EU zahájila mimořádný summit, přijel na něj i Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes dopoledne zahájili mimořádný summit, během kterého mezi ně zavítá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéfové unijních států chtějí vyjádřit jednotnou podporu Ukrajině a přislíbit další dodávky zbraní a finanční pomoc zemi, která se již téměř rok brání ruské agresi.

Volodymyr Zelenskyj přijel do Bruselu.

Odpoledne se budou bavit také o možnostech omezení rostoucího počtu migrantů mířících do Evropy nebo o podpoře evropských firem. Jednání však dnes začalo minutou ticha za oběti zemětřesení v Turecku a Sýrii, uvedl mluvčí šéfa Evropské rady Charlese Michela.

Šéfové států a vlád unijního bloku dnes hned v úvodu svého setkání zdůraznili, že EU je připravena dál pomáhat a poskytovat podporu postiženým oblastem. Země evropského bloku již podle nich vyslaly do míst katastrofy na 1600 záchranářů.

Summit zároveň uvítal březnové uspořádání dárcovské konference v Bruselu, kterou organizuje švédské předsednictví EU s Evropskou komisí. Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si podle poslední bilance vyžádalo přes 17.000 obětí.

"Je velmi důležité, aby EU navýšila podporu, kterou poskytuje Ukrajině," řekl krátce před zahájením summitu Michel, který vrcholným schůzkám lídrů předsedá. Podobně se při příchodu na jednání vyjadřovali také šéfové členských států, kteří hovořili o dalších dodávkách zbraní či rychlém přijetí protiruských sankcí. Zelenskyj, který před návštěvou summitu zavítal do Evropského parlamentu, se lídry podle unijních činitelů chystá požádat o rychlý přísun nových zbraní a munice v očekávaní ruské ofenzivy. Mluvit bude patrně také o rychlém vstupu své země do EU.

Summit by měl podle navrženého textu závěrů podpořit Zelenského mírový plán či zřízení mezinárodního centra pro vyšetřování zločinů na Ukrajině. Ocení také reformy Ukrajiny na cestě do EU, avšak nevyjádří se ke konkrétnímu časovému horizontu možného vstupu země do evropského bloku.

Svoboda Evropy je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny, řekl Zelenskyj

Svobodná Evropa je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny, zdůraznil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném summitu Evropské unie v Bruselu. Pro bezpečnost regionu je významná zejména jednota, upozornil prezident země, která se s podporou západních spojenců už skoro rok brání ozbrojené agresi sousedního Ruska.

Zelenskyj dnes také uvítal pokroky v přístupových jednáních Ukrajiny s unií a poděkoval za poskytnuté balíky finanční, vojenské i humanitární pomoci. Prezidenti a premiéři států evropského bloku budou dnes na schůzce v Bruselu jednat kromě jiného právě také o další pomoci Ukrajině.

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Trump napsal, že jeho obvinění by provázela smrt a zkáza

24.03.2023 19:15 Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění…

Macron a von der Leyenová podniknou v dubnu cestu do Číny

24.03.2023 19:02 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským…

Ukrajina by chtěla zahájit ještě letos jednání o vstupu do EU

24.03.2023 17:49 Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit…

USA zavádějí další sankce proti Bělorusku, cílí i na Lukašenka

24.03.2023 17:05 Spojené státy dnes uvalily další sankce na běloruské státní podniky a vládní činitele. Terčem…

Muž na letišti u Kolína nad Rýnem najel do lidí, zranění jsou lehká

24.03.2023 17:03 Aktualizováno V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl…

Kolem Země těsně proletí stometrový asteroid

24.03.2023 15:10 Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu…

Karel III. na žádost Macrona odkládá svou cestu do Francie

24.03.2023 12:36 Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského…

Související:

Nejnovější