Evropská komise chce v rámci snahy o ochranu plurality médií získat lepší informace o jejich vlastnících. Exekutiva Evropské unie proto tento týden spustila projekt, který má za cíl vytvořit interaktivní databázi majitelů médií v členských zemích.
Podle místopředsedkyně EK Věry Jourové není v některých unijních státech vlastnictví televizních, rozhlasových či vydavatelských společností zcela transparentní a komise má v záloze další kroky, jak situaci zlepšit.
Podle letošních výsledků monitoringu plurality médií spolufinancovaného EU se v některých státech evropské sedmadvacítky v loňském roce zvýšila koncentrace médií v rukou několika velkých vlastníků. Zároveň se mnohdy nedá přesně zjistit, kdo média ovládá.
"Naše výroční zprávy o právním státu rovněž ukázaly, že ačkoli některé členské státy mají zavedené systémy zajišťující transparentnost vlastnictví médií, jiné takový systém nemají nebo se potýkají s překážkami účinného zveřejňování," sdělila ČTK Jourová. Komise letos zjistila největší nedostatky v transparentnosti vlastnictví médií například v Maďarsku, Bulharsku či na Kypru, dílčí problémy vidí však i v dalších zemích.
Brusel proto začal spolupracovat s týmem expertů z univerzity v Salcburku, kteří tento týden zahájili práci na nové databázi. Zjišťovat skutečné vlastníky médií chtějí například tím, že budou analyzovat výkazy firem, výkazy reklamních nákladů, průzkumy sledovanosti, akcionářské a organizační struktury a vést rozhovory s odborníky a novináři ve sledovaných zemích.
Projekt začíná skupinou 15 zemí, mezi něž bude patřit například právě Maďarsko, kde se podle nevládních organizací většina mediálního trhu koncentruje v rukou podnikatelů blízkých premiéru Viktoru Orbánovi. Na řadu již v první skupině přijde i Česko. Výstupem projektu mají být vedle databáze také zprávy o situaci v jednotlivých zemích.
Podle Jourové je monitoring vlastníků jen jedním z nástrojů, kterými chce komise přispět k větší různorodosti obsahu médií a chránit nezávislost novinářské práce. Dalším je nedávno upravená audiovizuální směrnice vyzývající členské země, aby přijaly zákonná pravidla vyžadující transparentnost majitelů médií.
"Je to však výzva, nikoli povinnost. Pokud se situace nezlepší, musíme přemýšlet o dalších krocích," prohlásila místopředsedkyně EK.
Komise nyní pracuje na celoevropské normě zajišťující svobodu médií. Příští týden kromě toho zahájí Brusel veřejné konzultace k právní úpravě, která má ochránit novináře před účelovými žalobami ze strany lidí, o jejichž aktivitách píší.
Exposlanec Dominik Feri v pondělí opět stanul před soudem. Obvodní soud pro Prahu 3 začal projednávat kauzu, ve které je bývalý politik podezřelý z dalšího znásilnění, protože si měl při sexuálním styku sundat kondom. Soud dnes případ odročil, Feri ho navíc překvapil neobvyklým požadavkem.
Zajímavě znějí slova Ornelly Koktové, která ve svém dokumentu pronesla o vztahu s Agátou Hanychovou. Všichni totiž víme, co se v posledních dnech odehrálo. Přátelství obou známých Češek je minulostí.
Meteorologické jaro je v plném proudu, ale zejména v Alpách nejsou ani v březnu sněhové nadílky zcela výjimečné. Ve Švýcarsku o víkendu napadl i více než metr nového sněhu. V tomto týdnu se tam má počasí stabilizovat.
Dvě vážné nehody se v pondělí večer staly na Českolipsku. Jeden z řidičů nepřežil, zranilo se celkem jedenáct lidí. Příčinou a okolnostmi tragické události se zabývá policie. Silnice byla uzavřena zhruba do půlnoci.
Felix Slováček nezahálí a i v důchodovém věku stále přichází s novými nápady. Aktuálně se chystá vyrazit po Česku s novým představením, v němž bude hrát hlavní roli zesnulý zpěvák Karel Gott.
Blíží se duben a s ním i velikonoční svátky. Meteorologové v pravidelném měsíčním výhledu nastínili, jaké počasí přinesou následující dny a týdny. Teploty podle nich porostou, během příštího měsíce překročí hranici 15 stupňů.
Pražané se už za měsíc dostanou z jednoho břehu Vltavy na druhý po novém mostě. Náměstek primátora pro dopravu Jaromír Beránek (Piráti) v pondělí odhalil, kdy se slavnostně otevře Dvorecký most. Sloužit bude zejména městské hromadné dopravě.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i letos. Porod druhého potomka se blíží tenistce Petře Kvitové, která se ještě před narozením miminka pochlubila krásnými rodinnými fotografiemi.
Česko rozčaroval případ, o kterém informovala kancelář veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí. Mladá matka musela po přechodu na superdávku a zaplacení nájmu sama měsíčně hospodařit s pouhými 2500 korunami. Zažádala si sice o mimořádnou dávku, ale byla odmítnuta. Úřad práce uznal chybu až po zásahu ombudsmana.
Dramatického rozuzlení se v minulém týdnu dočkal spor mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou. Druhá jmenovaná opustila úspěšný podcast, který tak zůstal zcela v rukou dcery herečky Veroniky Žilkové. Hanychová o víkendu naznačila, co bude následovat.
Největší drama v předkole play-off hokejové extraligy vyvrcholilo v neděli v O2 areně. Sparta až v nastaveném čase rozhodla o postupu ze série s Kladnem, ve které se čtyřikrát za pět zápasů hrálo prodloužení. Po tom posledním došlo k zajímavé výměně názorů mezi trenéry.
Česká kinematografie se může hrdě hlásit k úspěchu dokumentárního filmu Pan Nikdo proti Putinovi, který získal Oscara. Snímek totiž koprodukovala česká společnost. Na projektu spolupracovala i Česká televize, která film v květnu odvysílá.