Iluze, s kým má člověk v Kremlu co dočinění, už nemůže mít nikdo žádné. Evropa proto musí udělat více pro odstrašení, a to i jaderné. Napsal to v komentáři k dramatickému vývoji rusko-ukrajinské krize německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), podle kterého ruský prezident Vladimir Putin uznáním separatistických oblastí za nezávislé republiky pohřbil minské mírové dohody.
Magazín Der Spiegel nazval Putinovy kroky s vyústěním ve vyslání vojsk na Donbas cestou v čase, kterou ale ruský prezident vzhledem k 21. století nazývá mírovou misí. Deník Süddeutsche Zeitung považuje postup USA za stále mírný, protože Washington prozatím nechce přibouchnout Rusku dveře k jednáním.
Putinovo jednání je podle FAZ novou verzí doktríny bývalého sovětského vládce Leonida Brežněva, podle které satelitní státy mají jen omezenou suverenitu. "Válka může začít v kteroukoli hodinu. Invazní armáda, kterou Kreml rozmístil kolem Ukrajiny, už nepotřebuje žádnou další přípravu k úderu," napsal deník.
"Propagandistickou přípravu (genocidu) převzal osobně ruský prezident za přítomnosti spolkového kancléře," odkázal FAZ na tiskovou konferenci Putina a německého kancléře Olafa Scholze, na které ruský prezident tvrdil, že situace na Donbasu je genocidou.
Putinova ochota hrozit válkou, aby Rusku rozšířil sféru vlivu, vede státy Severoatlantické aliance v blízkosti Ruska k volání po posilách NATO. "I neutrální země jako Švédsko a Finsko přemýšlejí o členství. A dokonce i němečtí sociální demokraté chtějí navýšit vojenský rozpočet," poznamenal FAZ.
Putin podle tohoto deníku hledá agresi. "Ani hrozba ekonomických sankcí ho nedokázala odradit od uznání separatistických regionů, což je předstupeň anexe. Až do rychlého uzavření smluv o přátelství bylo vše očividně připraveno se značným předstihem. Kdo si nyní může být jistý, zda se Kreml spokojí s touto kořistí?" uvedl list, který Evropany varuje, že nemohou navždy počítat s americkým jaderným deštníkem.
"Ukrajinci, kteří vyměnili své jaderné rakety za bezcenné bezpečnostní garance, nyní zažívají, co se může stát," napsal FAZ. Dodal, že NATO musí posílit úroveň svého vojenského odstrašení. "A k tomu patří, jak nám Putinova demonstrace jaderných raket všeho druhu připomněla, i odstrašení nukleárními zbraněmi," dodal.
Der Spiegel se v komentáře věnuje tomu, že Západ a Ukrajina budou muset zareagovat sankcemi, tedy prostředky 21. století, na Putinovo počínání, které vychází z hloubi 20. století. "To, že budou uvaleny, není pochyb," napsal magazín. Podle něj je pravděpodobné, že Rusko bude fakticky odříznuto od mezinárodních finančních trhů, což vojensky silnou, ale hospodářsky slabou zemi zasáhne. Před přílišnou důvěru v sankce ale Der Spiegel varuje.
"Ruské hospodářství je sice menší než italské, ale nízkým zadlužením a sázkou na devizy a suroviny je nejlépe chráněno," napsal magazín, podle kterého si Moskva se škodami dokáže poradit. Der Spiegel tak Evropské unii doporučuje podobně jako FAZ vzdát se tabu a hledat vhodnější prostředky z 20. století. "Evropa musí důrazněji přispět k odstrašující síle NATO," dodal magazín.
USA podle deníku Süddeutsche Zeitung zvažují, zda vyslání ruských vojsk do východoukrajinských oblastí pod kontrolou separatistů považovat za další invazi. Americký prezident Joe Biden totiž opakovaně varoval Moskvu, která v roce 2014 obsadila a anektovala ukrajinský autonomní poloostrov Krym, že za další invazi tvrdě zaplatí. Prozatím mírná reakce USA tak svědčí o víře v diplomacii. "USA nechtějí Putinovi zcela zabouchnout dveře k novým vyjednáváním," napsal deník. "To se ale může rychle změnit," dodal.
Süddeutsche Zeitung si rovněž povšiml toho, že Putin ve svém pondělním projevu, který deník označil za nezvykle emotivní, jen okrajově hovořil o Donbasu. "Je zarážející, jak málo Putin hovořil o samotném Donbasu a o tamní genocidě, o které si vymýšlel na tiskové konferenci s německým kancléřem Olafem Scholzem," napsal deník. "Jak daleko je Putin připraven zajít, je po projevu stále znepokojivě otevřené," dodal.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.