Europoslanci dnes schválili rezoluci, ve které označují Rusko za stát podporující terorismus kvůli záměrným útokům ruské armády na civilní cíle na Ukrajině. Vyzvali také unijní orgány, aby zařadily na seznam teroristických organizací některé jednotky bojující na ruské straně na Ukrajině, například soukromou žoldnéřskou Wagnerovu (v ruském přepise Vagnerovu) skupinu.
Parlament by také chtěl vytvořit systém válečných reparací hrazený z prostředků zabavených ruskému státu. Pro rezoluci se vyslovilo téměř 500 poslanců, europarlament má 705 křesel. Rozhodnutí Evropského parlamentu uvítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
V rezoluci Evropský parlament označuje Rusko "za stát podporující terorismus a za stát, který používá teroristické prostředky". Současně vyzývá unijní státy, aby přijaly podobnou deklaraci a aby omezily diplomatické vztahy s Ruskem na „nezbytné minimum“.
Europoslanci vyzývají k dalšímu posílení protiruských sankcí a zařazení Wagnerovy skupiny nebo čečenského 141. motorizovaného pluku, takzvaných kadyrovců, na unijní seznam teroristických organizací. Podle EP by také členské státy měly zakázat oficiální či krajanské organizace, které fungují s podporou ruského státu. Evropský parlament vyzval rovněž k silnější podpoře Ukrajině a ruské obyvatele k protestům proti válečným zločinům páchaným v sousední zemi.
Ukrajinský prezident Zelenskyj dnešní usnesení europoslanců uvítal. "Rusko musí být na všech úrovních izolováno a pohnáno k odpovědnosti, aby skončila jeho dlouhodobá politika terorismu na Ukrajině a po celém světě," napsal na twitteru.
"Je to důležitá politická deklarace, kterou vyjadřujeme, že stojíme na straně Ukrajiny," uvedla česká europoslankyně Markéta Gregorová, podle které jde především o symbolický čin, který v praxi "nic nezmění".
Europoslanec Alexander Vondra poukázal na to, že podobný krok udělala už minulý týden i česká Poslanecká sněmovna, která v usnesení označila současný ruský režim za teroristický. To podle něj ukazuje, že Česko má ohledně Ukrajiny vůdčí pozici v EU. Podle Vondry je důležité zařadit na seznam teroristických organizací Wagnerovu skupinu a další podobné organizace, protože "je Rusko používá, aby vyvinilo samo sebe z nejdrastičtějších útoků na civilisty".
Mezi 58 europoslanci, kteří hlasovali proti rezoluci, byla česká Kateřina Konečná z KSČM. Na textu kritizovala "dvojí metr". Podle ní EP nevystupoval tak tvrdě vůči dodávkám zbraní Saúdské Arábii, která se účastní konfliktu v Jemenu, či proti Spojeným státům při invazi Iráku. Poukázala také na to, že neexistuje mezinárodně uznávaná definice "teroristického státu". "Zavřeli jsme si dveře, abychom se jednou stali mediátory (v konfliktu)," dodala Konečná, která odmítá tvrzení, že podporuje Rusko. Proti rezoluci hlasovali i čeští europoslanci Ivan David a Hynek Blaško.
Podle europoslance Luďka Niedermayera je důležitá výzva k vytvoření mechanismu, který by umožnil zabavit zmražený ruský majetek v EU a použít ho na náhradu za škody spáchané ruskou armádou na Ukrajině. "Musíme Rusku jasně říct, že každá zničená elektrárna má nějakou cenu a že tuto cenu nebudeme platit my nebo Američané, ale zaplatí to Rusové z těch zmražených peněz," řekl Niedermayer. Dodal, že příprava takového mechanismu není jednoduchá.
V odůvodnění rezoluce europoslanci tvrdí, že na Ukrajině bylo již zdokumentováno na 40.000 válečných zločinů. Ruská armáda podle europoslanců úmyslně útočí na civilní cíle a infrastrukturu, aby terorizovala ukrajinské obyvatelstvo a zlomila jeho odpor. Počínání Ruska vykazuje "groteskní lhostejnost k pravidlům a válečnému právu," stojí dále v rezoluci. Schválený text poukazuje i na případy ruských útoků v zahraničí, například na výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Moravě v roce 2014 či otrávení bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery nervově paralytickou látkou novičok v roce 2018.
Cena elektřiny pro domácnosti v Česku i loni dále narůstala. V paritě kupní síly měny v prvním loňském pololetí činila podle Eurostatu 0,321 eura za kilowatthodinu. Cena platí pro domácnost s běžnou úrovní spotřeby. Oproti prvnímu pololetí roku 2021 tak zdražila o zhruba 85 procent.
Velkou změnu přinese rok 2025 na českých dálnicích, i když ne plošně. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na sociální síti potvrdil, že na vybraných úsecích se letos začne jezdit rychlostí až 150 kilometrů za hodinu.
V Česku se i letos budou udělovat státní vyznamenání. Hned třikrát byla metálem během svého života oceněna Jiřina Bohdalová. Její historie s českými a dokonce i československými prezidenta je opravdu dlouhá.
Rok s letopočtem 2024 je u konce. Ještě tomu tak ale ani nebylo a princ William už byl přesvědčen, že jde o nejtěžší rok jeho života. Důvodem byly pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny.
I letos se přinejmenším jednou posune výplatní termín důchodů kvůli státnímu svátku. Na webu na to upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zároveň se chystá velká systémová změna ohledně výplatních termínů.
Do nového roku 2025 vstoupila i Dara Rolins, která se bude muset vyrovnat s jednou zásadní změnou. Na svědomí ji má její partner, bývalý český fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd.
Bilance předvánočního útoku na trzích v německém Magdeburgu se opět změnila. Podle nejnovějších informací utrpělo zranění 299 lidí, uvedl web Deutschlandfunk. Dosud se uvádělo 235 zraněných.
Karlos Vémola už si mohl užívat zaslouženého sportovního důchodu, ale nakonec se nechal přemluvit a v kariéře hodlá pokračovat i v letošním roce. O titul už ale bojovat nebude, protože o něj v neděli přišel. Jak se to mohlo stát?
Moravskoslezští kriminalisté na přelomu roku objasnili brutální vraždu bezdomovce v Krnově, kterou má mít na svědomí teprve osmnáctiletý mladík. V případu byl obviněn i jeho o rok starší kamarád, který podezřelému pomohl s ukrytím těla.
Neodbytní jsou Dominika Gottová a její manžel Timo Tolkki, když jde o peníze. Nejstarší dcera slavného zpěváka by se chtěla dostat k dalším penězům z dědictví anebo ze zisku knihy, kterou o svém otci pomáhala napsat.
V Česku loni zemřelo při mimořádných událostech na dráhách 221 osob, uvedla Drážní inspekce v tiskové zprávě. Počet usmrcených i zraněných byl v porovnání s předchozími roky nižší. Více než 85 procent obětí jsou lidé, kteří v rozporu se zákonem vstoupili do kolejí, sdělili inspektoři.
Hokejová legenda Jaromír Jágr se svou přítelkyní přivítali nový rok v horském prostředí Šumavy, konkrétně nedaleko Špičáku. Společnost jim dělal bývalý fotbalový reprezentant David Limberský, s nímž si užívali silvestrovskou atmosféru.