Facebook prohrál v Německu soud o používání pseudonymů

Americká společnost Facebook - nyní Meta Platforms - prohrála u německého soudu spor o používání pseudonymů na své sociální síti. Soudní rozhodnutí se ale vztahuje pouze na ty uživatele, kteří jsou ke službě už dlouho přihlášeni. Vyplývá to z rozsudku Spolkového soudního dvora (BGH).

Facebook

Facebook v roce 2018 pozastavil účty muže a ženy, protože jejich vymyšlená jména porušovala jeho uživatelské podmínky. Firma se jich předtím zeptala, zda pod těmito jmény vystupují i ve svém skutečném životě, oni řekli že ne, ale jméno si změnit odmítli. Soud nyní rozhodl, že firma na zablokování neměla právo, a změnil tak výrok nižšího soudu v Mnichově.

Rozhodnutí BGH se ale nevztahuje na novější případy, protože se mezitím změnil zákon. Soud se řídil starším německým zákonem o telemédiích, který ukládá poskytovatelům povinnost umožnit využívání jejich služeb "anonymně nebo pod pseudonymem, pokud je to technicky možné a rozumné“.

Od května 2018 ale v Evropské unii platí nový zákon o ochraně údajů, který je německému právu nadřazen. A ten takové ustanovení výslovně neobsahuje, uvedla agentura DPA.

Aktuální podmínky používání Facebooku mimo jiné uvádějí, že uživatelé by měli používat stejné jméno, jaké mají v běžném životě. Toto pravidlo má omezit projevy nenávisti a šikanu, napsal týdeník Die Zeit.

Témata: facebook

Twitter zdarma skončí? Musk uvažuje, že síť X zpoplatní

19.09.2023 11:10 Elon Musk navrhuje, aby všichni uživatelé X, dříve Twitter, platili za přístup k sociální síti. V…

Apple představil dvoje nové Apple Watch a čtyři modely iPhone 15

12.09.2023 21:30 Americký technologický gigant Apple uspořádal dlouho očekávanou prezentaci svých nejnovějších…

Google se soudí s USA. Podle právníků se rozhodne o budoucnosti internetu

12.09.2023 19:20 V USA začal v úterý soudní proces s internetovým gigantem Google v otázce zneužívání dominantního…

Apple vyhoví požadavkům EU, přidá do telefonů iPhone konektor USB-C

05.09.2023 19:33 Společnost Apple se rozhodla splnit požadavky Evropské unie a představí svůj nový iPhone s…

Související:

Nejnovější