Růst ekonomiky Evropské unie bude v příštím roce proti původním odhadům výrazně pomalejší, zejména kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu. Ve své letní prognóze to dnes uvedla Evropská komise (EK), podle níž hrubý domácí produkt (HDP) sedmadvacítky členských zemí vzroste o 1,5 procenta místo 2,3 procenta, jak očekávala v květnové předpovědi. Komise zároveň výrazně zvýšila odhadovanou míru inflace, kterou letos v průměru očekává na rekordních 8,3 procenta. Minulý odhad počítal s hodnotou 6,8 procenta.
Podle unijní exekutivy by se nic nemělo změnit na letošním růstu unijní ekonomiky, který dosáhne 2,7 procenta - i díky pozitivním dopadům silného loňského oživení a relativně nízké nezaměstnanosti. Naproti tom v příštím roce se do sníženého růstu patrně promítne očekávaný zimní nedostatek energií a snížená kupní síla domácností.
"Nevyprovokovaná ruská invaze na Ukrajinu nadále způsobuje otřesy v globální ekonomice. Moskva svými akcemi přerušuje dodávky energií a obilovin, tlačí vzhůru ceny a oslabuje důvěru," prohlásil dnes eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni. Komise upozornila, že skutečná hodnota růstu se může od jejího odhadu lišit zejména v závislosti na vývoji války, objemu dodávek a výše cen energií.
Podobné zhoršení odhadovaného tempa růstu platí na příští rok i pro eurozónu, která se od ledna rozšíří o Chorvatsko na 20 zemí. Místo původně očekávaných 2,3 procenta vzroste její ekonomika podle odhadu EK pouze o 1,4 procenta.
EK snížila výhled růstu české ekonomiky na příští rok, letošní zvýšila
Česká ekonomika v příštím roce vzroste o dvě procenta, což je proti jarnímu odhadu o sedm desetin procentního bodu nižší tempo. Naproti tomu letos by měl být růst hospodářství ve srovnání s původním předpokladem o čtyři desetiny bodu vyšší a dosáhnout 2,3 procenta. Ve své letní makroekonomické předpovědi to dnes uvedla Evropská komise (EK). Průměrná míra inflace by letos měla dosáhnout 13,9 procenta a být po trojici pobaltských zemí nejvyšší v EU. Na příští rok odhaduje unijní exekutiva v České republice pokles inflace na 5,8 procenta.
Za zvýšením letošního růstu je podle komise především výkon českého hospodářství v prvním čtvrtletí roku, kdy nedostatek některých surovin ovlivnil českou průmyslově založenou ekonomiku méně, než se čekalo. Výkonu hospodářství pomohl postpandemický příliv nových investic a posílení exportu. Ve druhém čtvrtletí se ale už začaly projevovat dopady ruské invaze na Ukrajinu, zejména růst cen a pokles reálných příjmů, které omezují hospodářskou aktivitu. S těmito důvody souvisí i snížení odhadu tempa růstu české ekonomiky na příští rok.
Inflace bude letos podle komise v Česku výrazně nad celounijním průměrem 8,3 procenta zejména proto, že ruská agrese na Ukrajině v zemi tlačí vzhůru nejen ceny energií, ale i zemědělských produktů. Komise navíc očekává, že se růst cen promítne například i do výše mezd, což přispěje k delšímu trvání inflace.
Je sice stále ještě léto, ale Ester Ledecká už intenzivně řeší nadcházející zimní sezónu, pro kterou se rozhodla hned pro několik změn. Jedna se týká vybavení. Olympijská vítězka bude nově spolupracovat s jinou firmou.
Zatímco dnes se ještě očekávají další bouřky, víkendové počasí už přinese změnu. Mělo by být výrazně klidnější, srážek ubyde. Předpověď slibuje i příjemné letní teploty, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Tomáš Řepka má doma co vysvětlovat, protože byl spatřen při líbačce se ženou, kterou rozhodně nebyla jeho manželka Kateřina Kristelová. Podle bývalého profesionálního fotbalisty se však žádné velké drama v jeho domácnosti nekoná.
Lela Vémola dává v těchto dnech všemožně najevo, že podpora ze strany manžela Karlose, s nímž se před časem rozešla, není dostatečná. Jednou takovou demonstrativní akcí je bazar, jehož prostřednictvím se snaží přijít k nějakým penězům.
Velká Británie řeší návrat ztraceného syna. Princ Harry a jeho manželka Meghan se i s dětmi plánují přestěhovat zpátky do Spojeného království, informovala britská BBC. Jejich děti totiž v rodné zemi prince nastoupí po prázdninách do školy.
Exprezident Miloš Zeman připustil, že chvílemi uvažuje o další kandidatuře na post hlavy státu, což mu ústava i po dvou dokončených mandátech umožňuje. Dvaaosmdesátiletý bývalý politik ale zároveň přiznal, že ho limituje pokročilý věk.
Policie nadále pracuje na případu napadení známého podnikatele Jaromíra Soukupa, jenž se v nemocnici musel podrobit nejedné operaci. Podle nejnovějších informací se změnila kvalifikace činu v očích vyšetřovatelů.
Čtvrteční bouřky nebudou v tomto týdnu těmi posledními. Meteorologové dnes aktualizovali dříve vydanou výstrahu, přičemž územně upravili varování před čtvrtečními silnými bouřkami a zkrátili jeho platnost. Nově varují před velmi silnými bouřkami v pátek a v noci na sobotu.
V Paříži natočila nejnovější klip a pak se vydala zase o dům dál. Charlotte Gottová se svým fanouškům přihlásila z dalšího malebného koutu starého kontinentu. Kam pěvecky nadaná dcera legendárního Karla Gotta vyrazila tentokrát?
Věkově už je Pavel Zedníček důchodcem několik let, ale k penzi přistupuje podobně jako většina jeho kolegů. To znamená, že důchod rozhodně není jediným zdrojem jeho příjmů v současnosti.
Legendární Helena Vondráčková měla tento týden vystoupit na festivalu v Novém Jičíně, ale nastaly opravdu velké problémy. Slavná zpěvačka se dostala do sporu s pořadateli, kteří avizují, že ho budou řešit s právníky.
Česko už v noci na čtvrtek měla zasáhnout první vlna očekávaných bouřek. Další bouřky mají udeřit dnes odpoledne a večer. Podle meteorologů budou největší nebezpečí představovat nárazy větru.