Současná vysoká inflace v České republice není pouze důsledkem vnějších vlivů jako pandemie covidu nebo válka na Ukrajině, velký podíl na ní mají například přehřátý trh práce nebo rozhazovačnost minulé vlády v době pandemie covidu.
V tiskové zprávě to uvedl Tomáš Havránek z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), který se zabývá makroekonomickými dopady v souvislosti s pandemií.
"Česká republika má přehřátý trh práce, což vede k tlaku na vyšší mzdy a prohlubuje inflaci. Jejím dalším důvodem je 'rozhazování' peněz předešlou vládou za covidu, negativní roli hrála i loňská hysterická rétorika České národní banky," shrnul Havránek, který je také členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Meziroční inflace v září vzrostla na 18 procent a patřila mezi nejvyšší v Evropské unii. Rychleji rostly ceny pouze v pobaltských zemích a v Maďarsku, v eurozóně byla inflace deset procent.
"Odhaduji, že z naší aktuální inflace je deset procent dovoz a zbytek je náš příspěvek. Máme přehřátý trh práce, málo lidí je ochotných pracovat a proto je tlak na vyšší mzdy. Zadruhé byla naše vláda (Andreje Babiše z ANO) za covidu rozhazovačnější než vlády jiných zemí. Rozdala masivní plošné kompenzace, do čehož patří i plošné přídavky na děti nebo nárazové zvyšování důchodů," uvedl ekonom.
Za třetí problém označil rétoriku České národní banky, která sice spirálu zdražování nezpůsobila, ale podle něj se na ní podílela. Uvedl zejména výroky, že je třeba zvyšovat úrokové sazby, protože inflace vystoupá do závratných výšin. "Zvyšování sazeb možná inflaci tlumilo méně, než jak ji zvyšovala špatná komunikace ČNB. Důležité je prodat eura, která ČNB nakupila během doby, kdy intervenovala proti koruně, aby ji oslabila. Celkově jde zhruba o 140 miliard eur. Kdyby koruna posílila, zlevnilo by to dovážené zboží, tedy i ropu a plyn. Kdyby to ČNB spustila před rokem, dnes bychom neměli inflaci 17 procent, nýbrž třeba jenom devět procent," doplnil Havránek, který stojí za projektem zrusme-inflaci.cz.
Na prodeji eur by sice podle něj ČNB prodělala, ale je to cesta, jak inflaci porazit. Uvedl, že důležité je, aby se lidem vyplatilo spořit. Zatímco ČNB směřuje k dvouprocentnímu inflačnímu cíli, podle Havránka je ideální inflace nulová. "Když zrušíme inflaci, peníze přestanou ztrácet na hodnotě. Budeme moct šetřit na účtu v bance nebo doma v hotovosti bez nejistoty a složitostí. Inflace spoření zabíjí," dodal ekonom, který byl v minulosti poradcem viceguvernéra ČNB Aleše Michla, který je nyní guvernérem centrální banky.
Předpověď počasí na velikonoční svátky je mimořádně žádaná. Meteorologové už přitom začínají tušit, jak bude. A mají alespoň částečně dobré zprávy. Počasí se totiž má před svátečním víkendem zlepšovat.
Český šoubyznys se připravuje na jedno velké dubnové jubileum. Lucie Bílá oslaví kulaté 60. narozeniny, přípravy už jsou v plném proudu. Například vznikají speciální známky. Do oběhu se dostanou na začátku příštího měsíce.
Policie vznesla obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Podezřelému muži, který byl s obětí v rodinném vztahu, hrozí až výjimečný trest. Policisté žádají o vzetí obviněného do vazby.
Michaela Saláková na tento březnový týden jen tak nezapomene. Velmi se totiž strachovala o svého tatínka, který se ztratil v zahraničí. Dokonce se ukázalo, že ho našli v jiné evropské zemi než byla ta, kam měl namířeno.
Hasiči ve čtvrtek vyjížděli k požáru jedné ze známých pražských divadelních scén. Vzplála opona, několik stovek lidí muselo být evakuováno. Nejméně pět osob zároveň skončilo v péči zdravotníků.
Cesty Jitky Boho a Lukáše Langmajera se rozešly, ale osudy bývalých partnerů se v poslední době hodně řeší. V uplynulých dnech byl velkým tématem návrat herce k manželce. Co tomu říká modelka?
Počasí v Česku se mění před očima. Meteorologové i ve čtvrtek varují, tentokrát před silným větrem. V nárazech bude dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Výstraha před novou sněhovou pokrývkou v oblasti Beskyd zůstává beze změny.
Slovensko smutní, protože tamní televizní scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku pouhých 45 let náhle zemřela známá moderátorka Martina Veselovská. K úmrtí došlo během uplynulého víkendu.
Taťána Kuchařová se do právních bitev pustila se vší vervou. Po žalobě ze strany bývalého manžela Ondřeje Gregora Brzobohatého se sama pustila do sporu s mužem, který s ní spolupracoval na poli PR. Modelka po dotyčném požaduje nemalou částku.
Nové informace se objevily o podezřelých v případu pátečního požáru v Pardubicích. Policie v úterý informovala o zadržení trojice osob, z nichž dvěma, které se nacházejí v Česku, byla soudem potvrzena vazba. První detaily se objevují i o ženě zadržené na Slovensku.
Pětatřicetiletá Ivanna Lisette Ortizová, která čelí obvinění ze střelby na dům zpěvačky Rihanny, ve středu 25. března před soudem prohlásila, že je nevinná. Žena z Floridy je obžalována z několika závažných trestných činů, včetně pokusu o vraždu. Incident se odehrál 8. března u sídla v Beverly Hills, které popová hvězda sdílí se svým partnerem A$AP Rockym a jejich třemi dětmi.
Americký komik a herec Bill Cosby byl v občanskoprávním sporu shledán vinným ze zdrogování a znásilnění bývalé servírky Donny Motsinger. Rozsudek přichází neuvěřitelných 54 let po incidentu, který se odehrál v roce 1972. Porota v Santa Monice po třídenním jednání nařídila osmaosmdesátiletému Cosbymu zaplatit oběti odškodné ve výši přesahující 19 milionů dolarů.