Evropská unie bude financovat poskytnutí protitankových střel a dalších vysokorážních obranných zbraní pro Ukrajinu. Před dnešním mimořádným jednáním ministrů obrany členských zemí sedmadvacítky to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Zároveň označil za velmi nebezpečné případné umístění ruských jaderných zbraní do Běloruska, což běloruští voliči umožnili v nedělním referendu bojkotovaném opozicí.
Ministři mají dnes v plánu koordinaci budoucích dodávek zbraní Ukrajině. K těm se kromě zemí východního křídla EU v posledních dnech v reakci na ruskou agresi vůči sousedovi rozhodly připojit i další státy jako Německo.
Unijní ministři zahraničí v neděli rozhodli, že EU na tyto dodávky vyčlení 500 milionů eur (12,3 miliardy korun) ze společného vojenského fondu.
"Tyto peníze budou využity na poskytnutí obranných zbraní, a to zbraní velké ráže, protitankových střel a různého vybavení," řekl novinářům Borrell. EU bude podle něj financovat i dodávky paliva pro ukrajinské vojenské stroje a další vojenský materiál. Konkrétní dodávky závisí na koordinaci členských států a Ukrajiny, Polsko se již nabídlo, že bude organizovat jejich převoz na ukrajinskou hranici.
Borrell také kritizoval běloruské referendum, v němž země ovládaná autoritářským vůdcem Alexandrem Lukašenkem schválila ústavní změny včetně zrušení neutrálního statusu Běloruska. To umožní případné umístění jaderných zbraní jiných států na běloruském území.
"Víme, co to znamená. Že bude moci Rusko umístit své jaderné zbraně do Běloruska. To je velmi, velmi nebezpečná cesta," prohlásil Borrell. Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil pohotovost ruských jaderných sil, což však podle EU nic nemění na snaze podporovat bránící se Ukrajinu i dodávkami zbraní.
Fotbalová ikona David Beckham (50) byla po letech čekání konečně pasována na rytíře (knighted) králem Karlem III. na hradě Windsor. Beckham, který byl oceněn za své zásluhy ve sportu a charitě, se svěřil, že ve svůj velký den cítil „více emocí než nervozity“. Slavnostní ceremonie se konala v úterý, i když zpráva o jeho poctě vyšla najevo už během léta.
Bývalý člen legendárních Beatles, Sir Paul McCartney, potvrdil, že ani v 83 letech nezahálí a chystá vydání nového alba, které by mělo vyjít v roce 2026. Pro svou novou desku má ikonický hudebník připraveny desítky skladeb.
České divadlo o uplynulém víkendu ocenilo mimořádné výkony. Jednu z cen Thálie obdržela i Monika Absolonová za roli Judy Garlandové v muzikálu Judy. Jde už o její druhou Thálii, ale známá herečka a zpěvačka by byla ráda, aby se jedna věc neopakovala.
České dálniční známky od ledna opět zdraží, potvrdilo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Důvodem je rozšíření dálniční sítě a růst spotřebitelských cen. Za roční kupon si řidiči oproti současnosti připlatí o více než stokorunu.
Středa je dnem předposledního úplňku v roce 2025. Nepůjde o obyčejný úplněk, lidé jsou v očekávání úplňku s přízviskem "super". Měsíc se totiž ve večerních hodinách ocitne v přízemí.
Slavný hollywoodský herec George Clooney nelituje svého zásahu do kampaně před loňskými prezidentskými volbami v USA, kdy "hodil přes palubu" tehdejšího úřadujícího prezidenta Joea Bidena. Za chybu ale označil následnou nominaci viceprezidentky Kamaly Harrisové proti pozdějšímu vítězi Donaldu Trumpovi.
Česko se s kardinálem Dominikem Dukou, jednou z významných osobností katolické církve, rozloučí na konci příštího týdne. Pohřeb proběhne ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Duka zemřel v úterý, bylo mu 82 let.
Několik let vězení hrozí trojici mužů, kteří zapříčinili výrazné omezení železničního provozu během neděle a pondělí. Problémy způsobili krádeží zabezpečovacích kabelů. Provoz se podařilo obnovit během včerejšího dne.
Bývalý prezident Miloš Zeman je od pondělí opět hospitalizován v motolské nemocnici. V týdnu se k jeho zdravotnímu stavu má vyjádřit rodina, nemělo by ale jít o nic vážného. K Zemanovi na lůžku mezitím doputovala smutná zpráva o úmrtí kardinála Dominika Duky.
Podzimní počasí by v Česku mělo panovat i v příštím týdnu, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V noci ale za jistých okolností mohou klesat teploty lehce pod nulu.
Policie obvinila jednoho z vězňů v případu vraždy, která se v minulém týdnu stala v plzeňské věznici. Potvrdila také informace, že pachatel oběť uškrtil. Vyšetřování případu pokračuje.
Zesnulý kardinál Dominik Duka zanechal výraznou stopu v církvi i v české společnosti, prohlásil prezident Petr Pavel, který se s duchovním opakovaně setkal. Duka zemřel v noci z pondělí na úterý, bylo mu 82 let.