Evropský parlament dal zelenou aktu o digitálních trzích

Evropský parlament (EP) dal zelenou aktu o digitálních trzích, jehož cílem je vrátit na digitální trh konkurenci a zamezit nekalým obchodním praktikám velkých internetových platforem. O finální podobě dnes odsouhlaseného textu nyní mohou začít vyjednávání s členskými státy sedmadvacítky.

EU (Evropská Unie)

Pro dnes hlasovalo 642 europoslanců, osm bylo proti a 46 se hlasování zdrželo. Novinka má unijním státům pomoci vyrovnat se s dominantním vlivem velkých firem, jako jsou Meta (Facebook), Google, Amazon či Apple, označované jako "gatekeepers", tedy společnosti významně ovlivňující provoz a podobu dění na internetu. Europarlament se ve své definici přiklonil k tomu, že společnosti musí podnikat nejméně ve třech státech unie a mít tržní kapitalizaci přes 80 miliard eur (přes dva biliony Kč).

Podle Evropské komise (EK) takové firmy mnohdy záměrně ztěžují konkurenci menším firmám. Návrh proto zakazuje některé postupy, které platformy využívají. Umožňuje komisi prověřovat a pokutovat on-line giganty za chování, které bude v rozporu s těmito pravidly.

"Digitální obři prokazatelně porušují pravidla hospodářské soutěže. Často proto vídáme v titulcích zmínky o miliardových pokutách pro technologické giganty. Řešit tato porušení pravidel případ od případu je ale neefektivní a pro podpoření konkurenčního prostředí na trhu neúčinné. Akt o digitálních trzích proto nastavuje pravidla, která tento problém řeší komplexně, " uvedl český pirátský místopředseda EP Marcel Kolaja, který je stínovým zpravodajem návrhu. Podle něj budou mít uživatelé nově možnost například komunikovat napříč sociálními sítěmi. Další pravidla mají podpořit inovace a lépe chránit spotřebitele. "Pro Evropu je to skutečně významný krok. Můžeme očekávat, že pravidla pro evropský trh budou ovlivňovat digitální trhy i celosvětově, podobně jako se tomu stalo například u pravidel pro ochranu osobních údajů, " dodal Kolaja.

Místopředsedkyně EP Dita Charanzová (ANO), která se na vyjednávání digitální agendy podílí, uvedla, že Akt o digitálních trzích přinese větší svobodu uživatelům a podpoří malé a střední firmy. "Když otevřeme trh více společnostem, těžit z toho budou hlavně spotřebitelé, kteří najednou dostanou větší nabídku. V současné době nemá uživatel například iPhonu možnost vybrat si aplikaci, o kterou stojí. Výběr má omezen nabídkou, kterou mu ´nadiktoval´ Apple. A to se Aktem o digitálních trzích změní," vysvětlila.

Schválený text se týká například poskytovatelů on-line zprostředkovatelských služeb, sociálních sítí, vyhledávačů operačních systémů, internetových reklamních služeb či cloud computingu, kteří naplňují definici "strážců". Pokuty za porušování pravidel se budou pohybovat mezi čtyřmi a 20 procenty celkového obratu.

Na základě dnes přijaté podoby textu mohou o jeho konečné formě nyní začít jednání s členskými zeměmi bloku, které svou pozici odsouhlasily už v listopadu. Jednání tak začnou za francouzského předsednictví v první polovině příštího roku. O druhé části "digitálního balíku", která se týká digitálních služeb, má plénum EP hlasovat v lednu.

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější