EU řeší na summitu peníze pro Ukrajinu či omezení cen plynu

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes v Bruselu debatují o cestě z energetické krize či o další pomoci Ukrajině, u nichž zatím blokují jednotný postup dílčí požadavky jednotlivých států.

Ilustrační fotografie.

Český premiér Petr Fiala se na posledním summitu během končícího půlročního předsednictví EU chce pokusit přiblížit schválení cenového stropu pro plyn a balíčku obsahujícího 18 miliard eur (asi 440 miliard korun) na podporu Kyjeva. Ten kvůli nesouhlasu s globální firemní daní nejnověji odmítlo schválit Polsko.

Předsedající summitu Charles Michel krátce před začátkem jednání prohlásil, že vidí naději na konečné schválení pomoci Ukrajině, kterou po stažení dřívějšího maďarského veta začala blokovat právě Varšava.

"Je to významný signál solidarity a podpory," řekl šéf Evropské rady o balíčku 18 miliard, z něhož by Ukrajina měla dostávat půjčky celý příští rok.

Lídři by podle Michela uvítali i schválení nové sady sankcí proti Moskvě, na jejíchž podrobnostech se však státy zatím zcela nedohodly. "Myslím, že se to může podařit, ale budeme na tom muset v následujících hodinách ještě pracovat," řekl Michel s odkazem na jednání velvyslanců unijních zemí, které se dnes koná souběžně se summitem.

Na úvod jednání ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na dálku popsal svým unijním kolegům aktuální potřeby země bránící se pokračující ruské agresi. Mimo jiné vyzval k dalšímu poskytování zbraní Ukrajincům, ale i k pomoci při zajištění dodávek plynu a elektřiny, které ohrožují ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu.

"Rusko chce rozbít vaši bezpečnost zničením naší infrastruktury. Jakékoli blackouty na Ukrajině jsou útoky na váš sociální systém prostřednictvím nových migračních vln," podotkl Zelenskyj v proslovu zveřejněném prezidentskou kanceláří.

Hovořilo také o ukrajinském mírovém plánu. Kyjev dlouhodobě tvrdí, že bude s Moskvou jednat o míru, pokud ruští vojáci opustí všechna ukrajinská území. "EU je připravena podpořit ukrajinskou iniciativu," uvedl na twitteru Michel.

Po vystoupení Zelenského lídři přibližně dvě hodiny hovořili o vztazích se Spojenými státy. Debatě dominoval americký investiční plán v hodnotě 369 miliard dolarů (8,67 bilionu Kč), jehož prostřednictvím chce Washington zajistit daňové úlevy a pobídky pro americké firmy. Země EU se však obávají negativních dopadů na vlastní společnosti a chtějí USA přimět k ústupkům. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona hodlají dnes političtí vůdci pověřit Evropskou komisi, aby začátkem roku předložila plán společné reakce.

Šéfové států a vlád poté zahájili debatu o energetické krizi a o stropu na ceny plynu, jehož schválení se v posledních dnech pokouší dotáhnout do konce české předsednictví. Fiala před jednáním prohlásil, že se pokusí přiblížit schválení balíčku energetických opatření, které závisí právě na shodě o omezení cen plynu. Dohodu zatím brzdilo zejména Německo, které zcela odmítalo návrhy na cenový strop požadovaný většinou dalších zemí. Diplomaté neočekávají, že by dnes lídři vyřešili podrobnosti návrhu, jejich debata však může předznamenat konečné schválení stropu na pondělním zasedání ministrů energetiky.

Politici hnutí Hamás zvažují stěhování. Příměří s Izraelem je tak v…

20.04.2024 11:04 Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall…

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce

19.04.2024 21:22 Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce…

Ukrajinci tvrdí, že zasáhli a zničili ruský strategický bombardér

19.04.2024 11:47 Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a…

Izraelská odveta vůči Íránu přišla v noci. Oficiálně se o útoku mlčí

19.04.2024 09:06 Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho…

Ruské ztráty na Ukrajině vyčíslila BBC. Padly desítky tisíc vojáků

18.04.2024 10:43 Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu…

Rusko se Krymu ani Donbasu nevzdá, prohlásil Fico

17.04.2024 13:22 Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym…

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Související:

Nejnovější