Experti: Nutnost PCR testů na kongresech nad 1000 lidí jejich konání nenaruší

Zrušení možnosti prokázat se při účasti na kongresu nad 1000 lidí antigenním testem, a tedy nutnost předložení dokladu o negativním PCR testu, dokončeném očkování nebo prodělání koronaviru, jejich konání podle expertů nenaruší. Kongresy s takovým množstvím účastníků se nyní uskutečňují výjimečně.

Test na přítomnost nemoci covid-19

Pokud by takové opatření platilo delší dobu, kdy už se s tak velkými akcemi počítá, organizátorům by v některých případech mohly vzrůst náklady. ČTK to dnes řekli Hana Krejbichová z Prague Convention Bureau, Jan Patera za společnost Blue Events a generální ředitelka Kongresového centra Praha Lenka Žlebková.

Kvůli růstu počtu potvrzených případů koronaviru vláda na dnešním jednání schválila, že od 22. listopadu nebudou lidé na akcích nad 1000 účastníků k prokázání bezinfekčnosti použít antigenní test. Kromě hudebních, divadelních nebo sportovních událostí se to týká kongresů či vzdělávacích akcí.

Jediná událost takového rozsahu, kterou Blue Events podle Patery pořádá, je Retail Summit. Další ročník je plánovaný na duben příštího roku a Patera doufá, že situace kolem šíření nákazy bude v tu dobu opět lepší. "Letos v září jsme u této akce dodrželi limit 1000 lidí, případně bychom to tedy zopakovali. Z účastníků bylo přitom zhruba 90 procent očkovaných. Ti ostatní by se tak museli registrovat den předem, pokud bychom měli víc než 1000 lidí," uvedl.

Většina kongresů a konferencí nad 1000 účastníků bude podle Krejbichové pravděpodobně nadále pořádána ve virtuální či hybridní formě, kdy je část lidí na místě a část dění sleduje on-line.

Organizátoři akcí podle Krejbichové nařízení bedlivě sledují a s testováním účastníků vždy počítali. "Situaci ulehčují mobilní testovací týmy, které jsou schopné testovat účastníky přímo v místě konání kongresů a výsledky zmíněných PCR testů doručit i již do několika málo hodin od odebrání vzorků," řekla dále.

Mezinárodní kongresy pro 1000 a více účastníků se letos podle Žlebkové nekonají kvůli neustálým změnám pravidel cestování. Domácích kongresy se zase nekonají v tak vysokých počtech. Citelné narušení Žlebková čeká ale u hudebních a divadelních představení. Plánované akce už nyní podle ní pořadatelé často ruší, protože lidé kupují vstupenky na poslední chvíli a nelze tak odhadnout návštěvnost a finanční návratnost. Platba za PCR test a nutnost delšího plánování mohou podle ní odradit ještě víc diváků.

V případě kongresů a konferencí se do Prahy podle neziskové společnosti Prague Convention Bureau, která reprezentuje hlavní město v kongresovém průmyslu, vracejí hlavně malé korporátní akce s místní účastí. U zahraničních událostí je oživení po zmírnění protiepidemických opatření pomalé.

V tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních se podle dat Českého statistického úřadu za první dvě čtvrtletí letošního roku konalo 535 konferencí, zúčastnilo se jich 44.583 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím loni jde v počtu konferencí o propad o 81 procent, v počtu účastníků o 85 procent.

V Česku je zřejmě druhý případ výskytu varianty omikron

07.12.2021 19:56 V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron, a to v rodině ženy z Liberce,…

ÚZIS: Počet hospitalizací s covidem bude ještě nejméně týden růst

07.12.2021 17:53 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

Vláda chce vyslat až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

07.12.2021 16:59 Aktualizováno Končící vláda hnutí ANO a ČSSD chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro…

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství opět žádá Sněmovnu o vydání Babiše ke stíhání

07.12.2021 16:21 Aktualizováno Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Zemanovi v pátek skončí izolace, schůzky dál povede z "akvária"

07.12.2021 16:06 Izolace prezidenta Miloše Zemana bude ukončena pravděpodobně v pátek, všechny schůzky s kandidáty…

Zeman se dnes s Nekulou nesejde, kandidát na ministra má pozitivní test

07.12.2021 15:39 Schůzka kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) s prezidentem Milošem Zemanem se…

Do babyboxu v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko

07.12.2021 14:37 Do babyboxu umístěného v areálu Slezské nemocnice v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko. Je…

Některé školy i hejtmani chtějí delší vánoční prázdniny, další jsou ale…

07.12.2021 13:48 Ředitelé některých škol prodlouží kvůli epidemii koronaviru vánoční prázdniny, i když to…

DPP neplánuje přejít na prázdninový provoz MHD dříve

07.12.2021 13:34 Pražský dopravní podnik (DPP) neeviduje větší množství řidičů v pracovní neschopnosti kvůli…

Související:

Nejnovější

reklama