Evropský parlament ve čtvrtek schválil plány na zvýšení unijní produkce munice a raket. Unijní státy se s europoslanci dohodly na parametrech podpory výroby v Evropě minulý týden. Plánují investovat 500 milionů eur.
"Dnešní hlasování znamená další krok vpřed pro evropskou bezpečnost a obranu a také pro naši podporu Ukrajiny během probíhající ruské agrese. Zajistili jsme více munice pro Ukrajinu. Je to důkaz evropské solidarity," řekl lídr parlamentního vyjednávacího týmu Cristian Busoi.
Sedmadvacítka dříve slíbila, že Kyjevu dodá do jara příštího roku milion kusů dělostřelecké munice. Peníze mají přispět k naplnění slibu a také k podpoře výroby raketových střel, jejichž zásoby v Evropě se od začátku ruské invaze na konci loňského února tenčí.
Finanční prostředky mají posloužit k modernizaci a navyšování výroby v existujících zbrojovkách i ke vzniku nových závodů. Použít je půjde i na modernizaci zastaralé munice a přeškolení zaměstnanců.
EU už v zájmu urychlení dodávek pro Ukrajinu v březnu vyčlenila miliardu eur na kompenzace pro státy, které pošlou munici z vlastních skladů. Druhou miliardu vydá za společné nákupy munice.
Agátě Hanychové se daří především v podcastovém byznysu, kde si přichází na slušné peníze, které loni investovala do zajímavého realitního projektu. Nyní se ale rozhodla, že by ho ráda ukončila. Jaký to má důvod?
V Česku začíná třetí červnový a i letní týden, jenž přinese zásadní změnu počasí. Očekávají se setrvale rostoucí teploty, které vyvrcholí nástupem horké vlny v závěru pracovního týdne. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Pražští kriminalisté se během víkendu začali zabývat dalším násilným trestným činem. V noci na neděli došlo ke konfliktu dvou cizinců v Trojické ulici, kdy jeden vytáhl nůž a druhého muže bodl. Napadený zranění podlehl. Případ je tak prověřován pro podezření z vraždy.
Ewa Farna má za sebou první z trojice největších koncertů kariéry. V neděli večer vystoupila v pražském Edenu, kde se tisíce jejích fanoušků dozvěděly velkou novinku. Slavice připravila nové album, které už si první příznivci mohli poslechnout.
Americký prezident Donald Trump v neděli slaví kulaté 80. narozeniny. Gratulace mu dorazila i z Česka. Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo pozoruhodný text přání šéfa české diplomacie Petra Macinky (Motoristé).
Mistrovství světa ve fotbale je v plném proudu. Po 20 letech se ho účastní i český národní tým, kterému nepochybně drží palce i slavné osobnosti. Zvlášť jedno jméno rezonuje po úvodní prohře v utkání s Jižní Koreou.
Nikola Hezucká má za sebou nejtěžší chvíle svého života, ale především kvůli synovi se snaží žít dál. Některým lidem to ale vadí, takže to schytala, když se na jedné akci usmála. Vdova si to nicméně nenechala líbit a odzbrojila fanoušky upřímnou reakcí.
ANO premiéra Andreje Babiše je nadále jasným hegemonem české politiky. Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz by ho volila téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest samostatně kandidujících subjektů.
Felix Slováček toho v životě zažil opravdu hodně. Snad ani není nutné připomínat, že například loni přišel o milovanou dceru Aničku. Není tak každopádně překvapením, že se hudebník stal předmětem zájmu filmařů, kteří o něm chtějí natočit film.
Byla to svého času televize Jaromíra Soukupa. Teď to vypadá, že její konec je opravdu neodvratný. Společnost, která provozovala TV Barrandov, je v procesu zániku. Diváci přesto kanály nadále naladí.
Vztahy Tomáše Macháče se v posledních dnech opět hodně řeší. Jeden podle všeho skončil, ale hned na něj navázala nová láska. Podle dostupných informací se tenista zakoukal do další dobře známé dívky.
Tropické počasí se do Česka navrátí v nadcházejícím týdnu, potvrdili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty by výjimečně mohly dosáhnout až 35 stupňů. Hrozit zřejmě budou i bouřky.