Šefčovič doufá v návrat k rozumné diskusi s Británií ohledně brexitu

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič doufá, že se Evropská unie a Británie vrátí k rozumné diskusi v otázce protokolu o Severním Irsku. Vyzval k tomu na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Praze i kvůli aktuálním geopolitickým výzvám.

EU (Evropská Unie), photo by Christian Lue

Podle nedávného vyjádření mluvčího britského kabinetu ale tamní vláda bude i po oznámení o rezignaci premiéra Borise Johnsona pokračovat v prosazování jednostranných změn v severoirském protokolu, který je součástí dohody o vystoupení Británie z EU a který je předmětem sporu.

Koncem června dolní komora britského parlamentu v prvním čtení schválila návrh zákona, který protokol mění. Cílem je zrušení celních kontrol na některé zboží dovážené do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. Evropská unie změny odmítá a už zahájila právní kroky.

Cílem dohody podle Šefčoviče bylo zajistit co nejuspořádanější odchod Británie z EU. Po náročném diplomatickém procesu došly strany k řešení, které zabezpečí mír v Severním Irsku a Irsku a zároveň zabrání nutnosti vytvořit mezi nimi pevnou hranici, přinese stabilitu, právní jistotu i nové možnosti ekonomického rozvoje pro Severní Irsko, dodal.

"Věřím, že po tomhle procesu, který probíhá ve Velké Británii, se vrátíme zpět k racionální diskusi a budeme hledat flexibilní a konstruktivní řešení, jak respektovat mezinárodní právo, podepsané smlouvy včetně protokolu," řekl místopředseda komise. "Doufám, že otevřenost a konstruktivnost, kterou jsme projevovali z naší strany, bude ze strany britských partnerů opětovaná," dodal.

Zmíněný návrh zákona je podle Šefčoviče v rozporu s mezinárodním právem. Pokud by byl schválen v nynější podobě, bude podle místopředsedy komise EU muset prověřit veškeré možnosti, které jí poskytují právní dokumenty, uzavřené smlouvy a také instituty mezinárodního práva.

Apeloval ale na to, aby se při současných geopolitických výzvách v čele s ruskou invazí na Ukrajinu měly obě strany snahu dohodnout a konstruktivně spolupracovat. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) doplnil, že Rada pro obecné záležitosti je v dané věci nad očekávání jednotná a stojí zcela jednoznačně za Evropskou komisí.

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 13:53 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Tisíce Francouzů opustily vesnice na jihu země kvůli požárům

09.08.2022 13:39 Přes 3000 lidí na jihu Francie bylo dnes evakuováno kvůli postupujícímu lesnímu požáru, který…

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Čína se manévry připravuje na invazi, tvrdí tchajwanská diplomacie

09.08.2022 13:12 Aktualizováno Peking využívá svá vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu k přípravě invaze, uvedl dnes šéf…

Charkov opět čelil ruskému ostřelování, zprávy o obětech zatím nejsou

09.08.2022 13:08 Aktualizováno Ruské síly na Ukrajině v noci na dnešek opět ostřelovaly Charkov a poškodily elektrický sloup a…

Rusové by podle průzkumu podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Na Ruskem okupovaných územích sílí odpor Ukrajinců, píše AP

09.08.2022 12:25 Na Ruskem okupovaných územích na jihovýchodě Ukrajiny sílí odpor obyvatel, který oslabuje kontrolu…

Rusko je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně

09.08.2022 11:08 Rusko je při prodeji své ropy stále více závislé na Indii a Číně. Minulý měsíc na tyto dvě asijské…

Soul zaplavily přívalové deště, osm lidí zemřelo

09.08.2022 10:41 Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na dnešek zaplavily jihokorejskou…

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Související:

Nejnovější