Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k informacím o rozdílu mezi platy mužů a žen pracujících na stejné pozici. Norma má pomoci vymýtit dosavadní praxi, kdy jsou ženy často za stejnou práci odměňovány méně než muži.
Zaměstnavatelům, kteří budou pravidla porušovat, budou hrozit pokuty. Aby mohla směrnice dojednaná v prosinci za českého předsednictví začít platit, musí ji ještě formálně schválit členské státy.
Přestože se v posledních letech rozdíly v platech a mzdách mužů a žen zmenšují, podle údajů Evropské komise činí stále průměrně téměř 13 procent. Například v Německu to bylo 17,6 procenta, na Slovensku o procentní bod méně a v Česku 15 procent. EU se proto shodla na normě, která dává lidem právo zjistit, kolik konkrétní podnik platí na obdobných pozicích mužům a ženám.
Firmy s více než stovkou zaměstnanců budou muset údaje o genderových rozdílech v příjmech poskytovat národním úřadům. V případě, že bude rozdíl překračovat pět procent, budou mít povinnost analyzovat příčiny a situaci napravit. Úřady členských zemí mají pro firmy, které budou pravidla porušovat, stanovit pokuty.
"V minulosti byla práce žen nedoceněná a hůř placená. Touto směrnicí jsme učinili důležitý krok na cestě ke stejné odměně za stejnou práci," komentovala schválení návrhu jeho zpravodajka z europarlamentní frakce zelených Kira Peterová-Hansenová.
Zaměstnavatelé by měli přistupovat genderově neutrálně nejen k odměňování, ale i k vypisování výběrových řízení či přijímacím pohovorům. Pokud firma poruší právo zaměstnance vyplývající z nové směrnice, bude se moci pracovník domáhat odškodnění.
Světovou hudební scénou otřáslo úmrtí dalšího legendárního bubeníka. Ve věku 77 let zemřel Frank Beard, americký bubeník a zakládající člen skupiny ZZ Top. Beard se v závěru života potýkal se zdravotními problémy.
Pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva spoluorganizují Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a Nadace Charty 77. Obě organizace se v úzké součinnosti s Parlamentním shromážděním Rady Evropy ujímají kompletního organizačního i produkčního zajištění letošního 14. ročníku, a to právě v roce, kdy si veřejnost připomíná nedožité 90. narozeniny Václava Havla.
Léto sice hudebníci nejčastěji tráví na pódiích, ale letos to rozhodně není případ jedné slovenské hvězdy. Dara Rolins oznámila, že si od mikrofonu dá na nějaký čas pauzu. Ukazuje se však, že lidé mají problém to přijmout.
Návrat tropického počasí už se během letošních letních prázdnin nepředpokládá. Teploty mohou být dokonce v některých obdobích podprůměrné. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Televizní diváci se brzy mohou těšit na Štefana Margitu. Nepůjde ale tentokrát o koncert či operní představení, operní pěvec má být hlavní postavou nového dokumentu. Margita nyní odhalil své pocity z nedávného natáčení.
Jaromíru Soukupovi šlo při nedávném útoku o život, tvrdí lidé z jeho okolí, když komentují zranění, která podnikatel při incidentu utrpěl. Podle nejnovějších informací byla zlomenina ruky ještě komplikovanější, než se doposud myslelo.
Britská královská rodina se nedávno rozrostla o dalšího člena, kterého v Portugalsku přivedla na svět princezna Eugenie. S manželem si ale ještě nějaký čas nechávala jedno tajemství. S pravdou se rozhodla jít ven až v úvodu tohoto srpnového týdne.
Leoš Mareš se nepřipravuje jen na SuperStar, ale i na další vysílání Evropy 2, kam se tradičně vrátí po prázdninové pauze. Ve studiu by se s ním měla objevit nová tvář, kterou budou mnozí logicky považovat za náhradu zesnulého Patrika Hezuckého.
Jihočeští kriminalisté pokročili s případem nedělního násilného úmrtí ženy v centru Českých Budějovic. Podle závěrů vyšetřování se jedná o vraždu, ze které byl obviněn muž, jemuž hrozí až osmnáctiletý trest odnětí svobody.
Bývalý britský princ Andrew už přišel o řadu poct a privilegií, ale královská rodina vedená jeho bratrem ho ještě nehodila zcela přes palubu. Nejnovější informace ostrovních médií jsou toho důkazem. Andrewovo jméno totiž nechybí na důležitém seznamu.
Legendární pražské divadlo Sklep zasáhla o víkendu smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel člen souboru Jan Boháč. Podle dostupných informací přišel o život při tragické nehodě na kole, kterou vyšetřuje jihočeská policie.
Pondělí přineslo výraznou změnu počasí v Česku. Po dlouhé době zapršelo víceméně na celém území republiky, potvrdili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na vyřešení problému se suchem to však ani zdaleka nestačilo.