Expert: Nejzajímavějším momentem kampaně je vzestup Nerudové

Dramatický vzestup ekonomky Danuše Nerudové díky profesionální a velmi dobře zpracované kampani je podle konzultanta Karla Komínka z Institutu politického marketingu zatím nejzajímavějším momentem kampaně před prezidentskými volbami. Za klíčové pro závěr kampaně považuje velké televizní debaty, na které se podle něho nyní kandidáti připravují zejména na diskusích s občany. Řekl to dnes ČTK.

Danuše Nerudová

Nerudová měla podle květnového výzkumu agentury Median podporu 3,5 procenta dotazovaných, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) by tehdy získal 28,5 procenta a někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel 19,5 procenta hlasů. Podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince by Nerudovou podpořilo 28 procent respondentů, což jí poprvé zajistilo první místo. Babišovi model přisoudil 26,5 procenta hlasů a Pavlovi 23,5 procenta.

Komínek považuje vzestup Nerudové za dramatický. "Z mého pohledu je prozatím nejzajímavějším momentem kampaně," uvedl. Její kampaň je profesionální a velmi dobře zpracovaná. "Dokáže vyvolat dojem skutečné občanské kandidátky a má správně načasované a silné momentum. Zároveň ale bude velmi obtížné toto momentum udržet, protože nás čeká poslední měsíc kampaně, který bude plný televizních debat," míní.

Do debat podle něj všechny týmy své kandidáty pečlivě připravují, ale vždy jde o situaci, kterou nemají plně pod kontrolou. "V nestřežený moment mohou někteří z kandidátů přestat dodržovat nacvičený postup a celá kampaň se může zhroutit jako domeček z karet," uvedl Komínek. Za klíčové považují lednové debaty i kandidáti, což je podle Komínka zjevné z toho, že téměř všichni pečlivě objíždějí republiku a debatují na menších pódiích, kde získávají zkušenosti a "ještě není tolik v sázce."

Babiš naopak koncem listopadu oznámil, že se do konce roku nezúčastní žádné debaty kandidátů. "Je to strategické rozhodnutí a za mne dává perfektní smysl," uvedl Komínek. Cílem debat je podle něj především zviditelnit kandidáta a seznámit veřejnost s jeho postoji, což v Babišově případě není potřeba. "Uvědomuje si to i jeho tým - samotná tisková konference k ohlášení kandidatury byla rámována slovy 'prostě Andrej Babiš, jakého dobře znáte'," vysvětlil.

Díky neúčasti v debatách má podle Komínka Babiš prostor, aby se věnoval kampani tam, kde mu to může potenciálně přinést větší zisk. "Zároveň tím neodkrývá karty oponentům a hlavně minimalizuje riziko, že nepodá optimální výkon - právě neschopnost kontrolovat své emoce je jednou z jeho největších slabin," míní Komínek.

O Vánocích však podle něho musí nastat určitý útlum kampaně. "Lidé mají úplně jiné starosti. To ale neznamená, že o kandidátech dva týdny neuslyšíme. Jedním z důležitých cílů prezidentské kampaně je i vyvolat pocit, že nám daný kandidát rozumí a je jeden z nás. Proto nás budou zásobovat fotkami z rodinné pohody a zdůrazňovat, jak jsou tradice pro ně osobně důležité, zejména na sociálních sítích," uvedl Komínek.

Spojenci by měli v podpoře Ukrajině projevit víc odvahy, řekl Pavel AFP

02.02.2023 18:14 Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by…

V Praze se dokončuje dohoda o koalici

02.02.2023 18:11 Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN v Praze finalizují dohodu o magistrátní koalici, o…

Vláda chce prověřit marže zemědělců, potravinářů a řetězců

02.02.2023 18:08 Vláda chce prověřit ceny u zemědělců, potravinářských podniků a obchodních řetězců. Cílem je…

ANO pošle dopis Pavlovi, chce v něm shrnout problémy společnosti

02.02.2023 12:45 Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout…

ČSÚ: Výdaje na bydlení rostly poprvé za poslední roky více než příjmy

02.02.2023 12:42 Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich…

ANO bude prosazovat neděli jako den jednodenních voleb

02.02.2023 12:36 Aktualizováno Opoziční hnutí ANO bude v souvislosti s vládními zákony na úpravu voleb ve Sněmovně navrhovat, aby…

Politologové: Pavel nyní připravuje politickou scénu na své budoucí…

02.02.2023 12:25 Je běžné, že zvolení, ale ještě neinaugurovaní prezidenti vstupují do kontaktů s jinými hlavami…

Za zapojení do bojů na Ukrajině muž opět dostal 20 let vězení

02.02.2023 12:19 Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes soud znovu uložil…

VZP: Lidé neznají cenu léčby hrazené z pojištění

02.02.2023 11:36 Lidé neznají cenu léčby hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Všeobecná zdravotní pojišťovna …

Počasí v Česku komplikuje dopravu, omezilo provoz na D1

02.02.2023 09:08 V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů…

Související:

Nejnovější