Experti v Izraeli chtějí čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 až po plošném podání třetí

Izraelští zdravotničtí odborníci, kteří působí jako poradci vlády v postupu proti covidu-19, nedoporučili zavést čtvrtou dávku očkování pro běžnou populaci. Dávají přednost tomu dokončit očkování co největšího množství lidí třetí, posilovací dávkou vakcíny, informoval izraelský deník Haarec.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

V době, kdy se šíří nová a vysoce přenosná koronavirová varianta omikron, navrhl možnost začít s aplikací čtvrté dávky premiér Naftali Bennett i ministr zdravotnictví Nican Horovic. Odborníci čtvrtou dávku zatím nedoporučují ani pro seniory a lidi s nižší imunitou.

Experti, kteří jednali v noci na dnešek, dále nedoporučili zkrácení doby mezi druhou a posilující, třetí dávkou očkování. Posuzovali návrh zkrátit tuto dobu ze současných pěti na tři měsíce a uspíšit tak ochranu občanů před rychle postupující variantou omikron.

Dalším doporučením odborného týmu je prodloužit rekonvalescenci lidí nakažených omikronem na čtrnáct a dní a podat jim posilující vakcínu po třech měsících od doznění infekce. Rekonvalescenční doba pro lidi zotavující se po nákaze je v ostatních případech desetidenní a teprve pak lze ukončit karanténu.

Odborná skupina dále nedoporučuje podat druhou dávku vakcíny lidem, kteří onemocněli covidem-19 po první dávce, ani posilující dávku těm, kteří se nakazili po dokončeném očkování.

O dalším postupu nyní bude rozhodovat Nachman Aš z ministerstva zdravotnictví, který je koordinátorem postupu v době epidemie. K nejnovějšímu rozhodnutí odborného panelu řekl, že "je velmi pravděpodobné," že v budoucnu bude čtvrtá dávka doporučena.

Podle izraelského tisku panuje na ministerstvu zdravotnictví shoda, že je třeba "dokončit očkování lidí, kteří ještě za sebou nemají tři dávky vakcín".

V USA doporučilo v říjnu Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) podání čtvrté dávky lidem s oslabenou imunitou. O nutnosti očkovat čtvrtou dávkou minulý týden mluvil i šéf firmy Pfizer Albert Bourla. Pfizer vyrábí vakcíny proti covidu a právě ty jsou v Izraeli nejvíc používané.

Bennett v neděli řekl, že Izrael je připraven na podání čtvrté dávky a že by toto očkování mohlo začít u lidí s oslabenou imunitou.

Izrael kvůli šíření varianty omikron znovu zpřísnil cestovní opatření a podmínky karantény, do tří dnů hodlá vydat nový seznam zemí, jejichž občané nebudou moci do Izraele. Horovic řekl, že vláda zatím nehodlá zakázat vstup plošně všem cizincům.

Do neděle se v Izraeli potvrdilo 67 případů omikronu: z toho 14 osob se nakazilo od lidí, kteří se vrátili ze zahraničních cest.

V Izraeli, který má přes devět milionů občanů, se očkují lidé od pěti let. Více než 5,7 milionu má ukončené očkování a přes 4,1 milionu má za sebou i třetí dávku.

Témata: Izrael | očkování

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější