Europslanci podpořili plán, který má pomoci snížit závislost na dovozu energií z Ruska

Europoslanci dnes formálně potvrdili nedávnou dohodu s členskými státy unie, která v důsledku může pomoci posílit diverzifikaci dodávek energií a tedy také strategickou autonomii zemí Evropské unie a jejich nezávislost na energiích z Ruska.

Evropský parlament

Tehdejší české předsednictví Rady EU se loni v prosinci s vyjednavači europarlamentu předběžně dohodlo na změnách, v jejichž rámci mohou země upravit své plány na využití unijních peněz určených původně pro znovunastartování ekonomiky po pandemii nemoci covid-19 tak, aby mohly sloužit také k financování klíčových investic a reforem mířících ke snížení závislosti na surovinách z Ruska.

V praxi tak státy budou moci moci doplnit do svých národních plánů pro oživení a odolnost v rámci nástroje pro obnovu po pandemii novou kapitolu týkající se právě unijního plánu označovaného jako REPowerEU, se kterým Evropská komise přišla v květnu loňského roku.

Jedním z jeho klíčových cílů je zvýšení odolnosti, bezpečnosti a udržitelnosti energetického systému EU prostřednictvím potřebného snížení závislosti na fosilních palivech a diverzifikace dodávek energie na evropské úrovni, mimo jiné zvýšením využívání obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti a kapacity pro skladování.

Návrh byl přijat 535 hlasy pro, 63 bylo proti a 53 se zdrželo hlasování. Schválení dohody tak velkou většinou je podle českého europoslance Stanislava Polčáka z poslanecké skupiny evropských lidovců záhodno ocenit. Je to podle něj důkaz, že návrh není nijak kontroverzní.

"Celkově jde o částku 20 miliard eur (asi 474 miliard Kč)," upozornil před českými novináři Polčák s tím, že členské státy budou mít relativně krátký čas, aby Evropskou komisi seznámily, na co chtějí tyto peníze použit; a to nejpozději do konce srpna. Polčák předpokládá, že Česko má již představu o projektech, které se mají s tímto příspěvkem uskutečnit do roku 2026. Vzhledem k důrazu na přeshraniční projekty by mohlo Česko využít i dobré vazby se Slovenskem a Polskem.

V rámci unijního plánu REPowerEU má jít na přeshraniční projekty 30 procent výdajů členských zemí. Tyto projekty by měly řešit problémy s úzkými místy v dopravní infrastruktuře, distribuci energií či jejich skladováním.

V EP dnes zaznělo, že plán pomůže zajistit dostupné ceny energií pro občany a podniky, přispěje ke snížení ekonomických dopadů války Ruska proti Ukrajině i pomůže v boji proti "energetické chudobě".

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Trump napsal, že jeho obvinění by provázela smrt a zkáza

24.03.2023 19:15 Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění…

Macron a von der Leyenová podniknou v dubnu cestu do Číny

24.03.2023 19:02 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským…

Ukrajina by chtěla zahájit ještě letos jednání o vstupu do EU

24.03.2023 17:49 Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit…

USA zavádějí další sankce proti Bělorusku, cílí i na Lukašenka

24.03.2023 17:05 Spojené státy dnes uvalily další sankce na běloruské státní podniky a vládní činitele. Terčem…

Muž na letišti u Kolína nad Rýnem najel do lidí, zranění jsou lehká

24.03.2023 17:03 Aktualizováno V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl…

Kolem Země těsně proletí stometrový asteroid

24.03.2023 15:10 Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu…

Karel III. na žádost Macrona odkládá svou cestu do Francie

24.03.2023 12:36 Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského…

Související:

Nejnovější