Evropská unie se rozhodla postoupit Světové obchodní organizaci (WTO) k posouzení dva spory, které vede s Čínou. Dosavadní jednání s Pekingem o jejich vyřešení nepřineslo výsledky a Evropská komise (EK) nyní žádá o zřízení panelu, který by vynesl verdikt. Jeden případ se týká omezení dovozu z Litvy, druhý praxe, kdy Čína omezuje držitele patentů při uplatňování jejich práv na ochranu inovací před soudem.
Spory EU s Čínou se posouvají od konzultací k obdobě soudního procesu, řekl dnes unijní činitel, který o vývoji informoval novináře. Eskalaci vysvětloval mimo jiné tím, že Peking formalizoval některá neformální opatření učiněná loni a že postup vůči Litvě má dopady na fungování jednotného trhu EU.
Unijní žádostí se má rada WTO pro řešení sporů zabývat na příštím zasedání 20. prosince. Podle zmíněného činitele by WTO mohla výbor zřídit na konci ledna. Navazující proces by pak mohl trvat zhruba rok, "budou-li věci postupovat rozumnou rychlostí".
Eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis předtím v rozhovoru agentuře Bloomberg řekl, že oba případy mají systémový význam. EU upřednostňovala nalezení řešení za pomoci konzultací, do kterých od začátku roku investovala mnoho času. Jednání však nepřinesla uspokojivé výsledky, dodal Dombrovskis. Konzultace u WTO jsou prvním krokem před podáním žaloby u WTO, málokdy se však podaří spory v rámci konzultací vyřešit.
Eskalace obchodního sporu s Čínou přichází v době, kdy EU své vztahy s touto zemí přehodnocuje. Snaží se také obnovit politické vztahy s Pekingem a chce, aby čínská vláda hrála aktivnější roli prostředníka ve vztazích s Ruskem po jeho invazi na Ukrajinu.
Vzájemné vztahy se začaly zhoršovat od loňského prosince, kdy Čína zavedla opatření proti dovozu zboží z Litvy a dalších výrobků z EU, které obsahují litevské komponenty. Učinila tak poté, co Tchaj-wan otevřel v Litvě svou obchodní kancelář. Spor zasáhl i firmy ze Švédska a Německa, export z Litvy do Číny klesl od ledna do října meziročně o 80 procent.
Čína zakázala dovoz z Litvy buď zablokováním celního odbavení nebo zavedením fytosanitárních požadavků u některých výrobků, včetně hovězího a některého alkoholu. Tyto praktiky zasáhly i další země, například Austrálii a Kanadu.
EU se také stane první jurisdikcí, která požádá WTO o verdikt ohledně opatření, kterými Čína brání společnostem v ochraně jejich patentových práv týkajících se špičkových technologií. Čínské soudy od srpna 2020 vydávají tzv. protižalobní zákazy, kterými chtějí odradit firmy od podání žaloby mimo své hranice za účelem urovnání sporu pod pokutou 130.000 eur (3,2 milionu Kč) denně. EU tyto zákazy považuje za součást snahy Číny zaujmout vyšší pozici v technologickém řetězci, aby mohla prodávat výrobky za nižší ceny. Kromě toho omezuje pravomoci evropských firem chránit důležité vzory pro tvorbu norem.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.