Společnost Meta, která mimo jiné provozuje největší sociální síť facebook, začala ve své české verzi s úpravou zobrazování náhledů zpravodajských textů. Reaguje tím stejně jako internetová společnost Google na přijetí novely autorského zákona. Uvedl to server Mediaguru.
"V reakci na transpozici článku 15 směrnice EU o autorských právech do české legislativy měníme způsob, jakým se na Facebooku zobrazují příspěvky odkazující na zpravodajské weby pro uživatele v České republice. Možnost zveřejňovat odkazy na zpravodajské články v Česku neodstraňujeme a budeme nadále sledovat vývoj legislativy," sdělilo serveru tiskové oddělení společnosti Meta.
Dosud byly odkazy zveřejněné na facebooku doplněné titulkem, náhledovým obrázkem a náhledovými výňatky textu. Po provedení změn budou odkazy na zpravodajské články zobrazovat pouze hypertextový odkaz a titulek. Nově se tak ve feedu objevuje jen logo média, titulek článku a hypertextový odkaz. Lze rovněž předpokládat, že změna bude plně viditelná až po několika dnech, protože změny se uskutečňují postupně.
Společnost Google už před několika dny přestala zobrazovat náhledy zpravodajského obsahu ve vyhledávání, Google Zprávách a službě Discovery. Ukončila také licenční program News Showcase, v němž platila za zpravodajství některým vydavatelům.
Novela autorského zákona má zajistit vydavatelům a mediálním domům silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Vedle parametrů licenčního poplatku stanoví i pokutu za porušení zákona ve výši až jednoho procenta jejich celosvětového ročního obratu. Právě ta patří k ustanovením zákona, které Google kritizoval nejvíce. Podle něj jde novela daleko za rámec evropské směrnice a představuje neúměrné finanční riziko.
Vydavatelské svazy vyzvaly minulý týden Google k jednání. Podle části z nich budou kroky Googlu a Mety znamenat snížení návštěvnosti zpravodajských webů, a tím i jejich příjmů.
Karlos Vémola se prostřednictvím týmu rozhodl reagovat na informace zveřejněné po vydání policejní zprávy o případu, který se má týkat jeho osoby. Podle spolupracovníků stále není jasné, z čeho je zápasník podezřelý.
Česko oběhla během probíhajícího týdne jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič. Televizní diváci si ho dnes budou moci připomenout na obrazovkách jedné z tuzemských televizí.
Česko by po více než 16 letech měl opět navštívit papež. Lev XIV. přijal pozvání prezidenta Petra Pavla, který v pondělí zavítal s manželkou do Vatikánu. Naposledy se do Česka vydal Benedikt XVI.
Veronika Žilková má početnou rodinu. Může za to i její nejstarší dcera Agáta Hanychová, která má tři děti. Otcem nejstaršího z potomků je Agátin současný manžel Mirek Dopita, jenž o uplynulém víkendu vyrazil s tchyní do společnosti.
Meteorologové už mají první představu o počasí v příštím týdnu. Výrazná změna se neočekává. Přes den bude kolem nuly, v noci má mrznout. Vyloučeno není ani sněžení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Teď to vypadá na konec všech sporů, když soud posvětil dohodu mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem ohledně péče o dceru Rozárku. Jenže dcera herečky Veroniky Žilkové se už dopředu domnívá, že válka s bývalým partnerem bude mít další dějství.
Pozoruhodný pohled na noční oblohu se lidem v Česku naskytl už v noci na úterý. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je však šance na polární záři po víkendové sluneční erupci i dnes.
Vévodkyně Sophie z Edinburghu se v posledních letech vypracovala v jednu z nejdůležitějších postav britské monarchie. Před svými 61. narozeninami, které oslaví 20. ledna, je stále častěji označována za „tajnou zbraň“ královské rodiny. Její význam podtrhuje zejména hluboké přátelství s princeznou Kate, kterému odborníci přisuzují klíčovou roli pro stabilitu budoucího královského páru.
Vévoda a vévodkyně ze Sussexu vstupují do nového roku s výraznými změnami ve svém pracovním týmu. Princ Harry a Meghan Markle se rozhodli obnovit spolupráci s prestižní hollywoodskou PR agenturou Sunshine Sachs Morgan & Lylis. Tento krok přichází v době, kdy jejich komunikační oddělení prochází rozsáhlou restrukturalizací po sérii odchodů klíčových zaměstnanců v uplynulém roce.
V Česku se v pondělí večer opět vzpomínalo na Patrika Hezuckého. V O2 areně se uskutečnil vzpomínkový koncert za účasti hvězd. Akci již v prosinci oznámil moderátor Leoš Mareš, hlavní organizátor show.
Česko v pondělí oběhla smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič. Informace pochopitelně zasáhla jeho kolegy, z nichž někteří se s Maděričem rozloučili na sociálních sítích. Například komik Petr Jablonský.
Karlos Vémola se v pondělí na kauci dostal z vazby na svobodu. Ještě večer se sám poprvé ozval fanouškům. K ostře sledované kauze toho zatím moc neřekl. Především poděkoval lidem za podporu a zmínil, že teď chce čas věnovat rodině a svému zdraví.