Evropská unie vyzývá k okamžitým humanitárním přestávkám, aby mohla být poskytnuta pomoc do palestinského Pásma Gazy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell to dnes oznámil před jednáním ministrů zahraničí členských zemí EU v Bruselu. Zároveň odsoudil využívání nemocnic a civilistů jako lidských štítů radikálním hnutím Hamás.
Borrell veřejně představil prohlášení, které zastupuje společnou pozici všech 27 členských států EU. V dokumentu se uvádí, že "Evropská unie je vážně znepokojena prohlubující se humanitární krizí v Gaze" a připojuje se k výzvám k okamžitým přestávkám v nepřátelských akcích a k zřízení humanitárních koridorů, aby bylo možné bezpečně doručit humanitární pomoc obyvatelům Gazy.
Původní návrh prohlášení neobsahoval zmínku o právu Izraele na sebeobranu, což vyvolalo nesouhlas některých zemí, včetně Rakouska a Německa. Česko sdílí podobnou pozici a v revidovaném textu je nyní uvedeno, že "Izrael má právo na sebeobranu v souladu s mezinárodním právem a mezinárodním humanitárním právem." Text také odsuzuje využívání nemocnic a civilistů jako lidských štítů Hamásem.
Borrell dnes vyjádřil potěšení, že se podařilo dosáhnout shody v rámci EU ohledně prohlášení. Zároveň zdůraznil, že Izrael by měl zachovat maximální zdrženlivost a zajistit ochranu civilistů. Co se týče humanitární pomoci, zdůraznil potřebu dopravit do Gazy vodu, potraviny a palivo. Eurokomisař pro humanitární pomoc Janez Lenarčič sdílel obavy o katastrofální humanitární situaci v Gaze a apeloval na zvýšený přísun humanitární pomoci, zejména paliva pro nemocnice.
Lídr evropské diplomacie už před říjnovým zasedáním ministrů zahraničí členských zemí uvedl, že z pohledu Evropské unie je neodkladnou prioritou v rámci blízkovýchodního konfliktu doručení humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, které bylo zasaženo izraelskými útoky.
Borrell zdůraznil, že vyhlášení humanitárního příměří by bylo pro situaci velmi prospěšné. Ministři se setkali v Lucemburku v době, kdy OSN a humanitární organizace varovaly před katastrofálními důsledky izraelské blokády Pásma Gazy, která byla zavedena v reakci na brutální útoky palestinského hnutí Hamás na izraelském území.
"Osobně si myslím, že je nezbytné vyhlásit humanitární příměří, aby bylo možné poskytnout pomoc a distribuovat ji obyvatelům Pásma Gazy," řekl Borrell.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.