Francie před dvěma měsíci zažila nejteplejší květen v historii, v některých městech byly naměřeny rekordní hodnoty. Minulý měsíc ji opět zasáhla jarní vlna veder, která postihla také Španělsko, Itálii a další země. Tento měsíc pak extrémně vysoké teploty registrovalo Polsko a další části východní Evropy.
Nyní teploty v celé Evropě opět stoupají a od Španělska až po Britské ostrovy dosahují rekordních hodnot nebo se jim blíží a šíří se dál na východ. V mnoha zemích zuří lesní požáry a velkou část kontinentu sužuje dlouhotrvající sucho. A do konce léta zbývají ještě dva měsíce, napsal deník The New York Times (NYT).
Vědci tvrdí, že přetrvávající extrémní horka již letos odpovídají určitému trendu. Vlny veder v Evropě podle nich přibývají co do četnosti a intenzity rychleji než téměř v kterékoli jiné části planety, včetně západní části Spojených států.
Globální oteplování hraje roli, stejně jako v případě vln veder po celém světě, protože teploty jsou v průměru asi o 1,1 stupně Celsia vyšší než na konci 19. století, než se rozšířily emise oxidu uhličitého a dalších plynů, které teplo zadržují. Kromě toho však existují i další faktory, z nichž některé se týkají atmosférické cirkulace vzduchu a oceánů, jež mohou způsobit, že se Evropa stane ohniskem vln veder.
Žádné dvě vlny veder nejsou úplně stejné. Současné spalující teploty, které v pondělí zasáhly Anglii a Wales, byly částečně způsobeny oblastí nízkého tlaku vzduchu ve vyšších hladinách, která se již několik dní zdržuje u pobřeží Portugalska.
Oblasti nízkého tlaku mají tendenci přitahovat vzduch směrem k sobě. V tomto případě zóna nízkého tlaku neustále přitahuje vzduch ze severní Afriky směrem k sobě a do Evropy. "Pumpuje horký vzduch na sever," řekl Kai Kornhuber, výzkumný pracovník ze zemské laboratoře Lamonta-Dohertyho, která je součástí Kolumbijské univerzity.
Kornhuber se podílel na studii publikované tento měsíc, která zjistila, že vln veder v Evropě v posledních čtyřiceti letech přibylo, a která tento nárůst přinejmenším částečně spojila se změnami v tryskovém proudění. Výzkumníci zjistili, že k mnoha vlnám veder v Evropě dochází v době, kdy se tryskové proudění dočasně rozdělí na dvě části a mezi oběma větvemi zůstane oblast slabých větrů a vysokého tlaku vzduchu, která je příznivá pro hromadění extrémního vedra.
Efi Rousiová, vedoucí pracovnice Postupimského institutu pro výzkum klimatu v Německu a hlavní autorka studie, uvedla, že současná vlna veder zřejmě souvisí s těmito případy "dvojitého proudění", které podle ní nad Evropou trvá již dva týdny. To podle Rousiové mohlo vést k vytvoření odříznuté tlakové níže, a také k oblasti slabých větrů nad Evropou, která umožnila dlouhé trvání veder.
Mohou existovat i další důvody, proč se v Evropě objevuje více déle trvajících vln veder, i když některé z nich jsou v současné době předmětem vědeckých diskusí. Přirozená proměnlivost klimatu může ztěžovat vyčlenění konkrétních vlivů, řekla Rousiová.
Kornhuber uvedl, že určitou roli může hrát oteplování v Arktidě, které probíhá mnohem rychleji než v jiných částech světa. S rychlejším oteplováním Arktidy se snižuje teplotní rozdíl mezi ní a rovníkem. To vede k poklesu letních větrů, což má za následek, že se povětrnostní systémy déle udrží.
Existují také náznaky, že změny v jednom z hlavních světových oceánských proudů - v takzvané Atlantické jižní cirkulaci (AMOC) - mohou ovlivnit evropské klima. Rousiová v loňském roce publikovala článek, který pomocí počítačových simulací ukázal, že oslabení tohoto proudu v důsledku oteplování světa způsobí změny v atmosférické cirkulaci vzduchu a povede k sušším létům v Evropě.
Stejně jako v jiných částech světa může vlna veder v Evropě zvýšit pravděpodobnost výskytu dalších vysokých teplot ve stejné oblasti, protože vysušuje půdu.
Pokud je v půdě určitá vlhkost, část sluneční energie se spotřebuje na odpařování vody, což vede k mírnému ochlazení. Když však jedna vlna veder zlikviduje téměř veškerou půdní vlhkost, při příchodu další vlny horkého vzduchu už se z půdy odpařuje jen málo. Více sluneční energie tak spálí povrch a zvýší teplo.
Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.
O Velikonocích se opět projevily komplikované vztahy mezi Agátou Hanychovou a otci jejích dcer. Trojnásobná maminka se totiž rozhodla je ukázat světu, ale musela splnit jednu podmínku, kterou jí dali Jakub Prachař a Jaromír Soukup.
Letošní Velikonoce jsou minulostí, ale zatím ne tak vzdálenou, takže se v mnoha případech teprve dozvídáme, jak probíhaly například u některých slavných osobností. Se svou troškou do mlýna přispěchala i Helena Vondráčková.
Roman Červenka je momentálně jedním z protagonistů finálové série extraligy, která pokračovala i včera čtvrtým zápasem na ledě Komety Brno. Velké věci se ale dějí i v osobním životě kapitána loňských mistrů světa z domácího šampionátu. Podle dostupných informací se mu rozpadlo manželství.
Letošní Velikonoce přinesly všelijaké počasí. Na úvod svátečního období pršelo, pak se vyjasnilo a oteplilo téměř na letní teploty. V pondělí večer dorazily bouřky. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejsou vyloučeny další bouřky v příštích dnech.
Svět od Velikonočního pondělí uctívá památku zesnulého papeže Františka. Reakce přicházejí i z Česka, a to nejenom od vrcholných představitelů státu či jiných politiků. Ozvala se například farářka Martina Viktorie Kopecká, kterou proslavila účast v televizní taneční show StarDance.
Česko už má jasno o tom, kdo ho bude reprezentovat na víkendovém pohřbu papeže Františka. Do Vatikánu vyrazí premiér Petr Fiala (ODS), dohodl se na tom s prezidentem Petrem Pavlem. Pohřeb se uskuteční v sobotu.
Dubnové důchody se letos staly okamžikem zásadní změny, která se týká výplatních termínů. Nově jsou penze vypláceny výhradně v první polovině kalendářního měsíce. Příslušný úřad v tomto týdnu informoval, že ke změně již došlo.
Tragická událost se v úterý stala ve vyhledávaném lomu Velká Amerika na Berounsku. Zřítil se do něj muž, který pád nepřežil. Okolnostmi incidentu se zabývá policie. Na místě zasahovaly všechny složky záchranného systému.
Česko dnes zasáhla smutná zpráva, na kterou reagují i přední politické osobnosti. Ve věku 75 let zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) šlo o člověka se širokým rozhledem, který se zajímal o dění kolem sebe.
Až po více než měsíci vyšlo najevo, že zemřela švýcarsko-německá herečka Karin Leschová. Bylo jí 89 let. Na první dobrou vám možná její jméno nic neřekne, ale vězte, že jde o královnu z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku.
Jiřina Bohdalová příští týden oslaví 94. narozeniny. Přiznejme si, že to je požehnaný věk, v němž už většinou lidé nezkoušejí nové věci. Legendární herečka je však z jiného těsta. Proto je připravena si zkusit zase něco nového.