EU se shodla na sankčním systému proti obchodnímu zastrašování

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 28. března 2023 10:18
Sdílej:

Evropská unie bude mít k dispozici nový nástroj, jak čelit obchodnímu a ekonomickému nátlaku či zastrašování ze strany Číny a dalších zemí. Členské země a europoslanci se dnes nad ránem shodli na znění pravidel, která EU umožní v krajním případě sáhnout k zavedení odvetných cel či omezení dovozních licencí.

Některé členské země se obávají, aby případné využívání systému nevedlo k obchodním válkám. I proto si proti původnímu návrhu Evropské komise vyjednaly státy větší podíl na rozhodování o možných protiopatřeních.

Brusel přišel s nápadem zavést možnost obchodní a ekonomické obrany předloni v reakci na agresivní obchodní praktiky Pekingu či vleklé spory EU o cla s administrativou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Řada unijních zemí chtěla předejít tomu, aby se dostala do situace Litvy, s níž Čína přerušila obchodní vazby kvůli vstřícné politice Vilniusu vůči Tchaj-wanu.

Dnes dohodnutá pravidla mají podle komise sloužit zejména jako páka pro vyjednávání s třetími státy. Unijní exekutiva v součinnosti s členskými zeměmi se je bude snažit přesvědčit, aby od nátlakových praktik upustily. Pokud jednání nepovede k cíli, budou moci komise a státy rozhodnout o případné odvetě. Ta může mít různé podoby od zavedení dovozních poplatků přes zpřísnění licencí po omezení přístupu k veřejným zakázkám.

"Jakákoli protiopatření ze strany EU budou aplikována až jako poslední možnost," zdůraznila dnes Rada EU zastupující členské státy. Opatření by také měla být v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Dnešní dohodu musí formálně schválit plénum Evropského parlamentu a Rada EU. Až se tak stane, sankční systém bude moci vstoupit v platnost.

Stalo se
České celebrity
Karel Gott.

Karel Gott jednou svolil k prezidentské kampani. Štáby z ciziny se chytily

Karel Gott patřil k nejpopulárnějším osobnostem, které se kdy narodily v Česku. Neuvěřitelný počet vítězství v anketě popularity Zlatý slavík je toho důkazem. Mohl se ale stát prezidentem? Všichni víme, že hlavou státu nikdy nebyl, přestože jedna neuvěřitelná kampaň proběhla. 

Světové celebrity
Madonna

Madonna otevřeně prozradila, čím si v posledním roce prošla!

Zpěvačka Madonna otevřeně promluvila o utajované roztržce se svou dcerou Lourdes „Lolou“ Leon, kterou má s hercem a osobním trenérem Carlosem Leonem. Popová ikona prozradila, že k urovnání vztahů s její nejstarší dcerou výrazně přispěla práce na jejím chystaném albu Confessions II.

Společnost
ODS

ODS a TOP 09 vysílají do politického klání další známou osobnost

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

České celebrity
Dara Rolins

Odchází, aby se mohla vrátit. Dara Rolins přehodnotila délku blížící se pauzy

Dara Rolins už před nějakým časem upozornila fanoušky, že si dá pauzu od koncertů. Dosud se ale myslelo, že přestávka bude trvat maximálně dvanáct měsíců. Z nejnovějšího vyjádření zpěvačky vyplývá, že by pauza mohla být výrazně delší.