Expert: Ukrajině se Rusy podařilo zmást, odkrývá to nedostatky ruské armády

Současnou protiofenzivou v Charkovské oblasti se Ukrajině podařilo protivníka zmást. ČTK to řekl Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany v Brně. Ruští okupanti podle něj očekával protiofenzivu na jihu. Vývoj naznačuje možné převzetí iniciativy ukrajinskou armádou, minimálně v severní části fronty, řekl Petráš. Protiofenzíva podle něj také odkryla nedostatky ruské armády.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinská protiofenziva v oblasti Charkova byla podle Petráše překvapením nejenom pro ruskou armáda, ale de facto pro světovou veřejnost. "Navzdory omezenému potenciálu zbraňových prostředků se podařilo ukrajinské armádě zmást ruského protivníka, který očekával operaci v jižní části fronty, tedy v oblasti Chersonu. Ukrajinská armáda naopak dokázala přesunout a nepozorovaně soustředit síly na severu," popsal situaci Petráš.

Protiofenziva v období do 10. září pak podle něj spočívala v rychlém manévru ukrajinských mechanizovaných jednotek s poměrně značnou palebnou silou a s podporou dělostřelectva a částečně i letectva, a to ve slabém Rusy okupovaném místě. Následovalo prolomení předního okraje ruské linie, proniknutí do značné hloubky okupovaného území a přinucení ruských jednotek k ústupu.

"V uvedeném případě se jedná o poměrně standardní manévr, který však vyžaduje vysokou organizovanost a koordinaci velení. Kromě toho je však potřebné, i správně určit slabé místo protivníkova sil a čas, kdy musí operace proběhnout. To, co se odehrálo v posledních dnech a hodinách v severní části fronty, hovoří o vysoké schopnosti ukrajinské armády provádět efektivní vojenské operace," uvedl Petráš.

Současná protiofenziva podle něj také odhalila nedostatky na straně ruské armády. "Ať už se jedná o situaci v jižní části frontové linie, v oblasti Chersonu, v části východní, tedy oblast Siversk a Bachmut, či oblast Charkova, jedná se z ruské strany jednoznačně o zásadní nedostatky v několika klíčových oblastech schopností, a to především v oblasti zpravodajského zajištění operace, v oblasti velení a řízení. Klíčový problém však bude v celkové logistické podpoře v kontextu technické úrovně stavu používané vojenské techniky a zbraňových systémů," uvedl Petráš. Doplnil, že od těchto skutečností se pak odvíjejí další chyby, které se markantně projevují při plánování operace a v průběhu jejího vedení.

Současný vývoj operace podle něj naznačuje možné převzetí operační iniciativy ukrajinskými silami, minimálně v severní části fronty. "Byť se před několika dny zdálo, že jakákoliv ukrajinská protiofenziva narazí na nedostatečné či absentující materiální vybavení, ukazuje se že bojový duch a étos ukrajinských obránců dokáže tyto nedostatky nahradit," poukázal odborník.

Morální a psychická výhoda vyplývající z tohoto operačního úspěchu pak podle něj případně může vést k demoralizaci protivníka. "Ovšem až čas ukáže, zda získanou operační výhodu dokáže ukrajinská armáda udržet a posléze přetavit do výhody strategické," dodal Petráš.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Výsledek Moskvou organizovaného hlasování podle Kuleby nic nezmění

27.09.2022 21:37 Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic…

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, zní z Francie

27.09.2022 21:22 Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná…

Rusko válku politicky prohrálo, jeho izolace roste, řekl Borrell

27.09.2022 19:58 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Habeck: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Stoltenberg varoval Rusko před užitím jaderných zbraní a odsoudil…

27.09.2022 19:39 Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením…

Slovensko odsouhlasilo vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:38 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Související:

Nejnovější