Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes schválili poskytnutí dalších 500 milionů eur (12,3 miliardy korun) na nákup zbraní pro Ukrajinu. Oznámil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož zástupci vlád rovněž projednali nové sankce proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina včetně zákazu dovozu ruského zlata. EU by je podle diplomatů mohla schválit ještě tento týden.
Evropský blok od únorového začátku ruské invaze zaplatil za zbraně a další vojenské vybavení pro Kyjev celkem dvě miliardy eur ze svého obranného fondu. Dnes ministři odsouhlasili pátou půlmiliardovou platbu, která by měla opět financovat především zbraňové systémy potřebné k odražení ruské ofenzivy na východě a jihu země či ke zpětnému dobytí části území.
"Ukrajina potřebuje další zbraně, my je poskytneme. Dokud bude válka, budeme Ukrajině pomáhat," prohlásil po ministerském jednání Borrell.
První zasedání ministrů zahraničí za českého předsednictví také otevřelo cestu k brzkému schválení dalších opatření, která mají omezit možnosti ruského režimu financovat válku. Vedle zákazu dovozu ruského zlata či rozšíření omezení vývozu produktů využitelných pro vojenské účely počítá nová sada sankcí hlavně se zefektivněním dosavadních opatření. Na sankční seznam by také mělo přibýt několik desítek jedinců a firem.
"Sankce fungují. Ruská ekonomika je vážně zasažena. Rozhodně nezastaví válku přes noc, ale jejich důsledky způsobí Rusku spoustu hospodářských potíží," odmítl Borrell tvrzení některých politiků v čele s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, že unijní sankce jsou neúčinné a mělo by se od nich ustoupit. Právě maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó či jeho polský kolega Zbigniew Rau po jednání hovořili o tom, že se ministři jednomyslně shodli na podpoře nového balíku. Naproti tomu jejich český kolega Jan Lipavský prohlásil, že návrh je stále ve fázi debat, a nechtěl odhadovat, kdy se dočká konečného schválení.
"Z celé řady členských států včetně České republiky zazněl apel, aby Evropská unie pokračovala v této práci," řekl po jednání Lipavský novinářům k otázce sankcí. Řada diplomatů soudí, že by EU mohla nový balík schválit ještě tento týden.
Děti se mi povedly, může si říkat Bolek Polívka. Hned několik potomků si vybralo stejnou profesi jako on. Zatímco mnohdy rodiče odrazují ratolesti od toho, aby je následovaly, v tomto případě je to úplně jinak.
Michal Suchánek si v osobním životě zvyká na novou roli. Od srpna je totiž dědečkem, protože jeho dcera Berenika se stala maminkou, což už nějaký čas není žádným tajemstvím. Suchánek však dostal možnost se k rodinné novince vyjádřit až nyní.
Helena Vondráčková obětovala život kariéře v hudebním průmyslu, ale i osudové lásky se nakonec dočkala, když se potkala s Martinem Michalem. Manžel populární zpěvačky si na ni v okamžiku, kdy přeskočila jiskra, myslel už dlouho.
Britský král Karel III. vyjádřil hlubokou soustrast nad úmrtím svého drahého bratrance, norského krále Haralda V., který zemřel ve věku 89 let.
Norský král Haakon nastupuje na trůn jako v pořadí čtvrtý panovník moderní éry své země. Na panovnické křeslo přichází v momentě, kdy jeho rodinu zasáhly dva rozsáhlé skandály. Sám nový král se přitom v minulosti po dlouhá léta potýkal s tím, aby vůbec přijal svou roli člena královské rodiny a veřejný status s tím spojený.
Bratři Andrew a Tristan Tateovi požádali soud na Floridě o propuštění na kauci, aby se mohli bránit proti vydání do Velké Británie, kde čelí obviněním ze znásilnění a obchodování s lidmi. Obě známé osobnosti sociálních sítí se dostavily k jednání v vězeňských úborech a s pouty na rukou.
Mladší sestra legendární country zpěvačky Dolly Partonové, Stella Partonová, zveřejnila na sociálních sítích dojímavou vzpomínku, v níž odhalila detaily z posledních dnů slavné umělkyně. Zpěvačka, která zemřela ve věku 80 let krátce po diagnostikování rakoviny, nabídla lékařům vyzkoušení experimentálních léků. Tento krok učinila s nadějí, že získané poznatky z její léčby pomohou v budoucnu ostatním pacientům bojujícím s touto zákeřnou nemocí.
Právní tým americké zpěvačky a herečky Seleny Gomez podal návrh na zamítnutí žaloby ze strany investorů společnosti Wondermind. Herečka podle svých právníků tvrdí, že že do případu „nikdy“ neměla být zatažena.
Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.
Norský královský palác oznámil, že zdravotní stav devětaosmdesátiletého krále Haralda V. se výrazně zhoršil. Norský panovník leží v univerzitní nemocnici v Oslu ve velmi vážném stavu. Vzhledem k nepříznivému vývoji zrušili členové královské rodiny své plánované programy a shromáždili se u panovníkova lůžka.
Lidé to většinou chtějí absolvovat jen jednou, ale Veronika Žilková si to zažila hned třikrát. Řeč je o svatbě. Známá herečka musí v poslední době odrážet dotazy ohledně dalšího manželství. Svůj postoj musí zdůrazňovat i současnému partnerovi.
Televizní diváci se brzy mohou těšit na Štefana Margitu. Nepůjde ale tentokrát o koncert či operní představení, operní pěvec má být hlavní postavou nového dokumentu. Margita nyní odhalil své pocity z nedávného natáčení.