Farmaceutická firma v USA požádala o schválení první volně prodejné antikoncepce

Farmaceutická firma HRA Pharma ve Spojených státech požádala tamní lékovou agenturu (FDA) o schválení prvních volně prodejných antikoncepčních pilulek, napsal dnes web stanice BBC. Pilulky jsou v USA nejpoužívanější formou antikoncepce. Podle společnosti její žádost nesouvisí s nedávným vývojem potratových práv v USA.

Léky

Zhruba polovina z celkových 6,1 milionu těhotenství v USA každý rok je podle provedených studií nechtěných. Ačkoli první pilulkové antikoncepce byly v USA schváleny už před více než 60 lety, zhruba třetina žen, která o ně stojí, má potíže na ně získat předpis.

Antikoncepci s ústním podáním před pohlavním stykem lze bez předpisu koupit v asi 100 státech na světě, v Česku to možné není. Po jejím uvedení do volného prodeje ve Spojených státech dlouho volaly zdravotnické organizace včetně Americké lékařské asociace a Americké akademie rodinných lékařů, která má 120.000 členů.

"Přesun bezpečných a účinných antikoncepčních pilulek na pulty obchodů pomůže ještě více ženám získat antikoncepci bez zbytečných překážek," uvedla společnost HRA Pharma. Žádost americké lékové agentuře prý podala po "letech výzkumu", který americkému regulátorovi usnadní práci.

Rozhodnutí FDA společnost očekává příští rok. Pokud FDA rozhodně kladně, její povolení se bude vztahovat výhradně na produkt s názvem Opill, který v roce 2014 HRA Pharma koupila od společnosti Pfizer.

Žádost HRA Pharma přichází v době intenzivní veřejné debaty o potratových právech ve Spojených státech. Nejvyšší soud USA v červnu zrušil všeobecné právo na potrat dané verdiktem v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973. Rozhodnutí o legalitě potratů je nyní v gesci jednotlivých států USA.

Ačkoli HRA Pharma uvádí, že její žádost s touto situací nesouvisí, demokratičtí zákonodárci i aktivisté bojující za práva na potrat vyzývají FDA ke schválení podobných žádostí.

Témata: antikoncepce | léky

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější