EU schválila dotaci 40 miliard korun pro české uhelné regiony

Evropská komise dnes schválila dotaci 1,64 miliardy eur (přes 40 miliard korun) na podporu českých regionů spoléhajících dosud na výrobu energie z uhlí. Peníze v rámci nového fondu Evropské unie určeného pro přechod k ekologicky čisté energii poputují do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Ilustrační fotografie.

Do roku 2033 se z nich budou moci financovat zejména náklady spojené se zavíráním uhelných dolů a elektráren.

Ve všech třech krajích jsou tisíce pracovních míst přímo spojených s těžbou uhlí a jeho následným využíváním pro výrobu energie. Peníze mají podpořit například rekvalifikace zaměstnanců, ale také investice do obnovitelných zdrojů či do souvisejícího výzkumu a vývoje.

"Evropská komise stojí na straně Česka a usiluje o zdravou, zelenou a spravedlivou budoucnost země," komentoval schválení balíku grantů místopředseda EK Frans Timmermans odpovědný za naplňování klimatické strategie známé jako Zelená dohoda pro Evropu.

Fond pro spravedlivou transformaci, na jehož vytvoření se EU dohodla v rámci tohoto plánu, obsahuje téměř 20 miliard eur. Těžit z něj mají především průmyslové země bývalého východního bloku, největší díl by měl připadnout Polsku.

Uhelné kraje využijí peníze na zvýšení zaměstnanosti i změnu krajiny

České regiony závislé na těžbě uhlí využijí dotace od Evropské unie na strategické projekty, které mají zvýšit počet pracovních míst i obnovitelných zdrojů energie nebo rekultivovat krajinu. Peníze budou směřovat i na rozvoj vzdělávání, vědy a výzkumu. Vyplývá to z reakcí zástupců Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje poté, co Evropská komise dnes těmto regionům schválila dotaci 1,64 miliardy eur (přes 40 miliard korun).

Ústecký kraj chce peníze z nového fondu Evropské unie určeného pro přechod k ekologicky čisté energii využít například na nákup vodíkových autobusů a výstavbu plničky na vodík v Ústí nad Labem či na stavbu transformačního centra v krajské městě. Peníze by mohly směřovat také na revitalizaci hnědouhelného lomu Československé armády na Mostecku nebo vytvoření továrny na baterie do aut na Chomutovsku.

"Ústecký kraj patří mezi tři české regiony, jejichž hospodářství je závislé na těžbě uhlí. Odklon od uhlí proto pro nás má řadu negativních dopadů, a to jak ekonomických, tak i sociálních," uvedl už dříve hejtman Jan Schiller (ANO). Cílem projektů je podle něj zajistit dostatek pracovních míst po skončení těžby. Snahou je i rekultivovat krajinu.

Také Karlovarský kraj schválení dotace pro uhelné regiony ČR uvítal, z takzvaného Fondu spravedlivé transformace by měl získat 6,2 miliardy korun. "Znamená to možnost postupné přeměny kraje, přechod na nové zdroje energie, vznik nových pracovních míst, rozvoj vzdělávání, vědy a výzkumu. Jsme připraveni peníze využít na uskutečnění strategických projektů a další záměry z území regionu," reagoval hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Podle krajského radního Patrika Pizingera (Místní) to pro Karlovarský kraj otevírá velkou příležitost podpořit malé a střední podnikání, posílit zaměstnanost a posunout se se směrem ke klimaticky neutrální ekonomice.

Zhruba polovina z 18,9 miliardy korun, které budou vyčleněny pro Moravskoslezský kraj, by měla směřovat na strategické projekty, které se v kraji už připravují. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) už dříve řekl, že se bude jednat například o projekty Černá kostka, Technologická a podnikatelská akademie, Poho Park nebo Eden Silesia. Zbývající část z evropských peněz má jít například na obnovu strategických brownfieldů, která je pro kraj velmi důležitá. Jde především o areály bývalých černouhelných dolů.

Ve všech třech krajích jsou tisíce pracovních míst přímo spojených s těžbou uhlí a jeho následným využíváním pro výrobu energie.

"Evropská komise stojí na straně Česka a usiluje o zdravou, zelenou a spravedlivou budoucnost země," komentoval schválení balíku grantů místopředseda EK Frans Timmermans odpovědný za naplňování klimatické strategie známé jako Zelená dohoda pro Evropu.

Fond pro spravedlivou transformaci, na jehož vytvoření se EU dohodla v rámci tohoto plánu, obsahuje téměř 20 miliard eur. Těžit z něj mají především průmyslové země bývalého východního bloku, největší díl by měl připadnout Polsku.

OSN mluví o globální tragédii s jídlem. Lidstvo plýtvá potravinami

28.03.2024 11:27 V roce 2022 skončila každý den ve světových domácnostech miliarda porcí jídla v odpadkovém koši,…

Rusko na Česko nezaútočií, prohlásil Putin před piloty

28.03.2024 09:14 Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou…

Vláda schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině

27.03.2024 20:02 Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný…

Rusové nestojí o pomoc s vyšetřováním teroru u Moskvy

27.03.2024 15:24 Rusko nepotřebuje pomoc Západu při vyšetřování útoku v koncertním sále Crocus City Hall u Moskvy.…

Na Slovensku zastřelili medvěda, který se vydal do města

27.03.2024 13:09 Třicetitisícové slovenské okresní město Liptovský Mikuláš si může oddechnout. Ministr životního…

NATO uvažuje o sestřelování ruských raket nad svým územím

27.03.2024 10:45 NATO zvažuje možnost, že by sestřelovalo ruské rakety, které se přiblíží k hranicím…

Zelenskyj vyměnil šéfa RNBO Danilova

26.03.2024 21:50 Ředitele ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexije Danilova byl odvolán z funkce…

Moskevský soud prodloužil vazbu pro novináře Gershkoviche

26.03.2024 18:18 Déle než rok stráví ve vazbě v Rusku americký novinář Evan Gershkovich. Moskevský městský soud mu v…

Rusko se nepouští ukrajinské stopy. V pozadí teroru prý jsou i Američané a…

26.03.2024 15:40 Navzdory slovům prezidenta Vladimira Putina, že páteční teroristický útok v koncertní síni u Moskvy…

Orbánovo Maďarsko čelí podezření, že skrývá Bolsonara

26.03.2024 10:02 Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl nedávno dva dny hostem na maďarském velvyslanectví v…

Související:

Nejnovější