Evropská komise (EK) schválila skupině Agrofert ze svěřenských fondů českého expremiéra Andreje Babiše záměr převzít divizi rakouské chemičky Borealis pro výrobu hnojiv. Komise dospěla k názoru, že transakce nijak nenaruší hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru, stojí v jejím dnešním sdělení. Proti plánu prodeje se stavěli zástupci z řad rakouských zemědělců.
"Na základě svého šetření trhu komise zjistila, že transakce významně nesníží hospodářskou soutěž na trzích s dusíkatými hnojivy, netoxickou kapalinou AdBlue používanou jako výfuková kapalina pro vznětové motory ani technickými dusíkatými produkty, jako je vodný amoniak a slabá kyselina dusičná," uvedla EK. Transakce podle ní nevyvolává ani žádné obavy v souvislosti s distribucí dusíkatých hnojiv v České republice a na Slovensku.
Rakouská firma, která spadá pod skupinu OMV, už loni v tiskové zprávě uvedla, že Agrofert za převzetí nabídl 810 milionů eur (19,2 miliardy Kč). Společnost Borealis původně chtěla divizi pro výrobu hnojiv prodat za 455 milionů eur ruskému koncernu EuroChem. Z této dohody však sešlo kvůli západním sankcím vůči Rusku. O několik měsíců později v novém výběrovém řízení zvítězil Agrofert.
"Je to těžká rána pro domácí ekonomiku, zemědělství a především pro bezpečnost dodávek, a tím pro celé Rakousko,“ uvedl podle agentury APA ředitel spolku zemědělců Dolního Rakouska Paul Nemecek. Z pohledu svazu zaujme Agrofert po sloučení obou firem na rakouském trhu s hnojivy monopolní postavení. Transakce by mohla být uzavřena do konce tohoto čtvrtletí.
Holding Agrofert sdružuje téměř 200 firem. Působí v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Kromě toho vlastní lesnické společnosti a podniká rovněž v pozemních technologiích a technice, logistice, dopravě či v médiích. Do února 2017 firmu Agrofert vlastnil předseda hnutí ANO, tehdejší člen vlády a pozdější premiér Andrej Babiš, který kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je však Babiš reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise.
Firmu Borealis vlastní ze 75 procent rakouský koncern OMV a z 25 procent firma Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), která je státní ropnou společností z Abú Zabí. Borealis před dvěma lety dokončil restrukturalizační program pro svůj obchod s hnojivy.
Po květnové oslavě narozenin nebylo o Jiřině Bohdalové nějaký čas slyšet. Až nyní se zase objevila informace, která se jí týká. Legendární herečka totiž nemohla chybět na zásadní rodinné události na prominentním místě v Praze.
Britský panovník král Karel III. během své nedávné návštěvy anglického města Grimsby ukázal smysl pro humor, když s úsměvem přešel nečekané porušení přísného královského protokolu. Sedmdesátisedmiletý monarcha navštívil tamní fotbalový klub Grimsby Town Football Club, kde se setkal se zástupci místní komunitní organizace Our Future, která pomáhá lidem v regionu. Právě během osobních setkání s personálem klubu došlo k úsměvné situaci, kterou popsala vedoucí tamní prodejny vstupenek Francine Orrová.
Slavný hollywoodský herec Dwayne „The Rock“ Johnson se otevřeně svěřil s prožitým strachem z rakoviny varlat. Čtyřiapadesátiletý akční hrdina popsal, že si během sprchování nalezl bolestivou bulku. Incident se odehrál v dubnu během náročného období, kdy se připravoval na propagační turné k novému filmu Jumanji. Bolest se postupně zhoršovala a v herci se usadil obrovský strach, že by ho vážná nemoc mohla připravit o život ještě před nadcházejícími narozeninami.
Britská popová zpěvačka Dua Lipa a hollywoodský herec Callum Turner učinili pouhé dny po své svatbě zásadní rozhodnutí o společné budoucnosti. Novomanželé, kteří dosud žili v Londýně, se plánují minimálně na sedm měsíců přestěhovat do Spojených států amerických. Důvodem tohoto kroku jsou pracovní závazky žádaného britského herce, kterého v USA čeká natáčení dvou filmových projektů těsně po sobě.
Princ Harry a Meghan Markle jsou údajně rozzuřeni kvůli rozhodnutí, které umožnilo Pippě Middletonové, sestře princezny z Walesu, zvýšit bezpečnostní opatření kolem jejího sídla.
Kriminalisté z pražské policie od pátku vyšetřují nový případ. Na Chodově došlo k násilnému trestnému činu, podle některých informací mělo dojít k vraždě. Oficiálně nejsou bližší podrobnosti známé.
Jedním z hodně diskutovaných rozchodů letošního roku byl konec poměrně krátkého vztahu Jitky Boho a Lukáše Langmajera. Oba by si možná přáli, aby nemuseli přicházet do styku, ale opak je pravdou. Těžce to nese především modelka.
Policisté se od prvního červnového víkendu zabývají případem napadení ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO). Političce se nic nestalo, obviněná žena je momentálně ve zdravotnickém zařízení. Podle policistů zřejmě nešlo o politicky motivovaný čin.
Češi už se nemusí tolik obávat o oblíbeného zpěváka Pavla Vítka, podle nejnovějších informací se jeho zdravotní stav po prodělaném infarktu zlepšuje. Zároveň vyšlo najevo, kde se Vítkovi udělalo špatně a kdo mu pomohl.
Michaela Nosková toho v životě zažila už opravdu hodně, což fanouškům připomněla na sociální síti, kde aktuálně zveřejnila velkou zpověď. Prozradila v ní, jak se momentálně cítí. Příznivci si tak mohou společně s ní oddechnout.
Češi v prvním zápase na letošním mistrovství světa ve fotbale sahali po bodovém zisku, proti Jižní Koreji dokonce několik minut vedli. Nakonec ale nezískali ani bod, protože reprezentaci asijské země se podařilo skóre otočit. Národní tým tak bude doufat, že vyhraje alespoň jeden ze dvou zbývajících zápasů ve skupině.
Bývalá glamour modelka Katie Price se rozhodla ignorovat drama kolem svého vězněného manžela Leeho Andrewse a vyrazila na nákupy do Brightonu. Andrews, který je britským občanem žijícím ve Spojených arabských emirátech, zůstává za mřížemi v dubajské věznici Al Awir.