Expert se vyjádřil k možnému jmenování nového předsedy ÚS Zemanem

Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo protiústavním krokem, míní expert na soudnictví David Kosař. V rozhovoru s ČTK varoval před rozkolísáním systému a těžko předvídatelnými důsledky. Nového předsedu ÚS lze jmenovat až poté, co se funkce uvolní, zdůraznil Kosař, jenž je vedoucím Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Miloš Zeman

Některá média v minulých dnech spekulovala o tom, že se prezident Miloš Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce jmenovat šéfem ÚS Josefa Fialu, nynějšího řadového člena. Prezident se k věci dosud nevyjádřil, jeho kancléř Vratislav Mynář údajný plán označil za spekulace. V čele soudu do srpna stojí Pavel Rychetský. Fialu by tedy Zeman musel jmenovat s odloženou platností, což je možnost, kterou sice ústava výslovně nezakazuje, ale podle Kosaře nikdo nepočítal s tím, že by někdo základní zákon státu vykládal právě tímto způsobem.

"Byl by to nebezpečný nesystémový krok, na který lze právně čistým způsobem těžko reagovat," uvedl Kosař.

S většinou kolegů se Kosař podle svých slov shoduje na tom, že předčasné jmenování nového předsedy lze následně hodnotit jako paakt, nicotné rozhodnutí. Je však otázkou, kdo, kde a jakým způsobem se může proti takovému paaktu bránit, případně jakým způsobem lze rozhodnutí nahradit či překlenout.

"Nový prezident by případně měl vyjádřit názor, že k paaktu nepřihlíží, a jmenovat někoho nového," naznačil Kosař. Právní cesty, jak takový paakt napadnout u soudu, si lze podle něj také představit, ale jsou krkolomné. Největší šanci by prý měl jiný člen ÚS, který by se domáhal toho, že má subjektivní právo, aby byl brán v potaz jako potenciální předseda. Prezident totiž pro tuto funkci vybírá pouze z členů ÚS – a tím, že by Zeman konal předčasně, ochudil by ostatní ústavní soudce o možnost být vybrán novým předsedou. V situaci případného "dvojvládí" by podle Kosaře bylo také důležité to, komu končící předseda Rychetský funkci fakticky předá a jak se k situaci postaví ostatní členové soudu.

Obecně se Kosař domnívá, že by veřejnost, odborníci i politici měli vytvářet tlak na to, aby prezident podobným způsobem nerozhodnul, případně aby jeho kandidát nabídku nepřijal. Pokud ji přijme, měla by jej odborná obec v podstatě ostrakizovat, míní Kosař. Ostrakizace znamená vyobcování z profesní komunity a přerušení kontaktů.

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa dnes v souvislosti se spekulací o možném Zemanově kroku poukázal na princip dělby moci. Politici se podle něj vždy snaží ovlivňovat moc soudní, a to i prostřednictvím personálních rozhodnutí. "Neměli by ale v justici nacházet horlivé pomocníky," řekl ČTK Baxa s tím, že k uskutečnění podobného plánu "vždycky musí být dva". Kosař ale s poukazem na dlouhodobou justiční krizi v Polsku řekl, že se "bohužel vždy najde někdo, kdo tu funkci chce tolik, že ji přijme".

"Jsou to spekulace," řekl dnes Frekvenci 1 na dotaz k údajnému Zemanovu plánu kancléř Mynář. "Z oficialit nás čeká ještě jmenování členů bankovní rady ČNB a vím, že pan prezident ještě přemýšlí o nominaci na jedno uvolněné místo na post ústavního soudce. Čekají nás do konce mandátu také některé státní návštěvy v podobě Slovenska - případně Izraele, Srbska, Rakouska a Německa," uvedl Mynář.

Zákony postihující lidi z komunity LGBT+ jsou nespravedlností, říká papež

05.02.2023 18:46 Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností.…

Nespokojení lidé mohou ohrozit demokratické základy ČR, varovalo vnitro

05.02.2023 16:56 Aktualizováno Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit…

Policie loni řešila 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

05.02.2023 15:44 Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je…

Pavel by Zemanovo jmenování šéfa ÚS musel ignorovat, míní Rychetský

05.02.2023 14:53 Aktualizováno Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce…

TOP 09 podle Pekarové Adamové podporuje zvýšení věku odchodu do důchodu

05.02.2023 14:32 Aktualizováno Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou…

Pekarová Adamová vezme na Tchaj-wan zástupce desítek firem

05.02.2023 14:03 Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory…

Pokutu 35 tisíc za porušení pravidel ve volbách do Senátu dostalo ANO a…

05.02.2023 10:38 Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté.…

Policie na slovenských hranicích zadržela 9660 lidí, vstup odmítla 2636…

05.02.2023 10:03 Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od…

Jurečka navrhne úpravu valorizace penzí, platit by mohla od příštího roku

05.02.2023 09:08 Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou…

Pavel nepočítá s vojenskou přehlídkou během inaugurace

05.02.2023 08:40 Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace…

Související:

Nejnovější