Evropská komise nezhodnotila svůj výkon při nákupu vakcín, upozornil audit

Evropská komise zatím neprovedla podrobnou analýzu svého počínání při společných nákupech vakcín proti covidu-19, upozornil v dnes publikovaném auditu Evropský účetní dvůr (ECA). Podle auditorů je zhodnocení procesu potřebné pro vyvození ponaučení a vypracování pravidel pro podobné situace v budoucnosti.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto.

Nová zpráva poukazuje na jisté rezervy v raných smlouvách EK s výrobci vakcín, nepřinesla však podrobnosti ohledně loňské obří dohody se společností Pfizer, kvůli níž byla komise kritizovaná za netransparentnost.

Účetní dvůr zdůrazňuje, že systém zřízený pro nákup očkovacích látek během prvního roku pandemie byl bezprecedentní a v zásadě efektivní, neboť se podařilo zajistit dostatečné množství dávek pro celou Evropskou unii. "Ovšem jsou zde ponaučení, která si můžeme vzít," řekla při dnešním brífinku zástupkyně ECA Joëlle Elvingerová, která analýzu daného procesu vedla.

Auditoři unijní postup porovnávali se Spojenými státy a s Británií a připomínají, že tyto dvě země začaly zakázky na vakcíny zadávat dříve než EU. Smlouvy uzavřené EK v prvním roce pandemie přitom podle nich obsahovaly volnější podmínky pro dodavatele než ty pozdější. "Když EU v první polovině roku 2021 čelila závažnému deficitu v dodávkách, ukázalo se, že většina kontraktů neobsahuje zvláštní ustanovení pro případ narušení dodávek," píše se ve zprávě.

Přesto zatím unijní exekutiva společné nákupy "nepřezkoumala ani referenčně neporovnala, aby vyvodila poučení pro budoucí zlepšení". Kromě tohoto kroku, který byl při dnešním brífinku označen za "standardní dobrou praxi", ECA doporučuje také vypracovat doporučení pro nákupy v době pandemie a podrobit svůj systém "zátěžovým zkouškám nebo simulacím".

Členské státy EU dosud obdržely skoro 1,25 miliardy dávek vakcín proti covidu-19, z nichž bylo v unii asi 900 milionů aplikováno, ukazují nejnovější data Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle unijních auditorů vyšla jedna dávka unii na zhruba 15 eur (370 Kč). Komise většinou vakcíny nakupovala skrze "předběžné dohody o nákupu", u nichž sdílela s výrobcem riziko spojené s vývojem očkovacích látek a podporovala masovou výrobu prostřednictvím předem zasílaných plateb.

Unie se přitom nejvíce spolehla na vakcínu od konsorcia Pfizer/BioNTech, od něhož komise nejdříve ve dvou smlouvách objednala 600 milionů dávek, načež v květnu 2021 následovalo uzavření největšího kontraktu o dodání až 1,8 miliardy dávek. Obří smlouva přišla po problémech s dodávkami od firmy AstraZeneca a provázela ji jistá kritika ze strany europoslanců či unijní ombudsmanky Emily O'Reillyové. Ta v lednové zprávě kritizovala způsob, jakým se EK vypořádala se žádostí o textové zprávy, které si při vyjednávání obchodu vyměnili šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a šéf Pfizeru Albert Bourla.

Nový audit tuto kapitolu neobjasnil. Jeho autoři dnes neodhalili cenu rekordní zakázky a uvedli, že komise jim nepředala žádné informace o "předběžných vyjednáváních". Kromě toho auditoři nedostali ani vysvětlení, proč tyto informace nepřichází.

Trump může kandidovat v primárkách na prezidenta, rozhodl soud v USA

04.03.2024 21:44 Nejvyšší soud Spojených států v pondělí zrušil rozhodnutí soudního dvora v Coloradu, které bránilo…

Jourová: Fico svými výroky pomáhá Kremlu

04.03.2024 20:33 Místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová ostře kritizovala slovenského premiéra Roberta…

Francie v blízké budoucnosti neplánuje vyslat své vojáky na Ukrajinu, řekl…

04.03.2024 18:26 Francie v blízké budoucnosti neplánuje vyslat své vojáky na Ukrajinu, řekl francouzský prezident…

Peskov mluví o zapojení Západu do války na Ukrajině. Odvolává se na uniklý…

04.03.2024 16:05 Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova publikovaný rozhovor důstojníků německé armády o možnostech…

Drama u Čaputové. Na pozemku jejího domu se ocitla nepříčetná žena

04.03.2024 14:30 Ochranka slovenské prezidentky Zuzany Čaputové zadržela ženu, která v noci přeskočila plot a…

Ruský útok na Oděsu má potvrzených 12 obětí

04.03.2024 09:48 Ukrajinští záchranáři ukončili v neděli pátrací operace po útoku dronem na bytový dům ve městě…

Únor byl pro ruskou armádu nejtragičtějším měsícem války, tvrdí Britové

03.03.2024 22:06 Únor, během kterého si svět připomněl druhé výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu, byl pro vojsko…

Trump v nejnovějším průzkumu předběhl Bidena

03.03.2024 14:10 Podle nedávného průzkumu Siena College Research Institute pro deník New York Times (NYT) by většina…

Příměří mezi Izraelem a Hamásem může začít platit do 48 hodin

03.03.2024 11:50 Pokud Izrael na jednáních v Káhiře přijme požadavky palestinského hnutí Hamás, příměří v…

Kauza Taurus vyděsila Německo. Rusko zveřejnilo tajné armádní odposlechy

02.03.2024 21:29 Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání…

Související:

Nejnovější