Evropě hrozí dvě epidemie zároveň, vrátila se chřipka

Poté, co v loňském roce téměř vymizela, se letos chřipka vrátila do Evropy rychleji, než se očekávalo. U odborníků to vyvolává obavy z dvojí epidemie chřipky a covidu-19, kdy se prudce zvýší počet nakažených oběma nemocemi současně, uvedla dnes agentura Reuters. Zároveň není jasné, nakolik budou vakcíny proti chřipce účinné vůči virovému kmenu, který letos koluje.

Ilustrační fotografie.

Uzávěry, roušky a rozestupy, které se v Evropě staly normou během pandemie covidu-19, minulou zimu dočasně vymýtily chřipkový virus, který podle údajů Evropské unie ročně zabije asi 650.000 lidí na celém světě. Praxe se ale změnila a země přijímají méně přísná opatření v boji proti šíření koronaviru s ohledem na rozšířené očkování proti covidu.

Od poloviny prosince koluje v Evropě více chřipkových virů, než se očekávalo, uvedlo tento měsíc Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Podle údajů ECDC a Světové zdravotnické organizace (WHO) v prosinci počet případů chřipky na evropských jednotkách intenzivní péče (JIP) neustále rostl. V posledním týdnu roku dosáhl vrcholu 43 případů.

To je výrazně méně než před pandemií, kdy například v roce 2018 bylo na jednotkách intenzivní péče v průměru více než 400 případů chřipky týdně. Je to však velký nárůst oproti loňskému roku, kdy ECDC za celý prosinec na jednotkách intenzivní péče zaznamenalo pouze jeden případ chřipky.

Návrat viru by mohl být začátkem neobvykle dlouhé chřipkové sezóny, která by se mohla protáhnout až do léta, řekl agentuře Reuters hlavní expert ECDC na chřipku Pasi Penttinen.

"Pokud začneme rušit všechna opatření, mám v souvislosti s chřipkou velkou obavu. Vzhledem k tomu, že jsme měli tak dlouhou dobu téměř nulovou cirkulaci v evropské populaci, možná se odkloníme od běžných sezónních vzorců," řekl.

Podle údajů, které minulý týden zveřejnilo francouzské ministerstvo zdravotnictví, se ve Francii tři regiony, včetně pařížského, potýkají s chřipkovou epidemií. Další země se nacházejí ve fázi před epidemií. Francie během letošní chřipkové sezóny již zaznamenala 72 závažných případů chřipky a šest úmrtí.

Situaci dále komplikuje fakt, že dominantním kmenem chřipky, který letos koluje, je virus A(H3), který obvykle způsobuje těžší formu onemocnění u starších lidí.

Penttinen uvedl, že na konečné hodnocení vakcín proti chřipce je ještě příliš brzy, protože pro analýzu reálného stavu je zapotřebí většího počtu nemocných. Laboratorní testy však ukazují, že vakcíny dostupné v letošním roce nebudou proti viru A(H3) "optimální".

Důvodem je především to, že v loňském roce, kdy se rozhodovalo o složení vakcín, cirkulovalo velmi málo virů nebo necirkulovaly vůbec žádné, takže pro výrobce vakcín bylo obtížnější předpovědět, který kmen bude v nadcházející chřipkové sezóně dominantní. Vakcíny proti chřipce se každoročně upravují, aby byly co nejúčinnější proti neustále se měnícím virům.

Europarlament schválil poskytnutí 50 miliard eur Ukrajině

27.02.2024 21:50 Evropský parlament v úterý schválil navýšení víceletého rozpočtu unie do roku 2027, v jehož rámci…

Ukrajinci se pochlubili dalším sestřelem ruského letadla

27.02.2024 17:09 Ukrajinská armáda sestřelila další ruský letoun Su-34. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom v…

NATO nemá v plánu poslat vojáky na Ukrajinu

27.02.2024 14:47 Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý její generální…

Biden věří v zahájení příměří v Pásmu Gazy

27.02.2024 11:37 Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout…

Macron nevyloučil nasazení vojáků západních zemí na Ukrajině

27.02.2024 09:13 Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na…

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Související:

Nejnovější