Část poslanců Evropského parlamentu dnes při debatě o ochraně dětí prchajících před válkou na Ukrajině vyjádřila zděšení a šok nad záběry ze severoukrajinské Buče. Je podle nich potřeba vyšetřit válečné zločiny, které Rusko v sousední zemi páchá. Mladí lidé a děti, kteří utíkají před válkou, mají podle europoslanců právo na pomoc a podporu EU, o usnesení bude Evropský parlament hlasovat ve čtvrtek.
Europoslanci v debatě připomněli například záběry z Ruskem ostřelované porodnice v Mariupolu a situaci v Buči po odchodu ruských jednotek, kterou označili za šokující a hrozivou. Moskva trvá na tom, že za zabíjením civilistů na Ukrajině nestojí ruští vojáci.
„Tyto válečné zločiny nesmí zůstat bez potrestání. Tyto otřesné záběry nesmí zůstat bez povšimnutí,“ uvedla na začátek rozpravy eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová. „Potřebujeme přísnější sankce, tohle je genocida,“ uvedla polská europoslankyně Jadwiga Wiśniewská.
Řada poslanců EP také vyzvala Evropskou komisi a členské země, aby zahájily vyšetřování možných válečných zločinů páchaných Ruskem na Ukrajině. „Máme Europol, Eurojust (Agenturu Evropské unie pro justiční spolupráci), máme tribunál v Haagu. Měly by spolupracovat s ukrajinskými úřady a dopadnout ty bandity, kteří na Ukrajině zabíjejí nevinné," řekl slovinský europoslanec Milan Zver.
Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko po úterním jednání s Ukrajinou oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Agentura UNIAN ale uvedla, že k hromadnému stahování ruských jednotek z těchto oblastí nedochází.
Ruské ministerstvo obrany v posledních dnech tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.
Není ani zřejmé, na kolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.
Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.
Tragédie se stala ve středu odpoledne na příjezdu do Brna po dálnici D2. V koloně, která se utvořila kvůli úniku tekuté síry z cisterny, došlo ke smrtelné nehodě. Srážku dvou vozidel nepřežili tři lidé, další čtyři osoby utrpěly zranění.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.
Největší pozornost byla během úterního posledního rozloučení s Aničkou Slováčkovou upřena na její rodiče. Smuteční obřad sice probíhal za zavřenými dveřmi, ale okamžiky, kdy slavní manželé dávali milované dceři poslední sbohem, se podařilo zachytit. Felix Slováček dal průchod emocím, když rakev s ostatky nakládali zpátky do auta pohřební služby.