Evropské země hlásí rekordní přírůstky nakažených, některé rozvolňují

Kvůli šíření nakažlivé varianty koronaviru omikron zaznamenalo několik evropských zemí nejvyšší denní nárůst počtu nakažených. Nebývalým tempem se epidemie šíří třeba v Německu, Polsku, Rusku, na Ukrajině, ale také v Česku. Naopak v Británii ustupuje, a tak dnes v Anglii skončila povinná opatření proti šíření nákazy. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) k použití v Evropské unii schválila antivirotikum paxlovid, které se na rozdíl od předchozích medikamentů podává v tabletkách.

Covid-19, ilustrační foto

V Německu za úterý poprvé od začátku pandemie přibylo více než 200.000 nových případů infekce za den. Na mnoha místech země s 83 miliony obyvatel docházejí testovací kapacity, a tak skutečné počty nově nakažených budou zřejmě výrazně vyšší. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach už dříve upozornil, že vrchol současné vlny očekává v polovině února a že je třeba počítat s až 400.000 nakažených za jediný den. Na dnešek připadá druhé výročí dne, kdy se koronavirus v Německu poprvé prokazatelně objevil, tehdy u muže z Bavorska. Od té doby se nakazilo více než devět milionů lidí a přes 117.000 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Polsko za středu eviduje skoro 57.700 nových případů koronavirové infekce a tamní úřady se domnívají, že mnohem výraznější přírůstky zemi ještě čekají. Školáci od páté třídy výše dnes až do konce února přešli na distanční výuku, nejmladší žáci mají vyučování nadále ve třídách. Hygienici zvýšili testovací kapacity. V této zemi s přibližně 38 miliony obyvatel zemřelo 104.636 lidí z 4,6 milionu nakažených. V zemi, která je pod průměrem proočkovanosti Evropské unie, platí poměrně mírná opatření proti šíření nákazy. Restrikce nejsou navíc nijak přísně vymáhány, podotkla agentura Reuters.

Maďarsko rekordní nárůst nově nakažených s 20.174 případy oznámilo ve středu, dnes tamní úřady informovaly jen o něco málo nižším nárůstu. Šíření koronaviru výrazně zrychluje i na Slovensku, za středu laboratoře odhalily přes 14.250 pozitivních testů, což je druhý nejvyšší počet od začátku pandemie. Slovenské nemocnice zatím nečelí náporu nových covidových pacientů, dřívější pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19 se ale zastavil. Osm z deseti pacientů, kteří tam nyní leží v nemocnicích, nebylo vůbec očkováno proti covidu-19 nebo má za sebou jen jednu dávku vakcíny. Slovensko se v EU dlouhodobě řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva.

Doposud podané posilující dávky vakcíny proti covidu-19 by mohly snížit počet budoucích hospitalizací v Evropě o 500.000 až 800.000, uvedlo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Pokračování programu očkování třetími dávkami by pak mohlo zamezit dalším až 500.000 hospitalizací.

Rekordní počty nakažených už sedmý den v řadě eviduje Rusko, přibylo jich přes 88.800. Ukrajina zaregistrovala skoro 32.400 nakažených, v zemi přitom ještě nepřevládla varianta omikron.

Současná vlna epidemie naopak ustupuje v Británii a v Anglii díky tomu ode dneška skončila povinnost nosit roušky v podstatě na všech veřejných místech a lidé se tam rovněž nemusejí prokazovat dokladem o očkování, negativním testu nebo nedávno prodělaném covidu. Majitelé a pořadatelé nicméně stále mají možnost preventivní opatření vyžadovat. Zakrývání obličeje proto například zůstane povinné třeba v londýnské veřejné dopravě. Další části Spojeného království si určují svoje koronavirová opatření samostatně. Podle televize Sky News je taky uvolňují, nicméně do omezenější míry než Anglie.

Covidové certifikáty přestane od pátku pro vstup do restaurací, barů či posiloven vyžadovat Katalánsko. Podle poradců vlády tohoto španělského regionu přestal být s šířením koronavirové varianty omikron tento druh opatření efektivní. Katalánsko k rušení opatření přistupuje, ačkoliv registruje druhý nejsilnější výskyt koronavirové infekce mezi španělskými regiony.

Za možný "důležitý příspěvek k mírnění dopadů covidu-19" označila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová antivirotikum paxlovid, které ke schválení v sedmadvacítce nyní doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Tento přípravek podle ní může u pacientů s covidem-19 zabránit závažnému průběhu onemocnění a hospitalizaci. Odborníci lékového regulačního úřadu vyzdvihují jeho vysokou účinnost a mírné vedlejší účinky. Doporučení musí ještě schválit Evropská komise, to se však považuje za formalitu.

Švédský úřad veřejného zdraví se rozhodl, že nevydá doporučení, aby se proti covidu-19 očkovaly děti ve věku od pěti do jedenácti let. Přínos vakcinace podle něj u této věkové skupiny nepřevažuje rizika. V Česku se s ní začalo v polovině prosince.

Europarlament schválil poskytnutí 50 miliard eur Ukrajině

27.02.2024 21:50 Evropský parlament v úterý schválil navýšení víceletého rozpočtu unie do roku 2027, v jehož rámci…

Ukrajinci se pochlubili dalším sestřelem ruského letadla

27.02.2024 17:09 Ukrajinská armáda sestřelila další ruský letoun Su-34. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom v…

NATO nemá v plánu poslat vojáky na Ukrajinu

27.02.2024 14:47 Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý její generální…

Biden věří v zahájení příměří v Pásmu Gazy

27.02.2024 11:37 Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout…

Macron nevyloučil nasazení vojáků západních zemí na Ukrajině

27.02.2024 09:13 Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na…

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Související:

Nejnovější