Evropská centrální banka (ECB) od 1. července ukončí nákupy aktiv, kterými léta podporovala ekonomiku eurozóny. Uvedla to dnes v tiskové zprávě. Základní úrokovou sazbu nechala na dnešním zasedání Rady guvernérů podle očekávání zatím na rekordním minimu nula procent, ale naznačila, že od července zahájí její zvyšování. Základní úrok ECB naposledy zvýšila v roce 2011.
Centrální banka se snaží bojovat s vysokou inflací, která v květnu v eurozóně vystoupila na rekordních 8,1 procenta. ECB nakupovala aktiva, zejména dluhopisy, po většinu minulého desetiletí.
ECB nyní přestane využívat svůj Asset Purchase Programme (APP), což byl hlavní podpůrný nástroj od začátku dluhové krize v eurozóně. V červenci má v úmyslu zvýšit sazby o 25 bazických bodů a pak je znovu zvýšit v září, možná výrazněji.
"Pokud inflace ve střednědobém výhledu přetrvá nebo se ještě zhorší, bude na zářijovém zasedání namístě výraznější zvýšení," uvedla ECB po svém dnešním zasedání.
Depozitní sazbu má teď centrální banka na minus 0,50 procenta a šéfka ECB Christine Lagardeová uvedla, že do konce třetího čtvrtletí by tato sazba mohla být zpět na nule nebo mírně nad ní. Finanční trhy ale očekávají výraznější zvyšování sazeb, do konce roku o 135 bazických bodů, uvedla agentura Reuters. To by znamenalo, že sazby se od července zvýší na každém zasedání, v některých případech i o více než čtvrt procentního bodu.
Evropská centrální banka sazby nezvýšila už 11 let a depozitní sazbu má od roku 2014 zápornou. To znamená, že komerční banky musejí za uložení peněz v ECB platit.
ECB poprvé od pandemie covidu-19 obnovuje tradici výjezdních zasedání, která se do té doby konala dvakrát do roka mimo Frankfurt nad Mohanem, kde má ECB sídlo. Dnešní zasedání se koná v Amsterodamu.
Analytici nyní čekají na tiskovou konferenci, která začíná ve 14:30. Lagardeová na ní vysvětlí záměry ECB a odpoví na dotazy novinářů.
Ornella Koktová i nadále dráždí Agátu Hanychovou dalšími vyjádřeními o okolnostech jejich nedávného rozchodu, kdy skončil úspěšný společný podcast. Co prozradila tentokrát?
Letos se StarDance ještě nepochybně objeví na obrazovkách České televize, ale pokračování show ve veřejnoprávním vysílání není zaručeno. Mohou za to i slova ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé), který se nechal slyšet, že podobný pořad do ČT nepatří, i když pochází z britské BBC. Co současné diskuzi říká Marek Eben?
Karel Šíp v loňském roce oslavil kulaté 80. narozeniny, přesto i v pokročilém důchodovém věku pokračuje v úspěšné profesní kariéře. Možná i z toho důvodu, že nemá žádná vnoučata. Všem televizním divákům to připomněla známá herečka.
Jak umí být jarní počasí nevyzpytatelné, to si připomeneme v dalších dnech. Maximální teploty budou nejprve příjemné, mají totiž atakovat dvacítku. Během nadcházejícího víkendu ale nastane výrazné ochlazení.
Více než šest let po smrti Karla Gotta se stále mohou dít velké věci. Jedna taková se stala v Plzni, odkud nejslavnější český zpěvák pocházel. Místní politik přislíbil, že po Gottovi pojmenuje jedno z prostranství v západočeském městě. Teď se to opravdu povedlo.
Velkolepý je zatím nástup Charlotte Gottové, která v neděli oznámila, že se vydává na sólovou pěveckou dráhu. Starší z manželských dcer Karla Gotta se objeví na obálce příštího čísla jednoho známého časopisu. Pro magazín nafotila poměrně odvážné snímky.
Až 18 let vězení hrozí ženě, kterou policisté obvinili z pokusu o vraždu jiné ženy. Případ se stal minulý týden, obviněná se k činu doznala. Starší ženu napadla pěstmi, kopy a také nožem. Napadená skončila v nemocnici.
Jiřinu Bohdalovou čeká v dubnu veřejná oslava květnových 95. narozenin. Jednu narozeninovou akci se ale po smutné události v rodině rozhodla vynechat. Jaroslava Obermaierová měla pochopení.
Ondřej Vetchý si z rukou současného prezidenta Petra Pavla převzal po státním vyznamenání i Cenu Arnošta Lustiga. Hlava státu prozradila, že známý herec měl pochybnosti o tom, že si takovou poctu zaslouží.
Legendární členové skupiny The Beatles, Paul McCartney a Ringo Starr, opět spojili své síly a společně nahráli novou píseň. Jejich duet nese název Home To Us a objeví se na připravovaném McCartneyho albu, které vyjde příští měsíc. Skladba je nostalgickým ohlédnutím za jejich společným vyrůstáním v Liverpoolu.
Herec Justin Theroux a jeho manželka Nicole Brydon Bloom přivítali na světě svého prvního potomka. Radostnou novinku o narození miminka sdíleli prostřednictvím příspěvku na sociální síti Instagram. K oznámení se nenápadně vyjádřila i Therouxova bývalá manželka Jennifer Aniston, která příspěvek označila „lajkem“.
Meghan Markle se údajně cítí velmi frustrovaná způsobem, jakým byla představena v australské verzi kulinářské show MasterChef. Bývalá členka britské královské rodiny se v pořadu objevila během své nedávné návštěvy Austrálie, konkrétně 15. dubna. Krátce po natáčení se však na sociálních sítích objevila upoutávka, která vyvolala v jejím týmu nelibost.