Evropa by podle německého tisku měla kvůli Rusku posílit armádu

Noviny / tisk
Noviny / tisk, foto: Pixabay
ČTK 22. února 2022 10:18
Sdílej:

Iluze, s kým má člověk v Kremlu co dočinění, už nemůže mít nikdo žádné. Evropa proto musí udělat více pro odstrašení, a to i jaderné. Napsal to v komentáři k dramatickému vývoji rusko-ukrajinské krize německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), podle kterého ruský prezident Vladimir Putin uznáním separatistických oblastí za nezávislé republiky pohřbil minské mírové dohody.

Magazín Der Spiegel nazval Putinovy kroky s vyústěním ve vyslání vojsk na Donbas cestou v čase, kterou ale ruský prezident vzhledem k 21. století nazývá mírovou misí. Deník Süddeutsche Zeitung považuje postup USA za stále mírný, protože Washington prozatím nechce přibouchnout Rusku dveře k jednáním.

Putinovo jednání je podle FAZ novou verzí doktríny bývalého sovětského vládce Leonida Brežněva, podle které satelitní státy mají jen omezenou suverenitu. "Válka může začít v kteroukoli hodinu. Invazní armáda, kterou Kreml rozmístil kolem Ukrajiny, už nepotřebuje žádnou další přípravu k úderu," napsal deník.

"Propagandistickou přípravu (genocidu) převzal osobně ruský prezident za přítomnosti spolkového kancléře," odkázal FAZ na tiskovou konferenci Putina a německého kancléře Olafa Scholze, na které ruský prezident tvrdil, že situace na Donbasu je genocidou.

Putinova ochota hrozit válkou, aby Rusku rozšířil sféru vlivu, vede státy Severoatlantické aliance v blízkosti Ruska k volání po posilách NATO. "I neutrální země jako Švédsko a Finsko přemýšlejí o členství. A dokonce i němečtí sociální demokraté chtějí navýšit vojenský rozpočet," poznamenal FAZ.

Putin podle tohoto deníku hledá agresi. "Ani hrozba ekonomických sankcí ho nedokázala odradit od uznání separatistických regionů, což je předstupeň anexe. Až do rychlého uzavření smluv o přátelství bylo vše očividně připraveno se značným předstihem. Kdo si nyní může být jistý, zda se Kreml spokojí s touto kořistí?" uvedl list, který Evropany varuje, že nemohou navždy počítat s americkým jaderným deštníkem.

"Ukrajinci, kteří vyměnili své jaderné rakety za bezcenné bezpečnostní garance, nyní zažívají, co se může stát," napsal FAZ. Dodal, že NATO musí posílit úroveň svého vojenského odstrašení. "A k tomu patří, jak nám Putinova demonstrace jaderných raket všeho druhu připomněla, i odstrašení nukleárními zbraněmi," dodal.

Der Spiegel se v komentáře věnuje tomu, že Západ a Ukrajina budou muset zareagovat sankcemi, tedy prostředky 21. století, na Putinovo počínání, které vychází z hloubi 20. století. "To, že budou uvaleny, není pochyb," napsal magazín. Podle něj je pravděpodobné, že Rusko bude fakticky odříznuto od mezinárodních finančních trhů, což vojensky silnou, ale hospodářsky slabou zemi zasáhne. Před přílišnou důvěru v sankce ale Der Spiegel varuje.

"Ruské hospodářství je sice menší než italské, ale nízkým zadlužením a sázkou na devizy a suroviny je nejlépe chráněno," napsal magazín, podle kterého si Moskva se škodami dokáže poradit. Der Spiegel tak Evropské unii doporučuje podobně jako FAZ vzdát se tabu a hledat vhodnější prostředky z 20. století. "Evropa musí důrazněji přispět k odstrašující síle NATO," dodal magazín.

USA podle deníku Süddeutsche Zeitung zvažují, zda vyslání ruských vojsk do východoukrajinských oblastí pod kontrolou separatistů považovat za další invazi. Americký prezident Joe Biden totiž opakovaně varoval Moskvu, která v roce 2014 obsadila a anektovala ukrajinský autonomní poloostrov Krym, že za další invazi tvrdě zaplatí. Prozatím mírná reakce USA tak svědčí o víře v diplomacii. "USA nechtějí Putinovi zcela zabouchnout dveře k novým vyjednáváním," napsal deník. "To se ale může rychle změnit," dodal.

Süddeutsche Zeitung si rovněž povšiml toho, že Putin ve svém pondělním projevu, který deník označil za nezvykle emotivní, jen okrajově hovořil o Donbasu. "Je zarážející, jak málo Putin hovořil o samotném Donbasu a o tamní genocidě, o které si vymýšlel na tiskové konferenci s německým kancléřem Olafem Scholzem," napsal deník. "Jak daleko je Putin připraven zajít, je po projevu stále znepokojivě otevřené," dodal.

Stalo se
České celebrity
Felix Slováček a Dáda Patrasová

Felix Slováček našel jehlu v kupce sena. Konečně aspoň jedna dobrá zpráva

Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit. 

Zahraničí
J.D. Vance a Marco Rubio

Vance prozradil novinky z jednání o konci války na Ukrajině

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

České celebrity
V Národním divadle se lidé rozloučili s Aloisem Švehlíkem. (16.4.2025)

Švehlíkovo sbohem Národnímu divadlu. Štěpnička popsal, jak se s ním rozloučil

Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla. 

Zahraničí
Marco Rubio

Rubio připustil, že Američané mohou přestat usilovat o mír na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.