Experti prozradili, do čeho se v roce 2023 vyplatí investovat

Rok 2023 bude pro investování obtížný, analytici doporučují zejména státní dluhopisy, drahé kovy či akcie společností ze zbrojařského či farmaceutického průmyslu. Vyplývá to z odpovědí analytiků na dotazy ČTK.

zlato

"Trhy aktuálně nemůžeme označit za zdravé a to bude platit pravděpodobně i po většinu příštího roku. Namístě je nadále velká opatrnost. Nelze říci jedno aktivum nebo odvětví, kam by zaručeně měli lidé investovat. Rozhodně by však měli své peníze vkládat do aktiv, kterým rozumí," řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Příliš se podle něj nyní nevyplatí reality, jako například nákup investičního bytu. Hypotéky jsou extrémně drahé, byty přitom příliš nezlevňují, někde dokonce zdražují. Mezi Čechy jsou vysoce oblíbené investice do cenných kovů, zejména pak zlata. Tomu by se v příštím roce mohlo dařit, dodal.

Analytik XTB Štěpán Hájek vidí jako aktiva, která mají větší šanci na zisk, státní a korporátní dluhopisy. Státní dluhopisy mají za sebou jeden z nejhorších roků ve své historii. Kvůli vysoké inflaci a rostoucím sazbám jejich ceny výrazně klesly. Na dluhopisech tedy není příliš prostoru pro pokles, a naopak lze kombinovat dividendový výnos s tím kapitálovým. "Jde tak o jednu z nejzajímavějších investičních myšlenek s relativně nízkým rizikem v horizontu dvou let," dodal. Zajímavě vypadá také zlato. Americký dolar by měl příští rok v reakci na pokles inflace spíše klesat, což podpoří zlato v růstu, odhadl.

Vhodnou investiční strategií pro rok 2023 by podle analytika Portu Marka Maliny bylo diverzifikované portfolio s mírně agresivní strategií složené především z globálních akciových trhů a v menší míře z dluhopisů nebo zlata. Domnívá se, že zejména druhá polovina příštího roku by mohla být ve znamení oživení akciových trhů. Větší optimismus na trzích by mohl znamenat nadprůměrnou výkonnost pro technologické a růstově orientované akcie. V průběhu roku by se mohlo nadále dařit energetickému sektoru, který těží z drahých komodit, podotkl.

Své místo v portfoliích investorů by si měly najít i dluhopisy, uvedl. Kvalitní dluhopisy nabízejí roční výnos kolem 3,5 procenta při relativně nízkém riziku. Po slabém roce 2022 by rok 2023 mohl být lepší i pro některé drahé kovy, jako je zlato a stříbro, poznamenal.

Makléř Wood & Company Vladimír Vávra by, co se sektorů týče, minimálně v úvodu roku doporučil vyhnout se cyklickým odvětvím a setrval by u defenzivních sektorů jako například farmacie, zdravotní péče či zboží každodenní spotřeby. Bezpečným přístavem by i nadále mohly být akcie v obranném sektoru, a to nehledě na vývoj geopolitické situace. Příležitosti by hledal také v evropském telekomunikačním sektoru.

Vávra vidí jako pozitivní akcie producentů mědi. "S rozvojem elektromobility, obnovitelných zdrojů a potřebě investic do modernizace přenosových sítí budeme svědky mohutného nárůstu poptávky po této komoditě," dodal.

Samostatnou kapitolou jsou podle Lajska alternativní investice. Zájem o tyto investice výrazně roste s obavami o inflaci. Jde například o známky, víno, whisky, umění, veterány nebo třeba kabelky. Z pohledu do historie možná překvapivě právě tato aktiva (známky, víno) nejlépe porážejí inflaci, uzavřel.

Témata: ekonomika | zlato

Cenové stropy v lednu snížily ruské tržby z vývozu ropy a plynu o 30…

05.02.2023 17:27 Cenové stropy snížily v lednu meziročně tržby Moskvy z vývozu ropy a plynu o téměř 30 procent, tedy…

Hampl: Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě

05.02.2023 15:37 Aktualizováno Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v…

Inflace v lednu zrychlila, analytici ji odhadují mezi 16,2 a 19 procenty

05.02.2023 08:18 Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a…

Analytici: Pokles cen energií na trhu brzdí dražší emisní povolenky

03.02.2023 12:36 Ceny emisních povolenek v posledních dnech výrazně rostou, což v současnosti brzdí další pokles cen…

Česká ekonomika poklesne jen o 0,3 procenta, odhaduje ČNB

02.02.2023 17:17 Česká národní banka (ČNB) dnes zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles…

E.ON sníží od poloviny února milionu stálých zákazníků ceny energií pod…

02.02.2023 16:48 Energetická společnost E.ON sníží od poloviny února všem svým stálým zákazníkům bez fixací ceny…

Rada ČNB nechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

02.02.2023 16:13 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání znovu ponechala základní úrokovou…

Škoda čeká růst prodejů v Česku, příští týden ale také omezí výrobu

02.02.2023 12:23 Škoda Auto letos v České republice očekává růst prodejů o více než pět procent z loňských 62.905…

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily

02.02.2023 08:18 Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37…

Meziroční míra inflace v eurozóně pokračovala v lednu v nečekaně rychlém…

01.02.2023 11:45 Meziroční míra inflace v eurozóně pokračovala v lednu v nečekaně rychlém poklesu z předchozích…

Související:

Nejnovější