Evropské země kvůli omikronu zpřísňují opatření nebo pravidla pro příjezd. Výjimkou nejsou více či méně přísné restrikce týkající se i očkovaných nebo částečně i plošné lockdowny.
Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí oznámil, že varianta omikron se šíří rychleji než delta a infikuje i očkované lidi a osoby uzdravené z nemoci covid-19. Hovoří o tom přesvědčivé důkazy. Experti předpokládají, že v několika týdnech omikron převládne nad dosud dominantní variantou delta.
Dnes ředitel Světové zdravotnické organizace pro Evropu (WHO) Hans Kluge vyzval země, aby se připravily na "výrazný a prudký nárůst" nových případů koronaviru způsobený variantou omikron; dosud ji zachytili v nejméně 38 z 53 zemí evropského regionu, do kterého WHO započítává Rusko, Turecko a bývalé země Sovětského svazu. V Portugalsku, Dánsku a Británii už jde o převládající variantu.
V Německu se podle dnešního oznámení bude nejpozději od 28. prosince moci v soukromí sejít nejvýše deset očkovaných osob. Tvrdá omezení pro neočkované zůstávají beze změny v platnosti. Diskotéky a kluby budou nadále uzavřené. Kancléř Scholz uvedl, že není vhodná doba pro oslavy a dodal, že opatření míří především na silvestrovské oslavy.
Portugalsko se dnes rozhodlo už na Vánoce zavést omezení, která chystalo od ledna. Od 25. prosince nejméně do 9. ledna se tam zavřou noční bary a diskotéky a ti, kdo mohou, mají pracovat z domova. Test na koronavirus bude potřeba i pro ubytování v hotelech či při vstupu do divadel nebo kin. O Vánocích, na Silvestra a na Nový rok bude nutný negativní test i pro vstup do restaurací. Na Silvestra se bude smět na veřejnosti shlukovat nejvýše deset lidí a bude zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti.
Švédsko pak dnes vyzvalo všechny zaměstnance, u kterých je to možné, aby pracovali z domova, a od čtvrtka zpřísní opatření týkající se omezení kontaktů mezi lidmi. V restauracích a hospodách bude povoleno obsluhovat jenom sedící hosty a mezi jednotlivými skupinami lidí bude muset být nejméně metrový odstup. Podle premiérky Magdaleny Anderssonové nová pravidla v praxi znamenají, že letos nebude možné pořádat silvestrovské oslavy v klubech.
Silvestrovské oslavy na Trafalgarském náměstí letos zruší i Británie. Mělo se tam sejít až 6500 lidí. Nahradí je speciální pořad stanice BBC, který se bude vysílat ze známého londýnského náměstí. Oslavy konce roku pak i letos omezí řada evropských měst. Například Paříž zrušila ohňostroj a koncerty na Elysejských polích.
V Dánsku začala v neděli platit zpřísněná opatření proti šíření koronaviru, která potrvají až do 17. ledna. Uzavřena byla kina, divadla, koncertní sály, zábavní parky, muzea a galerie. Obchody a gastronomické provozy s plochou menší než 2000 metrů čtverečních musejí zavést limity na počet zákazníků, restaurace smějí mít otevřeno do 23:00 a alkohol smějí podávat jen do 22:00 hodin.
Od neděle platí přísná uzávěra i v Nizozemsku, potrvá nejméně do 14. ledna. Obchody, které neprodávají nezbytné zboží, bary, posilovny, kadeřnictví a další podniky zůstanou zavřené. Domácnosti mohou přijímat pouze dva hosty, o svátcích čtyři. Povoleny zůstaly pohřby, farmářské trhy a profesionální sporty bez diváků. Restaurace mohou prodávat jídlo s sebou a obchody, které neprodávají nezbytné zboží, mohou nabízet službu vyzvednutí předem objednaného zboží. Školy zůstanou zavřené nejméně do 9. ledna.
Pro vstup do Řecka musí od neděle mít i očkovaní proti covidu-19 mít negativní test na koronavirus. Dosud při vstupu do Řecka potřebovali negativní testy na koronavirus jen neočkovaní. V pondělí zpřísnilo pravidla pro vstup do země také Rakousko. Do země mohou bez omezení vstupovat pouze lidé očkovaní posilovací dávkou. Uzdravení z covidu-19 a očkovaní dvěma dávkami musí nově předkládat negativní PCR test. Lidé bez negativního testu se musí zaregistrovat a po příjezdu se okamžitě odebrat do desetidenní karantény. Ta skončí nejdříve po pěti dnech, pokud je k dispozici negativní výsledek PCR testu, nebo osoba podstoupí očkování posilovací dávkou vakcíny.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.