Ve věku 82 let zemřel kardinál Dominik Duka, který se v závěru života potýkal se zdravotními potížemi. Dobře o nich věděla i legendární herečka Jiřina Bohdalová. I když chtěla, spojit se s duchovním se jí už nepodařilo.