Evropská komise chce přijít na to, jak obejít veto Maďarska a uvolnit 50 miliard dolarů Kyjevu

Šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová přislíbila, že EK do začátku příštího roku najde způsob, jak uvolnit 50 miliard dolarů finanční pomoci pro Kyjev, a to i přes veto Maďarska.

Ursula von der Leyenová v Praze s premiérem Babišem

"Jako Komise využijeme čas, který dosud zbývá, abychom zajistili, že bez ohledu na to, co se stane na příštím summitu EU, budeme mít funkční řešení," řekla von der Leyenová na tiskové konferenci po summitu lídrů EU v Bruselu.

Evropská rada ve čtvrtek rozhodla otevřít jednání o vstupu Ukrajiny do EU i přesto, že maďarský premiér Viktor Orbán toto rozhodnutí plánoval vetovat. V otázce finanční pomoci ve výši 50 miliard eur, které má Kyjevu poskytnout EU ze svého revidovaného rozpočtu ve formě půjček a grantů, Orbán využil svého práva veta a balíček zablokoval.

Lídři EU by tak v této věci měli jednat na mimořádném zasedání v Bruselu začátkem příštího roku. Orbán ale varoval, že Budapešť ještě bude mít možnosti odmítnout Ukrajině vstoupit do EU.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Orbán lídrem na summitu řekl, že pokud Kyjev do března implementuje zbývající reformy, Maďarsko nebude blokovat přístupová jednání s Ukrajinou. Macron také vyjádřil přesvědčení, že v novém roce se Orbána podaří přesvědčit, aby přistoupil na balíček finanční pomoci pro Ukrajinu.

V opačném případě by to podle něj znamenalo i zablokování nových finančních prostředků pro Maďarsko a s ním sousedící země, jakož i peněz určených na ochranu hranic před nelegální migrací - vzhledem k tomu, že jsou také součástí rozpočtu EU na příští čtyři roky.

Orbán kritizoval návrhy Evropské komise na změny v dlouhodobém rozpočtu EU již před čtvrtečním začátkem summitu. Další lídři však doufali, že ho přesvědčí o souhlasu kompromisními nabídkami. Předseda Evropské rady Charles Michel v noci na pátek oznámil, že se to nepodařilo. Veto potvrdil i samotný Orbán.

"Shrnutí noční změny: veto pro dodatečné peníze Ukrajině, veto pro revizi víceletého finančního rámce (rozpočtu). K této otázce se v Evropské radě vrátíme příští rok po náležité přípravě," napsal Orbán na sociální síti.

Michel mluvil o snaze dosáhnout konsensu začátkem příštího roku. Mnozí diplomaté pro DPA potvrdili, že se lídři chtějí touto otázkou zabývat znovu v lednu.

Jednání o podpoře Ukrajiny se týkala 50 miliard eur pro příští rok, z nichž 17 miliard měly tvořit nevratné granty a 33 miliard půjčky. Vůči návrhům eurokomise měly kromě Maďarska výhrady takzvané "šetrné" členské státy, které jsou čistými plátci do rozpočtu EU.

Maďarský premiér už před summitem potvrdil, že odmítá novou finanční pomoc 50 miliard eur pro Ukrajinu - z toho 33 miliard ve formě půjček a 17 miliard v podobě grantů na období 2024-2027.

"Chcete-li peníze z dlouhodobého hlediska, větší množství peněz, musí se to uskutečnit mimo společný rozpočet," řekl Orbán. Dodal, že nevnímá žádný časový tlak z hlediska finanční pomoci Ukrajině, neboť určité přemostění pomoci zajišťuje rozpočet EU. Také upřesnil, že Maďarsko nepodmiňuje poskytnutí finanční pomoci Ukrajině žádnými "maďarskými záležitostmi".

Na otázku jak vnímá středeční rozhodnutí EK uvolnit deset z celkem 30 miliard eur ze zmrazených eurofondů, Orbán řekl, že je lepší se k těmto penězům dostat později než nikdy. "Nejsme tady ale kvůli byznysu a obchodním dohodám, jsme tady, abychom zastupovali postoje a principy," vzkázal maďarský premiér.

Představitelé členských zemí Evropské unie spolu s diplomaty momentálně vedou intenzivní jednání s Orbánem ohledně dohody, která by měla umožnit uvolnění zmrazených eurofondů pro Maďarsko výměnou za ukončení maďarského blokování finanční pomoci Ukrajině. Tato situace byla označena politickými skupinami v Evropském parlamentu za formu vydírání, které by EU neměla tolerovat.

Předseda Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber navrhuje, aby vůdci EU schválili pomoc Ukrajině "i bez Maďarska, pokud to bude nutné". Weber varuje před Orbánovými pokusy o mobilizaci politických sil v Evropě a Spojených státech proti větší finanční podpoře Ukrajině a také zdůrazňuje jeho blízké vazby s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Weber konstatuje, že Orbán se postavil na stranu Ruska, nikoli Evropy.

Šéfka frakce socialistů a demokratů (S&D) Iratxe Garcíová Perézová dodává, že "pokud ustoupíme Orbánovi nyní, bude nás i nadále vydírat". Podle TASR vyzývá premiéry a prezidenty, aby zůstali jednotní a odolali Orbánově taktice vydírání, i přesto, že hrozí blokováním finanční pomoci EU Ukrajině a zahájením přístupových jednání s Kyjevem.

Podobné stanovisko zaujímá i frakce Zelených a liberální skupina Obnovme Evropu (RE), které rovněž odmítají uvolnit eurofondy pro Orbána.

Ukrajinci se pochlubili dalším sestřelem ruského letadla

27.02.2024 17:09 Ukrajinská armáda sestřelila další ruský letoun Su-34. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom v…

NATO nemá v plánu poslat vojáky na Ukrajinu

27.02.2024 14:47 Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý její generální…

Biden věří v zahájení příměří v Pásmu Gazy

27.02.2024 11:37 Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout…

Macron nevyloučil nasazení vojáků západních zemí na Ukrajině

27.02.2024 09:13 Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na…

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Zelenskyj poprvé vyčíslil ztráty ukrajinské armády ve válce

25.02.2024 21:19 Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik…

Související:

Nejnovější