Proud uprchlíků z Ukrajiny napadené Ruskem je v evropském měřítku asi nejsilnější od přesunů obyvatelstva po druhé světové válce a možná nejrychlejší v dějinách kontinentu. Česká azylová a migrační kvůli tomu prodělala zásadní změnu, situace ovlivnila také nahlížení veřejnosti na uprchlíky, uvedl odborník na migraci Robert Stojanov, který působí na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univezity v Brně. Vysoká škola poskytla jeho komentář médiím.
Přítomnost migrantů byla v minulosti v České republice podle odborníka spíše tolerovaná než vítaná a migrační politika státu se zakládala na jednoduchém předpokladu, že migranti odejdou poté, co poptávka po jejich pracovní síle skončí. "Stát tak jejich usazení v České republice a další integraci prakticky nepodporoval," uvedl Stojanov.
Česká praxe byla podle odborníka vysoce restriktivní i vůči imigrantům ze Sýrie, Iráku či Afghánistánu, tedy také válkou postižených zemí. "Ukrajinské ženy a děti dokázaly prolomit hráz neochoty udělování azylu a pracovních povolení ze strany státu. Možná ještě důležitějším dopadem je fakt, že imigranti pro Čechy už nebudou jen pracovníci na stavbách, ale také lidé se svými strastmi, emocemi a sny žít normální život jako my. Je dobře, že je u nás vítáme a jsme ochotni jim pomoci či dokonce se rozdělit o naše domovy," uvedl vědec.
Od ruského vpádu na Ukrajinu už do Česka podle odhadů přišlo nejméně 100.000 uprchlíků z Ukrajiny. Ještě víc jich přešlo hranice do Polska či Moldavska, odcházejí také do řady dalších evropských zemí. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Ukrajiny uprchlo kvůli válce 1,735 milionu lidí.
"Jedná se tak o největší jednolitý migrační proud od těch, co nastaly po ukončení dopadů druhé světové války v Evropě a pravděpodobně nejrychlejší v dějinách tohoto kontinentu," řekl Stojanov.
Odborník očekává, že z Ukrajiny odejde tři až pět milionů lidí, možná i více, v závislosti na míře eskalace konfliktu. Další lidé zůstanou na Ukrajině jako takzvaní vnitřní uprchlíci. Obvykle jich bývá víc než těch, kteří odejdou do ciziny. Z řady důvodů nemají možnost zemi opustit a uvíznou někde v "meziprostoru". "Domnívám se, že i na tyto vnitřní migranty by se měla soustředit humanitární pomoc ve snaze nabídnout jim alespoň základní bezpečí ve formě jídla, pití, základní hygieny, tepla, možnosti kde spát. A případně se snažit je dostat do bezpečí z válkou postižené země," uvedl Stojanov.
Odchod Ukrajinců směrem na západ urychluje dosud funkční dopravní infrastruktura a také "migrační sítě" vybudované ještě před válkou. "Zatímco infrastrukturu Rusové postupně ničí svými zbraněmi, tak kapacita migračních sítí bude stoupat s přibývajícími počty uprchlíků mimo území Ukrajiny. Lidé tak budou vědět, kam se mohou vystěhovat, budou mít zprávy, jak to tam vypadá a za kým budou moci přijet," dodal Stojanov.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.
Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny.
Česko na uplynulý týden jen tak nezapomene, protože odešel jeden z nejoblíbenějších českých herců. Dlouholeté přátelství pojilo zesnulého Jiřího Bartošku s kolegyní Dagmar Havlovou. Jak bývalá první dáma prozradila, znali se přes půlstoletí.